REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z usług transportowych na koszt ubezpieczyciela?

transport, ubezpieczenie
transport, ubezpieczenie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca dostarczający swoje towary klientom może skorzystać z usług transportowych na koszt ubezpieczyciela, jeżeli pozbawiony był możliwości korzystania z własnego pojazdu z powodu jego uszkodzenia z winy osoby trzeciej.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym poszkodowany w wypadku komunikacyjnym, spowodowanym przez osobę trzecią, może na czas naprawy wynająć pojazd zastępczy, a koszt wynajmu powinien zostać pokryty przez ubezpieczenie OC sprawcy.

REKLAMA

Prawo żądania zwrotu kosztów przysługuje zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom niewykonującym działalności gospodarczej, choć w przypadku tej drugiej grupy ubezpieczyciel może zażądać przedstawienia dowodu na okoliczność zasadności najmu pojazdu. Osobnym problemem jest ustalenie zasadnego czasu najmu. Kwestię tę poruszałem we wpisie na moim blogu poświęconym tematyce odszkodowania z OC. Zachęcam Ciebie do lektury.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Jeżeli chodzi o przedsiębiorców wynajęcie pojazdu zastępczego nie zawsze będzie najwłaściwszym sposobem zrekompensowania czasowego braku możliwości korzystania z własnego pojazdu. W praktyce może się okazać, że korzystniejsze jest zlecenie usług transportowych firmie zewnętrznej.

W jednej ze spraw zakończonych wyrokiem sądowym poszkodowana prowadziła działalność w zakresie produkcji, handlu i usług materiałami drzewnymi. W celu realizacji zamówień w zakresie dostaw towarów i materiałów z uwagi na brak własnego środka transportu zmuszona była do ponoszenia kosztów wynajmu usług transportowych, co wykluczało powstanie większych strat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poszkodowana nie dochodziła zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego za cały czas trwania naprawy pojazdu, a jedynie dochodziła zwrotu kosztów nabycia usługi transportowej w określonych dniach, w czasie, w którym pojazd znajdował się w naprawie.

Zobacz: Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

W toku postępowania ubezpieczyciel zakwestionował zasadność części poniesionych wydatków, wskazując, że obowiązek zwrotu kosztów usługi transportowej powinien być pomniejszony o koszt paliwa i koszt zatrudnienia kierowcy. W ocenie ubezpieczyciela poszkodowana zaoszczędziła na tych wydatkach z uwagi na skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, dla której były to własne koszty działalności.

Sąd przychylił się jedynie do pierwszego zarzutu, stwierdzając, że rzeczywiście poszkodowana nie poniosła wydatków eksploatacyjnych, które i tak by musiała ponieść, gdyby korzystała z własnego auta.

REKLAMA

Natomiast odmówił racji drugiemu zarzutowi, gdyż poszkodowana w swojej dotychczasowej działalności, przy świadczeniu dostaw towarów na rzecz klientów, korzystała z pomocy męża. Poszkodowana nie zatrudniała nigdy kierowcy, dlatego nie można było uznać, że z powodu skorzystania z usługi transportowej w tym zakresie otrzymała oszczędność.

Sąd wskazał w uzasadnieniu, że rozstrzygnięcie jest wyrazem zasady, że odszkodowanie pieniężne ma zapewnić przywrócenie stany majątkowego poszkodowanego do stanu sprzed szkody i że zasądzone wydatki pozostają w adekwatnym związku przyczynowym ze zdarzeniem wyrządzającym szkodę.

Zobacz: Komunikacyjne ubezpieczenie OC – kogo i przed czym chroni?

Wojciech Drapała, adwokat, www.odszkodowaniezocblog.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA