reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG

Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG

Zawieszenie działalności może trwać maksymalnie 24 miesiące. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wpis o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej przed upływem tego okresu, to spowoduje to skreślenie z CEIDG. Sprostowanie od takiego postanowienia nie może być uwzględnione.

Tematem wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru z powodu za długiego zawieszenia działalności zajął się WSA w wyroku z 1 września 2014 r., sygnatura akt VI SAB/Wa 31/13.

Przedsiębiorca Kazimierz P. złożył u ministra gospodarki wniosek o sprostowanie jego danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Chodziło o datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Biznesman chciał, aby to był 25 sierpnia 2005 r. Minister sprostował wpis, ale nie zgodnie z wnioskiem, odnotował bowiem datę 20 czerwca 2012.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Z danych prowadzonych przez ZUS i Urząd Skarbowy wynikało bowiem, że Kazimierz P. zawiesił na ponad dwa lata swoją aktywność, a następnie kontynuował ją od czerwca 2012 r. W piśmie wysłanym przez Ministerstwo Gospodarki 29 stycznia 2014 r. minister wyjaśniał, że nastąpiło wykreślenie spółki z rejestru. Takie prawo ma minister, jeśli przedsiębiorca po 24 miesiącach od zawieszenia nie podejmie na nowo działalności. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki, w przypadku nie złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Organ na liczne monity Kazimierza P. odpisał w kwietniu 2014 r., że zapadła w jego sprawie decyzja o wykreśleniu wpisu z mocy prawa i ponownie wpisano działalność, ale już we wrześniu 2012 r. Skarżący nie zgodził się z tą opinią i uznał, że organ zachowuje milczenie bez załatwienia sprawy. Wobec tego złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność ministra gospodarki.

WSA w wyroku z 1 września oddalił wniosek, gdyż zdaniem sądu do bezczynności nie doszło. Minister wyjaśnił w piśmie powody wykreślenia działalności i wydał postanowienie. Ministerstwo nie może więc wielokrotnie powtarzać swoich racji i wydawać postanowień o tej samej treści.

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Zobacz: Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama