reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności

Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności

Przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej jest wyłączony z obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczęło się zawieszenie działalności, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia jej wykonywania. Nie podlega on również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w przypadku spółek prawa handlowego - także przy uwzględnieniu regulacji prawnych zawartych w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym - przedsiębiorcy mogą zawieszać wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej. Powoduje to nie tylko skutki prawne określone w ww. ustawach, ale również w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Z kolei skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wywołuje tylko takie zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, które jest zgodne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Składki na ubezpieczenia i FP

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy, który składa się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje, że po stronie przedsiębiorcy ustaje obowiązek ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorca nie podlega temu obowiązkowi od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. ZUS przyjmuje, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez spółki: jawną, partnerską, komandytową lub jednoosobową spółkę z o.o. zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pociąga za sobą wyłączenie obowiązku ubezpieczeń społecznych wobec wspólników tych spółek w okresie od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności przez spółkę, do dnia poprzedzającego dzień, w którym spółka wznawia wykonywanie działalności gospodarczej.

Zobacz: Składki ZUS a działalność gospodarcza osoby niepełnosprawnej

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie pozostaje również bez wpływu na obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. W tym samym okresie, w którym wobec przedsiębiorcy (wspólnika spółki prawa handlowego) jest wyłączony obowiązek ubezpieczeń społecznych, nie podlega on również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a także dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie może natomiast podlegać ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 12.09.2014

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności
Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama