| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG

Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG

Zawieszenie działalności może trwać maksymalnie 24 miesiące. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wpis o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej przed upływem tego okresu, to spowoduje to skreślenie z CEIDG. Sprostowanie od takiego postanowienia nie może być uwzględnione.

Tematem wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru z powodu za długiego zawieszenia działalności zajął się WSA w wyroku z 1 września 2014 r., sygnatura akt VI SAB/Wa 31/13.

Przedsiębiorca Kazimierz P. złożył u ministra gospodarki wniosek o sprostowanie jego danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Chodziło o datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Biznesman chciał, aby to był 25 sierpnia 2005 r. Minister sprostował wpis, ale nie zgodnie z wnioskiem, odnotował bowiem datę 20 czerwca 2012.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Z danych prowadzonych przez ZUS i Urząd Skarbowy wynikało bowiem, że Kazimierz P. zawiesił na ponad dwa lata swoją aktywność, a następnie kontynuował ją od czerwca 2012 r. W piśmie wysłanym przez Ministerstwo Gospodarki 29 stycznia 2014 r. minister wyjaśniał, że nastąpiło wykreślenie spółki z rejestru. Takie prawo ma minister, jeśli przedsiębiorca po 24 miesiącach od zawieszenia nie podejmie na nowo działalności. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki, w przypadku nie złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Organ na liczne monity Kazimierza P. odpisał w kwietniu 2014 r., że zapadła w jego sprawie decyzja o wykreśleniu wpisu z mocy prawa i ponownie wpisano działalność, ale już we wrześniu 2012 r. Skarżący nie zgodził się z tą opinią i uznał, że organ zachowuje milczenie bez załatwienia sprawy. Wobec tego złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność ministra gospodarki.

WSA w wyroku z 1 września oddalił wniosek, gdyż zdaniem sądu do bezczynności nie doszło. Minister wyjaśnił w piśmie powody wykreślenia działalności i wydał postanowienie. Ministerstwo nie może więc wielokrotnie powtarzać swoich racji i wydawać postanowień o tej samej treści.

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Zobacz: Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »