reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności

Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności

Przedsiębiorca ma prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie nie wpłynie również na wysokość pozostałego do wykorzystania zasiłku. W jaki sposób wyliczany jest zasiłek dla przedsiębiorców?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego poprzez opłacanie dobrowolnych składek na ubezpieczenia chorobowe. Możliwość zadeklarowania chęci opłacania dobrowolnej składki chorobowej jest jednak możliwe jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca podlega obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Podstawa wymiaru zasiłku

Kwestię ustalania podstawy wymiaru zasiłku regulują przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 48 § 1 tej ustawy dla osób niebędących pracownikami podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowić przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzając miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego osoby niebędącej pracownikiem nie może być jednak wyższa niż przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w dniu poprzedzającym powstanie prawa do zasiłku chorobowego (wyr. SN, II UK 235/03).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców?

Przedsiębiorcza mama, która urodziła dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego będącego świadczeniem , które ma na calu rekompensatę utraconych zarobków z powodu zaniechania wykonywania pracy zarobkowej w związku z narodzinami i opieką nad dzieckiem. Będzie jej również przysługiwał w przypadku przyjęcia na wychowanie przyjęła dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia. Zgodnie z art. 29 ust. 1 zasiłek może pobierać kobieta, która przyjęła na wychowanie dziecko do lat 7 w ramach rodziny zastępczej. Zasiłek macierzyński przysługuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Warunkiem skorzystania z tego świadczenia jest złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS w terminie 14 dni od dnia porodu. Wówczas zasiłek będzie wypłacany w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zawieszenie działalności

Każdy przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zawieszenie działalności w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie pozbawi jednak osoby ubezpieczonej takiego prawa w przypadku, gdy zawieszenia dokonała w okresie objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Wówczas po zawieszeniu przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać pozostały wymiar zasiłku macierzyńskiego. Analogicznie, w przypadku zawieszenia działalności w okresie przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe, przedsiębiorca zostanie pozbawiony prawa do pobierania zasiłku.

Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osób prowadzących działalność nie może przekroczyć 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok.

Składka zdrowotna 2014

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama