Utracone korzyści a odszkodowanie

REKLAMA
REKLAMA
Roszczenie z tytułu utraconych korzyści należy się w sytuacji , kiedy poszkodowany utracił zarobki, które mógłby osiągnąć gdyby nie nastąpiła szkoda. Zgodnie z treścią art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia straty spoczywa na poszkodowanym. Ponadto konieczne jest dowiedzenie w ramach art. 361 kodeksu cywilnego, że utracone korzyści mieszczą się w granicach normalnego związku przyczynowego ze zdarzeniem wywołującym szkodę ( wyrok SN z 04.11.1977r., sygn.akt II CR 355/77, OSNC z 1978r. Nr 11, poz. 205).
REKLAMA
Odszkodowanie za utracone dochody jest określane z reguły na podstawie przeciętnych zarobków lub spodziewanych dochodów, jakie nie zostały osiągnięte w wyniku zdarzenia wywołującego szkodę. W tym celu należy takie roszczenie udokumentować poprzez przedstawienie umowy o pracę, pasków wynagrodzeń bądź też informacji z kadr na temat wysokości utraconego dochodu.
Zobacz: Jak płacić składki i co zawrzeć w umowie, czyli co jest ważne przy ubezpieczeniach?
REKLAMA
W przypadku dodatkowych wynagrodzeń w postaci premii, nadgodzin, nagrody, nie wykonania kontraktu należy przedstawić dowody , które świadczyłby o otrzymywaniu takiego dodatkowego wynagrodzenia oprócz pensji zasadniczej np. regulamin wynagradzania obowiązujący w miejscu pracy.
Podobnie wygląda sytuacja, kiedy poszkodowany nie może użytkować pojazdu, a który służył mu w celach zarobkowych. Przy ustalaniu odszkodowania miernikiem będzie okres dokonywania naprawy lub okres potrzebny do nabycia nowego pojazdu podobnego parametrami do pojazdu uszkodzonego.
Konieczne jest też wykazanie , że w czasie niemożności korzystania z pojazdu dojdzie do powstania strat lub też spowoduje istotne trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Nie ulega wątpliwości, że łatwiej otrzymać odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści osobom które wykorzystywały pojazd do celów zawodowych, niż osobom korzystającym z pojazdu w celach prywatnych.
Kontrowersje pojawiają się , gdy poszkodowany występuje z roszczeniem utraconych korzyści z powodu odwołania planów urlopowych, odwołania wycieczki, brak komfortu w życiu codziennym z powodu braku samochodu.
Zobacz serwis: Szkody komunikacyjne
Problem polega głównie na trudności w ustaleniu rozmiaru takiej szkody. Ale dla przykładu uzasadnionym kosztem wynajmu pojazdy w celach prywatnych jest niemożność dowozu osoby niepełnosprawnej na rehabilitację.
Należy pamiętać, że każdorazowo roszczenie o odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści jest rozpatrywane indywidualnie w zależności od całokształtu okoliczności danej sprawy.
Edyta Ryś
Autorka jest prawnikiem w kancelarii odszkodowawczej Adiutor Centrum sp.j.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA