REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobra osobiste przedsiębiorcy

Maria Szadkowska
Pozew o naruszenie dóbr osobistych.
Pozew o naruszenie dóbr osobistych.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prawne tak jak i osoby fizyczne posiadają chronione prawem dobra osobiste, do których jako jedno z najbardziej istotnych wliczamy dobre imię przedsiębiorcy. Dzieje się tak ze względu na to, iż ma ono wielki wpływ na działalność przedsiębiorcy na rynku.

Z punku widzenia ekonomicznej przyszłości przedsiębiorstwa, utrata renomy często powoduje odpływ klientów, co w konsekwencji może skutkować bankructwem. Pomimo niemajątkowego charakteru tych dóbr naruszenie ich wywołuje jak najbardziej majątkowe szkody dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która została pomówiona przez innego przedsiębiorcę lub osobę fizyczną o działania niezgodne z zasadami prawa lub współżycia społecznego. Zasadniczo pomówiony właściciel firmy może wystąpić z powództwem na podstawie kodeksu cywilnego jak również osobnej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli naruszenia dokonał inny przedsiębiorca.

REKLAMA

Dobra osobiste

Artykuł 43 kodeksu cywilnego wskazuje, że przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych należy stosować odpowiednio do ochrony dóbr osobistych osób prawnych. Oznacza to przede wszystkim logiczne wyłączenie z tego katalogu takich dóbr jak zdrowie czy życie, o których ciężko mówić przy osobie prawnej. Dzięki temu, iż przepis nie wymienia wszystkich chronionych dóbr a stanowi jedynie swoistą wskazówkę interpretacyjną, katalog ten może być wciąż poszerzany i dostosowywany do zmieniających się warunków.

Ochrona danych osobowych przedsiębiorcy

Powiązanie dóbr osobistych

Przy rozważaniu naruszenia dobrej sławy należy wspomnieć również o bezprawnym posłużeniu się nazwą indywidualizującą przedsiębiorcę, które ma podobny wpływ, jak wyżej wspomniana sytuacja - pomówienia przedsiębiorcy, a dodatkowo może być z nią związana. Analogicznie jak w przypadku osoby fizycznej, osoba prawna posiada indywidualizującą ją nazwę, tak jak osobę fizyczną indywidualizuje jej imię i nazwisko. Pod tą nazwą jest rozpoznawana na rynku, z nią ściśle jest związana jej działalność a klienci, również dzięki niej, mogą powiązać pewnego rodzaju niematerialne stany rzeczy jak np. rzetelność z tym właśnie przedsiębiorcą. Podszywanie się pod firmę przedsiębiorcy może wywołać sytuację, w której będziemy mieli do czynienia z pośrednim narażeniem dobrej sławy osoby prawnej na szwank. Podszywający się pod firmę podmiot swoimi działaniami nie tylko odbiera klientów przedsiębiorcy działającemu w obrocie zgodnie z prawem, ale skutki jego nieuczciwych działań mogą spaść, przez powiązanie z nazwą, na przedsiębiorcę będącego ofiarą „złodzieja” firmy.

Korzystanie z firmy innego przedsiębiorcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różni naruszyciele różne standardy

W niektórych przypadkach przedsiębiorca może zgłosić naruszenie dóbr osobistych, jako naruszenie przepisów o uczciwej konkurencji, ale jak można wnioskować z ustawy dotyczy ona tylko sytuacji, gdy naruszycielem jest inny przedsiębiorca i nie można, poza nielicznymi wyjątkami, zastosować jej do osób fizycznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM.

Sprawa o naruszenie dóbr osobistych może przebiegać na trzy różne sposoby. Po pierwsze osoba prawna może zażądać ustalenia prawa osobistego, co zazwyczaj zapobiega dalszym naruszeniom. Po drugie może domagać się zaniechania lub usunięcia skutków naruszeń. Dyskusyjna jest kwestia czy zastosowanie do osób prawnych ma roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne i zapłata na wskazany cel społeczny, stosowana w przypadku osób fizycznych. Z jednej strony panuje pogląd, iż osobie prawnej ciężko przypisać naruszenie sfery emocjonalnej z drugiej jednak jej substrat osobowy, w postaci jej członków może już odczuć negatywnie obrazę osoby prawnej w skład, której wchodzi. Powstaje wiec pytanie czy osoba prawna, jako pewnego rodzaju działalność grupy ludzi nie zasługuje na ochronę także od strony emocjonalnej członków, których zgodna wola powołała ją do życia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA