| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Dobra osobiste przedsiębiorcy

Dobra osobiste przedsiębiorcy

Osoby prawne tak jak i osoby fizyczne posiadają chronione prawem dobra osobiste, do których jako jedno z najbardziej istotnych wliczamy dobre imię przedsiębiorcy. Dzieje się tak ze względu na to, iż ma ono wielki wpływ na działalność przedsiębiorcy na rynku.

Z punku widzenia ekonomicznej przyszłości przedsiębiorstwa, utrata renomy często powoduje odpływ klientów, co w konsekwencji może skutkować bankructwem. Pomimo niemajątkowego charakteru tych dóbr naruszenie ich wywołuje jak najbardziej majątkowe szkody dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która została pomówiona przez innego przedsiębiorcę lub osobę fizyczną o działania niezgodne z zasadami prawa lub współżycia społecznego. Zasadniczo pomówiony właściciel firmy może wystąpić z powództwem na podstawie kodeksu cywilnego jak również osobnej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli naruszenia dokonał inny przedsiębiorca.

Dobra osobiste

Artykuł 43 kodeksu cywilnego wskazuje, że przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych należy stosować odpowiednio do ochrony dóbr osobistych osób prawnych. Oznacza to przede wszystkim logiczne wyłączenie z tego katalogu takich dóbr jak zdrowie czy życie, o których ciężko mówić przy osobie prawnej. Dzięki temu, iż przepis nie wymienia wszystkich chronionych dóbr a stanowi jedynie swoistą wskazówkę interpretacyjną, katalog ten może być wciąż poszerzany i dostosowywany do zmieniających się warunków.

Ochrona danych osobowych przedsiębiorcy

Powiązanie dóbr osobistych

Przy rozważaniu naruszenia dobrej sławy należy wspomnieć również o bezprawnym posłużeniu się nazwą indywidualizującą przedsiębiorcę, które ma podobny wpływ, jak wyżej wspomniana sytuacja - pomówienia przedsiębiorcy, a dodatkowo może być z nią związana. Analogicznie jak w przypadku osoby fizycznej, osoba prawna posiada indywidualizującą ją nazwę, tak jak osobę fizyczną indywidualizuje jej imię i nazwisko. Pod tą nazwą jest rozpoznawana na rynku, z nią ściśle jest związana jej działalność a klienci, również dzięki niej, mogą powiązać pewnego rodzaju niematerialne stany rzeczy jak np. rzetelność z tym właśnie przedsiębiorcą. Podszywanie się pod firmę przedsiębiorcy może wywołać sytuację, w której będziemy mieli do czynienia z pośrednim narażeniem dobrej sławy osoby prawnej na szwank. Podszywający się pod firmę podmiot swoimi działaniami nie tylko odbiera klientów przedsiębiorcy działającemu w obrocie zgodnie z prawem, ale skutki jego nieuczciwych działań mogą spaść, przez powiązanie z nazwą, na przedsiębiorcę będącego ofiarą „złodzieja” firmy.

Korzystanie z firmy innego przedsiębiorcy

Różni naruszyciele różne standardy

W niektórych przypadkach przedsiębiorca może zgłosić naruszenie dóbr osobistych, jako naruszenie przepisów o uczciwej konkurencji, ale jak można wnioskować z ustawy dotyczy ona tylko sytuacji, gdy naruszycielem jest inny przedsiębiorca i nie można, poza nielicznymi wyjątkami, zastosować jej do osób fizycznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM.

Sprawa o naruszenie dóbr osobistych może przebiegać na trzy różne sposoby. Po pierwsze osoba prawna może zażądać ustalenia prawa osobistego, co zazwyczaj zapobiega dalszym naruszeniom. Po drugie może domagać się zaniechania lub usunięcia skutków naruszeń. Dyskusyjna jest kwestia czy zastosowanie do osób prawnych ma roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne i zapłata na wskazany cel społeczny, stosowana w przypadku osób fizycznych. Z jednej strony panuje pogląd, iż osobie prawnej ciężko przypisać naruszenie sfery emocjonalnej z drugiej jednak jej substrat osobowy, w postaci jej członków może już odczuć negatywnie obrazę osoby prawnej w skład, której wchodzi. Powstaje wiec pytanie czy osoba prawna, jako pewnego rodzaju działalność grupy ludzi nie zasługuje na ochronę także od strony emocjonalnej członków, których zgodna wola powołała ją do życia?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »