REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Marta Mizerska
Czasowe zawieszenie działalności gospodarczej
Czasowe zawieszenie działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

Warunki stawiane przez ustawodawcę

REKLAMA

Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej reguluje w przepisie art. 14a warunki, pod jakimi można czasowo zawiesić działalność gospodarczą. Najważniejszą zasadą jest fakt, że zawieszenia może dokonać tylko taka osoba fizyczna lub prawna, która nie nawiązuje stosunku pracy według przepisów kodeksu pracy. Jedynie przedsiębiorca, który zatrudnia na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak zlecenie czy dzieło, może dokonać skutecznego wygaszenia działalności.

REKLAMA

Wstrzymanie prowadzenia działalności może trwać od 30 dni (wyjątkiem jest luty) do 24 miesięcy. Okres ten wydłuża się w dwóch wypadkach. Po pierwsze, jeśli osoba prowadząca działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem czas zawieszenia może wydłużyć się do 3 lat, nie dłużej jednak niż do uzyskania przez dziecko 5 roku życia . Po drugie gdy dziecko, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, okres przeciąga się do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Z tych wyjątkowych przedłużeń można korzystać tylko raz w całości lub w nie więcej niż 4 częściach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Odniesienie do spółek

REKLAMA

W przypadku spółki cywilnej, najważniejszym krokiem jest aby wszyscy wspólnicy zawiesili działalność, bez tego wniesienie o zawieszenie będzie bezskuteczne. Jednakże wygaszenie działalności jednej spółki cywilnej przez wspólnika, nie powoduje konieczności wygaszenia aktywności w innych spółkach,  w których funkcjonuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółki handlowe mimo braku zakazu korzystania z możliwości zawieszenia, muszą spełnić dodatkowe czynności formalne przy wygaszaniu działalności. Mimo, że kodeks spółek handlowych nie reguluje odrębnie tej procedury, kwestia ta może zostać poruszona w umowie spółki. Jeżeli umowa nie wspomina o zawieszeniu działalności, stosuje się zasadę domniemania kompetencji zarządu. Jest to jednak czynność przekraczająca zwykły zakres czynności spółki, potrzebna jest więc, zgodnie z art.208 par 4 i 5 k.s.h., uchwała podjęta bezwzględną większością głosów.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Formalności związane z zawieszeniem

Zarówno jednoosobowy przedsiębiorca, jak i wszyscy wspólnicy s.c. muszą wypełnić druk CEIDG-1, który wraz z dokumentami składa się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wszystkie te formalności można również załatwić drogą elektroniczną lub przez pełnomocnika, który musi mieć ze sobą dokument tożsamości i pełnomocnictwo. Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu nie podległa żadnej opłacie.

W przypadku spółek handlowych przepisy o KRS nakładają obowiązek poinformowania o zawieszeniu działalności rejestru sądowego. Zawiadomienie to jest w postaci druku KRS- Z62, do którego dołącza się oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. Dokumenty składa się nie później niż w terminie siedmiu dni od podjęcia decyzji. Zawieszenie działalności gospodarczej rozpoczyna się wraz dniem wskazanym we wniosku o wpis tej informacji, ale nie wcześniej niż w dacie złożenia dokumentów. Poza tym w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku do KRS, spółka musi zawiadomić właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o przewidywanym czasie wygaszenia działalności.

Czynności w czasie trwania zawieszenia

Ustawa z 2 lipca 2014 r. o swobodzie działalności gospodarczej  w przepisie art. 14a par. 4 wymienia czynności, które mogą być dokonywane przez przedsiębiorcę jest to m.in. dokonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, prawo osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. Z kolei art. 3 tego samego przepisu określa, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów.

Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA