Kategorie

Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności

Piotr Kostrzewa
Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności
inforCMS
Przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej jest wyłączony z obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczęło się zawieszenie działalności, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia jej wykonywania. Nie podlega on również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w przypadku spółek prawa handlowego - także przy uwzględnieniu regulacji prawnych zawartych w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym - przedsiębiorcy mogą zawieszać wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej. Powoduje to nie tylko skutki prawne określone w ww. ustawach, ale również w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Z kolei skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wywołuje tylko takie zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, które jest zgodne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Składki na ubezpieczenia i FP

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy, który składa się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje, że po stronie przedsiębiorcy ustaje obowiązek ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorca nie podlega temu obowiązkowi od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. ZUS przyjmuje, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez spółki: jawną, partnerską, komandytową lub jednoosobową spółkę z o.o. zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pociąga za sobą wyłączenie obowiązku ubezpieczeń społecznych wobec wspólników tych spółek w okresie od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności przez spółkę, do dnia poprzedzającego dzień, w którym spółka wznawia wykonywanie działalności gospodarczej.

Zobacz: Składki ZUS a działalność gospodarcza osoby niepełnosprawnej

Reklama

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie pozostaje również bez wpływu na obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. W tym samym okresie, w którym wobec przedsiębiorcy (wspólnika spółki prawa handlowego) jest wyłączony obowiązek ubezpieczeń społecznych, nie podlega on również obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a także dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie może natomiast podlegać ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Przedsiębiorca, który zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. Składki na Fundusz Pracy opłaca się za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a zatem w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie podlega obowiązkowo takim ubezpieczeniom.

Polecamy: Składka na Fundusz Pracy 2015 r.

Podstawa wymiaru składek

Przedsiębiorca (spółka prawa handlowego) może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca. W takim przypadku przedsiębiorca (wspólnik spółki prawa handlowego) składki na ubezpieczenia społeczne opłaca od podstawy wymiaru proporcjonalnie zmniejszonej do okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym w miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. Proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dokonuje się w ten sposób, że obowiązującą przedsiębiorcę kwotę minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (tj. 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego albo 30% minimalnego wynagrodzenia) dzieli się przez liczbę dni miesiąca, w którego trakcie nastąpiło zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, a następnie mnoży się przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom społecznym w tym miesiącu. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należną za miesiąc, w którego trakcie nastąpiło zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, przedsiębiorca (wspólnik spółki prawa handlowego) opłaca w pełnej wysokości, gdy podstawa jej wymiaru nie ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Wyrejestrowanie i zgłoszenie  do ubezpieczeń

Przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, nie musi wyrejestrowywać się w ZUS jako płatnik składek i jako ubezpieczony, tj. przekazywać bezpośrednio do ZUS odpowiednich formularzy ubezpieczeniowych.

ZUS na podstawie danych o zawieszeniu działalności gospodarczej, przekazanych przez CEIDG, dokonuje wyrejestrowania:

● płatnika składek, wypełniając formularz ZUS ZWPA,

● z ubezpieczeń, wypełniając formularz ZUS ZWUA,

● z ubezpieczeń osoby współpracującej z przedsiębiorcą, wypełniając formularz ZUS ZWUA,

● członków rodziny przedsiębiorcy, wypełniając formularz ZUS ZCNA,

● członków rodziny osoby współpracującej z przedsiębiorcą, wypełniając formularz ZUS ZCNA.

Inaczej przedstawia się natomiast sytuacja wspólników spółki prawa handlowego, która zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej. Spółka prawa handlowego zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej zgłasza do KRS, składając jednocześnie dokument wyrejestrowania płatnika składek, tj. formularz ZUS ZWPA. Natomiast wspólnicy spółki prawa handlowego bezpośrednio w ZUS wyrejestrowują się jako płatnicy składek przy wykorzystaniu formularza ZUS ZWPA, a także dokonują wyrejestrowania z ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA.

Zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Wznowienie działalności gospodarczej

O wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca informuje CEIDG, a CEIDG dane dotyczące tego zdarzenia przekazuje do ZUS. Na podstawie tych danych ZUS sporządza zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA), jeżeli w związku z wcześniejszym zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej nastąpiło jego wyrejestrowanie, a także zgłoszenie do ubezpieczeń przedsiębiorcy (formularz ZUS ZUA albo ZUS ZZA), zgodnie ze schematem podlegania ubezpieczeniom wskazanym w zgłoszeniu do ubezpieczeń poprzedzającym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli bowiem w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nastąpiła zmiana rodzajów ubezpieczeń, jakim podlega przedsiębiorca, bądź kodu tytułu ubezpieczenia, przedsiębiorca musi sam zgłosić się do właściwych ubezpieczeń, przekazując do ZUS odpowiednio wypełniony formularz ZUS ZUA albo ZUS ZZA.

Piotr Kostrzewa

Podstawa prawna:

● art. 14a, 26 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.),

● art. 36a, art. 48b ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

● art. 20c, 22a ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.).

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  12 maja 2021
  Zakres dat:

  Zdrowy dom, czyli jaki?

  Zdrowy dom. Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.

  Inwestorzy coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania

  Wynajem mieszkań - inwestorzy stają się coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania. Nie przejmują się spowolnieniem na rynku najmu, które wywołała pandemia koronawirusa.

  Ponad 500 mieszkań w ramach SIM SMS

  Społeczna inicjatywa mieszkaniowa (SIM). Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin – Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza.

  Test: Opel Insignia kombi po liftingu. Królowa flot ciągle w formie?

  Opel Insignia po liftingu: Niemcy reanimowali staruszka czy jedynie usprawnili kilka drobiazgów w aucie, które jest nadal godne uwagi? Sprawdziliśmy to.

  Top 7: Jak podróżować z dziećmi?

  Jak podróżować z dziećmi? Jeżeli dziecko jest naprawdę małe, wyjazd może się stać wyzwaniem. Oto porady jak przygotować się do wyjazdu.

  Czy wzrosła szara strefa w rolnictwie?

  Dane KRUS wskazują na spadek liczby osób objętych ubezpieczeniem społecznym o 27 tys. Może to oznaczać potencjalny wzrost szarej strefy w sektorze rolniczym.

  Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej

  Efektywność energetyczna. Ukazała się nowela ustawy o efektywności energetycznej. Jednym z elementów zmian jest wprowadzenie obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy przez właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych.

  Uzyskanie ochrony prawnej wynalazków i znaków towarowych będzie szybsze i tańsze

  Znaki towarowe – m.in. ze względu na pandemię – zmieniły swój charakter. Coraz częściej dokonywane są zgłoszenia znaków dźwiękowych, multimedialnych i ruchomych, które marki stosują w internecie i innych mediach.

  Profesjonalna rejestracja pojazdów

  Profesjonalna rejestracja pojazdów: czym jest, na czym polega i dopełnienia jakich formalności wymaga? Sprawdziliśmy to.

  Empowerment, czyli jak szukać nowych sposobów dotarcia do klientów?

  Pandemia koronowirusa pokazała jak ważna jest w organizacji kultura upełnomocnienia (empowerment). To do lidera zależy to, czy kultura empowermentowa spełni swoją funkcję.

  Dlaczego polskie firmy nie inwestują w nowoczesne technologie?

  Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez zaledwie 4% polskich przedsiębiorstw. Eksperci nie mają jednak złudzeń – tylko te firmy, które postawią w najbliższej przyszłości m.in. na przemysłowy internet rzeczy będą odnosiły na rynku sukcesy.

  Jak pracownicy oceniają wsparcie pracodawców na home office? [SONDA]

  Ponad 50% pracowników zdalnych została pozytywnie zaskoczona przez swoją firmę na home office. Co czwarty deklaruje, że podczas pracy zdalnej otrzymał benefit od pracodawcy więcej niż raz.

  Magda Kubit, Planton: W Polsce żywność bio jest nadal dodatkiem [PODCAST]

  Magda Kubit: Jak zmienić firmę produkującą żywność bazującą na mleku krowim na firmę roślinną? Ile to kosztuje? Dlaczego dla Polaków jedzenie bio to tylko dodatek, a nie podstawa? Zapraszamy do słuchania podcastu

  Mieszkańcy wsi remontują mieszkania podczas pandemii

  Remonty mieszkań a koronawirus. Na duże wydatki na remont mieszkania w czasach pandemii decydowali się przede wszystkim mieszkańcy wsi. Najmniej chętni do podejmowania takich inwestycji byli mieszkańcy największych miast.

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM powinna zostać wykonana niezwłocznie. Na czym polega i jakich dokumentów wymaga?

  Od kiedy otwarte restauracje? [DATA]

  Restauracje czekają na otwarcie. Działają już hotele, a do otwarcia przygotowują się restauratorzy. Na początek otwarte zostaną jedynie ogródki.

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu jest konieczne do tego, aby kierowca nie musiał np. płacić za polisę OC. Jak dochować obowiązku?

  Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

  Charakterystyka energetyczna budynków. Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków Rada Ministrów planuje przyjąć jeszcze w II kwartale 2021 r. Tak wynika z informacji dostępnych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowelizacja ta ma w szczególności wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej.

  Wnioski w programie „Moja Woda” do 10 czerwca 2021 r.

  Program „Moja Woda”. To już ostatnie tygodnie na składanie wniosków w ramach drugiej edycji programu „Moja Woda”. Można je składać do 10 czerwca 2021 r. Na co można otrzymać dofinansowanie?

  Mercedes EQT - niewielki van z napędem elektrycznym

  Mercedes EQT jest przestronny, rodzinny, nowoczesny i... elektryczny. Niewielki van być może już wkrótce uzupełni ofertę marki.

  Leasing w firmie - BGK wdraża nowe parametry leasingu

  Nowe gwarancje BGK zabezpieczą do 80 proc. kwoty leasingu lub pożyczki leasingowej bez odsetek oraz kosztów związanych z ich udzieleniem. Jakie będą nowe parametry gwarancji?

  Hubert Woźniak: Polskie jabłko nie boi się pandemii [PODCAST]

  Pandemia weryfikuje rynek producentów owoców – są upadłości i przejęcia – mówi Hubert Woźniak. Mimo to, polskie jabłko stoi mocno zarówno w kraju jak i za granicą. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Odholowanie samochodu przez policję

  Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

  Szczepienia w zakładach pracy - rusza pilotaż

  Pilotaż szczepień w zakładach pracy jest już na finiszu. Pierwsze pilotażowe szczepienia ruszą od 17 maja. Kiedy rozpoczną się kolejne szczepienia już w formule regularnej? Ile firm zgłosiło się do programu?

  Dlaczego sprzedawcy nie chcą się reklamować?

  Nieuczciwa konkurencja w internecie to codzienność. Problem urósł do takiej skali, że niektórzy wytwórcy nie reklamują swoich produktów w obawie przed naśladowcami. Jak się przed tym się bronić?