REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności

Monika Pązik
Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności. / Fot. Fotolia
Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca ma prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie nie wpłynie również na wysokość pozostałego do wykorzystania zasiłku. W jaki sposób wyliczany jest zasiłek dla przedsiębiorców?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego poprzez opłacanie dobrowolnych składek na ubezpieczenia chorobowe. Możliwość zadeklarowania chęci opłacania dobrowolnej składki chorobowej jest jednak możliwe jedynie wtedy, gdy przedsiębiorca podlega obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

REKLAMA

Podstawa wymiaru zasiłku

Kwestię ustalania podstawy wymiaru zasiłku regulują przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 48 § 1 tej ustawy dla osób niebędących pracownikami podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowić przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzając miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego osoby niebędącej pracownikiem nie może być jednak wyższa niż przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w dniu poprzedzającym powstanie prawa do zasiłku chorobowego (wyr. SN, II UK 235/03).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców?

Przedsiębiorcza mama, która urodziła dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego będącego świadczeniem , które ma na calu rekompensatę utraconych zarobków z powodu zaniechania wykonywania pracy zarobkowej w związku z narodzinami i opieką nad dzieckiem. Będzie jej również przysługiwał w przypadku przyjęcia na wychowanie przyjęła dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia. Zgodnie z art. 29 ust. 1 zasiłek może pobierać kobieta, która przyjęła na wychowanie dziecko do lat 7 w ramach rodziny zastępczej. Zasiłek macierzyński przysługuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Warunkiem skorzystania z tego świadczenia jest złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS w terminie 14 dni od dnia porodu. Wówczas zasiłek będzie wypłacany w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawieszenie działalności

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca ma prawo zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zawieszenie działalności w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie pozbawi jednak osoby ubezpieczonej takiego prawa w przypadku, gdy zawieszenia dokonała w okresie objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Wówczas po zawieszeniu przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać pozostały wymiar zasiłku macierzyńskiego. Analogicznie, w przypadku zawieszenia działalności w okresie przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenie chorobowe, przedsiębiorca zostanie pozbawiony prawa do pobierania zasiłku.

Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osób prowadzących działalność nie może przekroczyć 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok.

Składka zdrowotna 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA