REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG

Redakcja serwisu Biznes
wykreślenie z ceidg
wykreślenie z ceidg

REKLAMA

REKLAMA

Zawieszenie działalności może trwać maksymalnie 24 miesiące. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wpis o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej przed upływem tego okresu, to spowoduje to skreślenie z CEIDG. Sprostowanie od takiego postanowienia nie może być uwzględnione.

Tematem wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru z powodu za długiego zawieszenia działalności zajął się WSA w wyroku z 1 września 2014 r., sygnatura akt VI SAB/Wa 31/13.

REKLAMA

Przedsiębiorca Kazimierz P. złożył u ministra gospodarki wniosek o sprostowanie jego danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Chodziło o datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Biznesman chciał, aby to był 25 sierpnia 2005 r. Minister sprostował wpis, ale nie zgodnie z wnioskiem, odnotował bowiem datę 20 czerwca 2012.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Z danych prowadzonych przez ZUS i Urząd Skarbowy wynikało bowiem, że Kazimierz P. zawiesił na ponad dwa lata swoją aktywność, a następnie kontynuował ją od czerwca 2012 r. W piśmie wysłanym przez Ministerstwo Gospodarki 29 stycznia 2014 r. minister wyjaśniał, że nastąpiło wykreślenie spółki z rejestru. Takie prawo ma minister, jeśli przedsiębiorca po 24 miesiącach od zawieszenia nie podejmie na nowo działalności. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki, w przypadku nie złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Organ na liczne monity Kazimierza P. odpisał w kwietniu 2014 r., że zapadła w jego sprawie decyzja o wykreśleniu wpisu z mocy prawa i ponownie wpisano działalność, ale już we wrześniu 2012 r. Skarżący nie zgodził się z tą opinią i uznał, że organ zachowuje milczenie bez załatwienia sprawy. Wobec tego złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność ministra gospodarki.

WSA w wyroku z 1 września oddalił wniosek, gdyż zdaniem sądu do bezczynności nie doszło. Minister wyjaśnił w piśmie powody wykreślenia działalności i wydał postanowienie. Ministerstwo nie może więc wielokrotnie powtarzać swoich racji i wydawać postanowień o tej samej treści.

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Zobacz: Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA