reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej dłużników, wyrażonej w art. 366 kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za nieopłaconą składkę rozkłada się na zobowiązane osoby. Oznacza to, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Przepisy przejściowe

W związku z nowelizacją z dnia 22 maja 2003 r. przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które weszły w życie dnia 11 lutego 2012 r., należy pamiętać, iż nadal znajdujemy się w okresie przepisów przejściowych, co oznacza, że w zależności od tego, kiedy została zawarta umowa ubezpieczenia, zastosowanie będą miały dotychczas obowiązujące przepisy bądź już znowelizowane.

Zasady rozliczania składki według starych zasad

Stare zasady rozliczania należnej składki za ubezpieczenie będą miały zastosowanie w wypadku umów zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie. Zgodnie z treścią art. 32 ust. 1: Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

W interesie osoby sprzedającej pojazd mechaniczny jest jak najszybsze powiadomienie Towarzystwa Ubezpieczeń o przeniesieniu posiadania, ponieważ właśnie ta czynność wyznacza okres, zgodnie z którym odpowiedzialność z tytułu zapłaty należnej składki ubezpieczeniowej spoczywa zarówno na zbywcy jak i nabywcy.

Odnosząc się do treści art. 32 ust. 3 wspomnianej ustawy: Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w cytowanym powyżej ust. 1.

Z powyższej ustawy jednoznacznie wynika, iż za zapłatę składki ubezpieczeniowej za okres poprzedzający dzień zawiadomienia towarzystwa ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu mechanicznego są odpowiedzialni zarówno zbywca pojazdu, jak i nabywca. W tej sytuacji zakład ubezpieczeń ma prawo wyboru osoby, do której zwróci się z zażądaniem zapłaty składki za ubezpieczenie OC za zaległy okres. Zapłata składki przez jedną z osób zobowiązanych solidarnie zwalnia drugą.

Zasady rozliczania składki według nowych zasad

Nowe zasady rozliczania składki określa art. 32 ust. 4 ustawy zgodnie, z którym: Posiadacz pojazdu mechanicznego, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu ponosi odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki należnej za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bolesław A. Dùllek

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama