REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Aleksandra Kłoczko
Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?
Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres stagnacji w przychodach spółki czy też planowany urlop jest dobrym momentem aby zawiesić działalność tak aby uniknąć obowiązku płacenia zaliczek na PIT lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niestety zawieszenie działalności nie będzie możliwe, jeżeli choć jeden ze wspólników nie wyrazi na to zgody.

Wspólnicy powinni zgłosić zawieszenie działalności spółki cywilnej do ewidencji działalności gospodarczej, tak aby uniknąć niektórych kosztów. Jak wynika z art. 14a ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.), jeżeli bynajmniej jeden ze wspólników planuje kontynuacje swojej działalności w ramach spółki cywilnej- proces zawieszenia działalności nie dojdzie do skutku. 

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Z dniem 1 lipca 2011 r. nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, umożliwiła przedsiębiorcy zawieszenie jednego rodzaju prowadzonej działalności,  w sytuacji kiedy wykonuje on równocześnie działalność w innych formach prawnych. Innymi słowy przedsiębiorca może zawiesić działalność we wszystkich spółkach cywilnych w jakich uczestniczy lub tylko w jednej bądź w kilku z nich. Ta zasada dotyczy również różnych form prawnych działalności gospodarczej, dlatego przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą np. jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą równocześnie w dalszym ciągu prowadząc działalność jako jednoosobowa spółka z o.o.

Polecamy: Zawieszenie postępowania rejestrowego

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku ale nie może być wcześniejszy niż data złożenia wniosku. Działalność gospodarcza jest zawieszona przez określony okres czasu całkowicie zależny od woli wnioskodawców. Przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na okres liczony w dniach lub miesiącach albo w miesiącach i dniach.  W okresie zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczych oraz osiągać stałych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Spółka cywilna

Prawa przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszelkie czynności związane z zachowaniem źródła przychodów. Może on również przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może również otrzymywać dochody z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. Może on także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA