REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC
sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej dłużników, wyrażonej w art. 366 kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za nieopłaconą składkę rozkłada się na zobowiązane osoby. Oznacza to, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Przepisy przejściowe

REKLAMA

W związku z nowelizacją z dnia 22 maja 2003 r. przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które weszły w życie dnia 11 lutego 2012 r., należy pamiętać, iż nadal znajdujemy się w okresie przepisów przejściowych, co oznacza, że w zależności od tego, kiedy została zawarta umowa ubezpieczenia, zastosowanie będą miały dotychczas obowiązujące przepisy bądź już znowelizowane.

Zasady rozliczania składki według starych zasad

REKLAMA

Stare zasady rozliczania należnej składki za ubezpieczenie będą miały zastosowanie w wypadku umów zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie. Zgodnie z treścią art. 32 ust. 1: Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

W interesie osoby sprzedającej pojazd mechaniczny jest jak najszybsze powiadomienie Towarzystwa Ubezpieczeń o przeniesieniu posiadania, ponieważ właśnie ta czynność wyznacza okres, zgodnie z którym odpowiedzialność z tytułu zapłaty należnej składki ubezpieczeniowej spoczywa zarówno na zbywcy jak i nabywcy.

Odnosząc się do treści art. 32 ust. 3 wspomnianej ustawy: Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w cytowanym powyżej ust. 1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powyższej ustawy jednoznacznie wynika, iż za zapłatę składki ubezpieczeniowej za okres poprzedzający dzień zawiadomienia towarzystwa ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu mechanicznego są odpowiedzialni zarówno zbywca pojazdu, jak i nabywca. W tej sytuacji zakład ubezpieczeń ma prawo wyboru osoby, do której zwróci się z zażądaniem zapłaty składki za ubezpieczenie OC za zaległy okres. Zapłata składki przez jedną z osób zobowiązanych solidarnie zwalnia drugą.

Zasady rozliczania składki według nowych zasad

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania składki określa art. 32 ust. 4 ustawy zgodnie, z którym: Posiadacz pojazdu mechanicznego, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu ponosi odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki należnej za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że nowy właściciel pojazdu mechanicznego, ponosi odpowiedzialność solidarną wraz ze zbywcą pojazdu za zapłatę składki należnej z tytułu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Przedmiotowa odpowiedzialność solidarna istnieje w okresie od dnia nabycia własności pojazdu do dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i przekazania danych osobowych nabywcy.

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Do danych osobowych należą:

1) imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL, o ile został nadany

2) w wypadku firmy: nazwa, siedziba, i numer REGON.

Wyłączna odpowiedzialność za zapłatę należnej składki do dnia zbycia pojazdu spoczywa na sprzedającym. Natomiast za okres od dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeń o zmianie właściciela, odpowiedzialność za zapłatę składki spoczywa wyłącznie na nabywcy pojazdu.

Podsumowując: przy zakupie samochodu posiadającego umowę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, w której nie została opłacona składka, zakład ubezpieczeń ma prawo zwrócić się z żądaniem zapłaty zarówno do zbywcy, jak i nabywcy pojazdu mechanicznego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uregulowanie kwestii związanych z zapłatą należnej składki za ubezpieczenie w umowie sprzedaży pojazdu mechanicznego poprzez dopisanie do umowy odpowiedniej klauzuli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA