Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odszkodowanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odszkodowanie.
Kolizja z nietypowym pojazdem to duży kłopot?
Aktualizacja: 28.12.2020
W wypadkach komunikacyjnych uczestniczą też czasem nietypowe pojazdy (np. kombajny czy walce drogowe). Jak w takim przypadku wygląda likwidacja szkód? Czy jest o wiele trudniejsza? »
Sprzedaż uszkodzonego auta a odszkodowanie. Uniknij kłopotów!
Aktualizacja: 26.11.2020
Czy wiesz, że sprzedaż uszkodzonego auta może skończyć się obniżeniem odszkodowania? Taka praktyka ubezpieczycieli nie broni się w sądzie! »
Kto zapłaci za sprzątanie jezdni po wypadku?
Aktualizacja: 25.11.2020
Koszty sprzątania jezdni po wypadku bywają spore. Czy powinien je pokrywać ubezpieczyciel sprawcy kolizji? Eksperci Ubea.pl odpowiadają. »
Odszkodowania dla lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji
Aktualizacja: 20.10.2020
20 października 2020 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania będzie przysługiwał tylko mieszkańcom. Przepisy uniemożliwią też przejmowanie budynków z lokatorami czy reprywatyzację "na kuratora". »
Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce: co z odszkodowaniem?
Aktualizacja: 20.10.2020
Może się zdarzyć, że staniecie się poszkodowanymi w wyniku kolizji. Co jednak, gdy ta jest spowodowana przez obcokrajowca? Odpowiadamy. »
Drzewo sąsiada zacienia, zagraża budynkowi, zaśmieca - co zgodnie z prawem można zrobić?
Aktualizacja: 07.09.2020
Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew? »
Aktualizacja: 03.09.2020
Nasi pracownicy w związku z rozwiązaniem umów o pracę we wrześniu 2020 r. uzyskają prawo do odprawy emerytalnej z Kodeksu pracy, odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych i odprawy dodatkowej z postanowień wewnątrzzakładowych. Czy ograniczenie wysokości odpraw (art. 15gd ustawy o COVID-19) dotyczy każdej z nich odrębnie czy wszystkich łącznie wypłaconych w tym samym terminie płatności? »
Pieszy bez odblasków straci odszkodowanie?
Aktualizacja: 23.07.2020
Zgodnie z przepisami, piesi w pewnych sytuacjach powinni posiadać odblaski. Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciel może uwzględnić brak elementów odblaskowych. »
Odszkodowanie dla właściciela mieszkania za utracone korzyści a podatek
Aktualizacja: 20.07.2020
Od kilku lat właściciel mieszkania nie może z niego korzystać, ponieważ pomimo prawomocnego wyroku eksmisyjnego nadal zamieszkują w nim poprzedni właściciele. Gmina przyznała mu z tego tytułu odszkodowanie za utracone korzyści oraz zwrot kosztów eksploatacyjnych za utrzymanie mieszkania. Właściciel nieruchomości wystąpił do organów podatkowych z zapytaniem o obciążenia podatkowe związane z tymi świadczeniami. »
Szkody po burzach, ulewach, powodziach - co robić, by nie stracić prawa do odszkodowania
Aktualizacja: 20.07.2020
Tego lata bardzo często IMGW ostrzega o burzach i ulewnych deszczach w różnych regionach kraju. Wskutek letnich żywiołów rośnie liczba szkód zgłaszanych ubezpieczycielom, zwłaszcza zniszczeń powstałych wskutek zalania i przepięć. Zdaniem zakładów ubezpieczeń klienci przeważnie nie wiedzą, że tuż po szkodzie mogą sami zacząć ratować majątek i nie narażą się w ten sposób na utratę odszkodowania. »
Sprawca zapłaci za wypadek zamiast ubezpieczyciela?
Aktualizacja: 24.06.2020
Mimo posiadania ubezpieczenia OC, sprawca wypadku nie jest całkowicie chroniony przed pozwem ze strony poszkodowanego. Wyjaśniamy kiedy taki pozew może zostać złożony. »
Firmy turystyczne pozywają państwo za lockdown
Aktualizacja: 22.06.2020
Przedsiębiorcy działający w branży turystycznej żądają od Skarbu Państwa wypłaty odszkodowań za straty poniesione w czasie lockdown. Jeśli pieniędzy nie dostaną, zapowiadają pozew zbiorowy. »
Prawa autorskie - zryczałtowane odszkodowanie zgodne z Konstytucją RP
Aktualizacja: 26.11.2019
Każdy, czyje autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, nadal może żądać od sprawcy naruszenia zryczałtowanego odszkodowania w postaci sumy pieniężnej odpowiadającej dwukrotności stosownego wynagrodzenia należnego za zgodę na korzystanie z utworu. Takie rozwiązanie, gwarantowane przez art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wyrokiem z dnia 5 listopada 2019 r., o sygn. akt: P 14/19 Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z Konstytucją. »
Czy odszkodowanie za nieterminowy załadunek jest opodatkowane VAT
Aktualizacja: 07.08.2019
Porada dotyczy wpływu nieterminowego załadunku na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. »
Jak liczyć odszkodowanie za zakaz konkurencji
Aktualizacja: 18.02.2019
Przepisy Kodeksu pracy wyróżniają dwie odrębne umowy o zakazie konkurencji, którymi może zostać objęty pracownik - w czasie trwania zatrudnienia oraz po jego ustaniu. Z umowy zawartej na czas trwania zatrudnienia co do zasady pracownikowi nie przysługuje zadośćuczynienie za powstrzymywanie się od prowadzenia takiej działalności. Natomiast z tytułu drugiej umowy przepisy przewidują wypłatę odszkodowania w wysokości nie niższej niż 25% wynagrodzenia otrzymywanego przed ustaniem stosunku pracy (ustanowieniem zakazu konkurencji) i przez okres ustalony w tej umowie. »
Rekord inwestycji w start–upy. Czy branża przekroczy 2 mld zł?