reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

Warunki stawiane przez ustawodawcę

Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej reguluje w przepisie art. 14a warunki, pod jakimi można czasowo zawiesić działalność gospodarczą. Najważniejszą zasadą jest fakt, że zawieszenia może dokonać tylko taka osoba fizyczna lub prawna, która nie nawiązuje stosunku pracy według przepisów kodeksu pracy. Jedynie przedsiębiorca, który zatrudnia na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak zlecenie czy dzieło, może dokonać skutecznego wygaszenia działalności.

Wstrzymanie prowadzenia działalności może trwać od 30 dni (wyjątkiem jest luty) do 24 miesięcy. Okres ten wydłuża się w dwóch wypadkach. Po pierwsze, jeśli osoba prowadząca działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem czas zawieszenia może wydłużyć się do 3 lat, nie dłużej jednak niż do uzyskania przez dziecko 5 roku życia . Po drugie gdy dziecko, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, okres przeciąga się do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Z tych wyjątkowych przedłużeń można korzystać tylko raz w całości lub w nie więcej niż 4 częściach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Odniesienie do spółek

W przypadku spółki cywilnej, najważniejszym krokiem jest aby wszyscy wspólnicy zawiesili działalność, bez tego wniesienie o zawieszenie będzie bezskuteczne. Jednakże wygaszenie działalności jednej spółki cywilnej przez wspólnika, nie powoduje konieczności wygaszenia aktywności w innych spółkach,  w których funkcjonuje.

Spółki handlowe mimo braku zakazu korzystania z możliwości zawieszenia, muszą spełnić dodatkowe czynności formalne przy wygaszaniu działalności. Mimo, że kodeks spółek handlowych nie reguluje odrębnie tej procedury, kwestia ta może zostać poruszona w umowie spółki. Jeżeli umowa nie wspomina o zawieszeniu działalności, stosuje się zasadę domniemania kompetencji zarządu. Jest to jednak czynność przekraczająca zwykły zakres czynności spółki, potrzebna jest więc, zgodnie z art.208 par 4 i 5 k.s.h., uchwała podjęta bezwzględną większością głosów.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Formalności związane z zawieszeniem

Zarówno jednoosobowy przedsiębiorca, jak i wszyscy wspólnicy s.c. muszą wypełnić druk CEIDG-1, który wraz z dokumentami składa się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wszystkie te formalności można również załatwić drogą elektroniczną lub przez pełnomocnika, który musi mieć ze sobą dokument tożsamości i pełnomocnictwo. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu nie podległa żadnej opłacie.

W przypadku spółek handlowych przepisy o KRS nakładają obowiązek poinformowania o zawieszeniu działalności rejestru sądowego. Zawiadomienie to jest w postaci druku KRS- Z62, do którego dołącza się oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. Dokumenty składa się nie później niż w terminie siedmiu dni od podjęcia decyzji. Zawieszenie działalności gospodarczej rozpoczyna się wraz dniem wskazanym we wniosku o wpis tej informacji, ale nie wcześniej niż w dacie złożenia dokumentów. Poza tym w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku do KRS, spółka musi zawiadomić właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o przewidywanym czasie wygaszenia działalności.

Czynności w czasie trwania zawieszenia

Ustawa z 2 lipca 2014 r. o swobodzie działalności gospodarczej  w przepisie art. 14a par. 4 wymienia czynności, które mogą być dokonywane przez przedsiębiorcę jest to m.in. dokonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, prawo osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. Z kolei art. 3 tego samego przepisu określa, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów.

Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama