REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

sprzedaż samochodu a obowiązkowe ubezpieczenie OC
sprzedaż samochodu a obowiązkowe ubezpieczenie OC

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż samochodu lub innego pojazdu mechanicznego wiąże się m.in. z konkretnymi prawami i obowiązkami stron takiej transakcji, wynikającymi z prawa ubezpieczeniowego. Warto wiedzieć, jakie to prawa i obowiązki.

W dniu 11 lutego 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która wprowadziła szereg nowych regulacji.  Zmiany w powyższej ustawie dotyczą, m. in., kwestii związanych ze sprzedażą pojazdu mechanicznego.

REKLAMA

Istotne dokumenty przy podpisywaniu umowy sprzedaży

Sprzedający po podpisaniu umowy sprzedaży pojazdu mechanicznego obowiązany jest przekazać nowemu nabywcy następujące dokumenty:

- obowiązkowe ubezpieczenie OC;

- dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

- kartę pojazdu, jeżeli była wydana;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane.

Sprzedający w związku ze sprzedażą samochodu ma prawo domagać się zwrotu niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej tylko i wyłącznie w przypadku wypowiedzenia przez nabywcę umowy OC.

Do nabywcy pojazdu należy wybór, czy rezygnuje, czy nie z polisy ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela. Często jednak zdarza się taka sytuacja, że zbywca przy podpisywaniu umowy podsuwa kupującemu wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

REKLAMA

Czasami zdarza się również, iż strony umowy uzgadniają, że nabywca wypowie ubezpieczenie po podpisaniu umowy. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ bywa tak,  że nabywcy nie wypowiadają umowy ubezpieczenia OC zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Dlatego warto w treści umowy zawrzeć klauzulę o następującej treści: Strony uzgadniają, że Kupujący wypowie umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych dotyczącą pojazdu będącego przedmiotem umowy  w terminie … dni od dnia nabycia tego pojazdu. Ewentualnie sprzedawca może podnieść cenę samochodu o wysokość niewykorzystanej składki ubezpieczenia OC.

OC byłego właściciela samochodu przechodzi automatycznie na nowego

REKLAMA

Zgodnie z art. 31 powyższej ustawy w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego właściciel zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na osobę, na którą przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta, w związku z tym nowy właściciel pojazdu ma prawo korzystać z ubezpieczenia OC do czasu jego wygaśnięcia.

We wcześniej obowiązującym stanie prawnym (czyli do dnia 10 lutego 2012 r.) w sytuacji, gdy nowy właściciel pojazdu nie chciał kontynuować ubezpieczenia OC zawartego przez poprzedniego właściciela, miał prawo złożyć pisemne wypowiedzenie ubezpieczycielowi. Jednakże należy pamiętać, że  powyższe wypowiedzenie musi dotrzeć do ubezpieczyciela w terminie 30 dni od dnia sprzedaży samochodu, a umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu mechanicznego.

Jeśli wypowiedzenie ubezpieczenia zostało wysłane w tym samym dniu, w którym zakupiono samochód,  to umowa ubezpieczenia będzie obowiązywać jeszcze przez 30 dni.

Co powinien zrobić nabywca pojazdu?

Warto również zapamiętać, że jeżeli nabywca pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia w powyższym trybie, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

W sytuacji gdy nowy nabywca pojazdu, złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania za okres od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, jest obowiązany podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.


Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami w stosunku do umów ubezpieczenia zawartych od dnia 11 lutego 2012 r. w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie.

Jednakże w przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia.

W nowym stanie prawnym w sytuacji nadania wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC drogą listowną, uważa się je za złożone z chwilą nadania  go w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

Nowe zasady, nowe przepisy

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z nowymi przepisami nie ma zastosowania zasada automatycznego przedłużenia polisy w momencie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego. W tego rodzaju sytuacji ważne jest, aby nabywca pojazdu zawarł nową polisę ubezpieczenia OC w dniu w którym kończy się okres ochrony ubezpieczeniowej bądź w dniu w którym umowa ulega rozwiązaniu wskutek wypowiedzenia jej.

W sytuacji niewypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC,  tak samo jak w przepisach obowiązujących przed nowelizacją, zakład ubezpieczeń ma prawo dokonać rekalkulacji składki zgodnie z zasadami opisanymi wcześniej.

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego posiadacz wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, osoba, na którą przeszło lub zostało przeniesione prawo własności jest obowiązana zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA