REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC
sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej dłużników, wyrażonej w art. 366 kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za nieopłaconą składkę rozkłada się na zobowiązane osoby. Oznacza to, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Przepisy przejściowe

REKLAMA

W związku z nowelizacją z dnia 22 maja 2003 r. przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które weszły w życie dnia 11 lutego 2012 r., należy pamiętać, iż nadal znajdujemy się w okresie przepisów przejściowych, co oznacza, że w zależności od tego, kiedy została zawarta umowa ubezpieczenia, zastosowanie będą miały dotychczas obowiązujące przepisy bądź już znowelizowane.

Zasady rozliczania składki według starych zasad

REKLAMA

Stare zasady rozliczania należnej składki za ubezpieczenie będą miały zastosowanie w wypadku umów zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie. Zgodnie z treścią art. 32 ust. 1: Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

W interesie osoby sprzedającej pojazd mechaniczny jest jak najszybsze powiadomienie Towarzystwa Ubezpieczeń o przeniesieniu posiadania, ponieważ właśnie ta czynność wyznacza okres, zgodnie z którym odpowiedzialność z tytułu zapłaty należnej składki ubezpieczeniowej spoczywa zarówno na zbywcy jak i nabywcy.

Odnosząc się do treści art. 32 ust. 3 wspomnianej ustawy: Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w cytowanym powyżej ust. 1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powyższej ustawy jednoznacznie wynika, iż za zapłatę składki ubezpieczeniowej za okres poprzedzający dzień zawiadomienia towarzystwa ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu mechanicznego są odpowiedzialni zarówno zbywca pojazdu, jak i nabywca. W tej sytuacji zakład ubezpieczeń ma prawo wyboru osoby, do której zwróci się z zażądaniem zapłaty składki za ubezpieczenie OC za zaległy okres. Zapłata składki przez jedną z osób zobowiązanych solidarnie zwalnia drugą.

Zasady rozliczania składki według nowych zasad

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania składki określa art. 32 ust. 4 ustawy zgodnie, z którym: Posiadacz pojazdu mechanicznego, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu ponosi odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki należnej za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że nowy właściciel pojazdu mechanicznego, ponosi odpowiedzialność solidarną wraz ze zbywcą pojazdu za zapłatę składki należnej z tytułu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Przedmiotowa odpowiedzialność solidarna istnieje w okresie od dnia nabycia własności pojazdu do dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i przekazania danych osobowych nabywcy.

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Do danych osobowych należą:

1) imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL, o ile został nadany

2) w wypadku firmy: nazwa, siedziba, i numer REGON.

Wyłączna odpowiedzialność za zapłatę należnej składki do dnia zbycia pojazdu spoczywa na sprzedającym. Natomiast za okres od dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeń o zmianie właściciela, odpowiedzialność za zapłatę składki spoczywa wyłącznie na nabywcy pojazdu.

Podsumowując: przy zakupie samochodu posiadającego umowę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, w której nie została opłacona składka, zakład ubezpieczeń ma prawo zwrócić się z żądaniem zapłaty zarówno do zbywcy, jak i nabywcy pojazdu mechanicznego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uregulowanie kwestii związanych z zapłatą należnej składki za ubezpieczenie w umowie sprzedaży pojazdu mechanicznego poprzez dopisanie do umowy odpowiedniej klauzuli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA