REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności

Piotr Kostrzewa
Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności
Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej jest wyłączony z obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczęło się zawieszenie działalności, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia jej wykonywania. Nie podlega on również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w przypadku spółek prawa handlowego - także przy uwzględnieniu regulacji prawnych zawartych w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym - przedsiębiorcy mogą zawieszać wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej. Powoduje to nie tylko skutki prawne określone w ww. ustawach, ale również w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Z kolei skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wywołuje tylko takie zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, które jest zgodne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Składki na ubezpieczenia i FP

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy, który składa się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje, że po stronie przedsiębiorcy ustaje obowiązek ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorca nie podlega temu obowiązkowi od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. ZUS przyjmuje, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez spółki: jawną, partnerską, komandytową lub jednoosobową spółkę z o.o. zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pociąga za sobą wyłączenie obowiązku ubezpieczeń społecznych wobec wspólników tych spółek w okresie od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności przez spółkę, do dnia poprzedzającego dzień, w którym spółka wznawia wykonywanie działalności gospodarczej.

Zobacz: Składki ZUS a działalność gospodarcza osoby niepełnosprawnej

REKLAMA

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie pozostaje również bez wpływu na obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. W tym samym okresie, w którym wobec przedsiębiorcy (wspólnika spółki prawa handlowego) jest wyłączony obowiązek ubezpieczeń społecznych, nie podlega on również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a także dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie może natomiast podlegać ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Przedsiębiorca, który zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a zatem w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie podlega obowiązkowo takim ubezpieczeniom.

Polecamy: Składka na Fundusz Pracy 2015 r.

Podstawa wymiaru składek

Przedsiębiorca (spółka prawa handlowego) może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca. W takim przypadku przedsiębiorca (wspólnik spółki prawa handlowego) składki na ubezpieczenia społeczne opłaca od podstawy wymiaru proporcjonalnie zmniejszonej do okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym w miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. Proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dokonuje się w ten sposób, że obowiązującą przedsiębiorcę kwotę minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (tj. 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego albo 30% minimalnego wynagrodzenia) dzieli się przez liczbę dni miesiąca, w którego trakcie nastąpiło zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, a następnie mnoży się przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom społecznym w tym miesiącu. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należną za miesiąc, w którego trakcie nastąpiło zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, przedsiębiorca (wspólnik spółki prawa handlowego) opłaca w pełnej wysokości, gdy podstawa jej wymiaru nie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Wyrejestrowanie i zgłoszenie  do ubezpieczeń

Przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, nie musi wyrejestrowywać się w ZUS jako płatnik składek i jako ubezpieczony, tj. przekazywać bezpośrednio do ZUS odpowiednich formularzy ubezpieczeniowych.

ZUS na podstawie danych o zawieszeniu działalności gospodarczej, przekazanych przez CEIDG, dokonuje wyrejestrowania:

● płatnika składek, wypełniając formularz ZUS ZWPA,

● z ubezpieczeń, wypełniając formularz ZUS ZWUA,

● z ubezpieczeń osoby współpracującej z przedsiębiorcą, wypełniając formularz ZUS ZWUA,

● członków rodziny przedsiębiorcy, wypełniając formularz ZUS ZCNA,

● członków rodziny osoby współpracującej z przedsiębiorcą, wypełniając formularz ZUS ZCNA.

Inaczej przedstawia się natomiast sytuacja wspólników spółki prawa handlowego, która zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej. Spółka prawa handlowego zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej zgłasza do KRS, składając jednocześnie dokument wyrejestrowania płatnika składek, tj. formularz ZUS ZWPA. Natomiast wspólnicy spółki prawa handlowego bezpośrednio w ZUS wyrejestrowują się jako płatnicy składek przy wykorzystaniu formularza ZUS ZWPA, a także dokonują wyrejestrowania z ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA.

Zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Wznowienie działalności gospodarczej

O wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca informuje CEIDG, a CEIDG dane dotyczące tego zdarzenia przekazuje do ZUS. Na podstawie tych danych ZUS sporządza zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA), jeżeli w związku z wcześniejszym zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej nastąpiło jego wyrejestrowanie, a także zgłoszenie do ubezpieczeń przedsiębiorcy (formularz ZUS ZUA albo ZUS ZZA), zgodnie ze schematem podlegania ubezpieczeniom wskazanym w zgłoszeniu do ubezpieczeń poprzedzającym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli bowiem w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nastąpiła zmiana rodzajów ubezpieczeń, jakim podlega przedsiębiorca, bądź kodu tytułu ubezpieczenia, przedsiębiorca musi sam zgłosić się do właściwych ubezpieczeń, przekazując do ZUS odpowiednio wypełniony formularz ZUS ZUA albo ZUS ZZA.

Piotr Kostrzewa

Podstawa prawna:

● art. 14a, 26 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.),

● art. 36a, art. 48b ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

● art. 20c, 22a ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA