REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy
Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Przepisy przejściowe

Wprowadzenie nowych przepisów nie oznacza jednak, iż od razu będą one miały zastosowanie do wszystkich obowiązujących umów ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Obecnie obowiązują tzw. przepisy przejściowe, zgodnie z którymi zastosowanie mają zarówno stare, jak i nowe przepisy, w zależności od tego, z jaką datą została zawarta umowa ubezpieczenia OC.

Stare zasady rozwiązywania ubezpieczenia OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, do umów ubezpieczenia zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.

REKLAMA

Gdy osoba ubezpieczająca samochód, której umowa została zawarta przed 10 lutego, nie wypowiedziała obowiązkowego ubezpieczenia OC w odpowiednim terminie, umowa ubezpieczenia automatycznie przedłużała się na kolejny okres obowiązywania, który wynosi 12 miesięcy.

Powyższe rozwiązanie jest mało korzystne dla ubezpieczających, ponieważ poprzez przeoczenie terminu wypowiedzenia ubezpieczenia, właściciel pojazdu nieświadomy swego błędu może zawrzeć nową umowę w innym towarzystwie. W konsekwencji powoduje to istnienie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC i zmusza kierowców do opłacania składek w obydwu towarzystwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypowiedzenie umowy OC musi nastąpić najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia poprzez doręczenie wypowiedzenia do Towarzystwa Ubezpieczeń.

Nowe zasady rozwiązywania ubezpieczenia OC

Gdy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta 11 lutego 2012 r. lub później,  zastosowanie znajdą znowelizowane przepisy, dzięki którym właściciele samochodów unikną zawarcia dwóch umów ubezpieczenia na jeden pojazd (podwójne OC) oraz związanych z tym dodatkowych konsekwencji finansowych.

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

REKLAMA

W świetle nowych przepisów istnieje możliwość złożenia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC poprzez wysłanie oświadczenia o jej rozwiązaniu listem poleconym, nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcznego okresu ubezpieczenia pojazdu. Nowe przepisy wprowadziły zasadę, zgodnie z którą za chwilę złożenia wypowiedzenia uznaję się datę nadania listu poleconego.

Kolejnymi udogodnieniami są dodatkowe obowiązki nałożone na towarzystwa ubezpieczeń.  Zgodnie z treścią ustawy, nie później niż w terminie 14 dni przed zakończeniem ubezpieczenia, ubezpieczyciele muszą przesłać właścicielom pojazdów propozycje nowych warunków ubezpieczenia na kolejny okres.

Dodatkowo w sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie wypowie ubezpieczenia, a umowa zostanie automatycznie przedłużona, towarzystwo ubezpieczeń zobowiązane jest do potwierdzenia zawarcia nowej umowy w terminie 14 dni od momentu, w którym została ona automatycznie przedłużona.

Obowiązek naprawienia szkody w prawie karnym a odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów

Nowe przepisy wprowadzają również możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC w przypadku zajścia podwójnego OC.

W przypadku, gdy właściciel pojazdu wykupi ubezpieczenie OC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeń, ma on możliwość wypowiedzenia umowy, która została przedłużona automatycznie.

Nowe przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wprowadziły szereg udogodnień, związanych z wypowiedzeniem obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Jednakże należy pamiętać, iż obecnie obowiązują przepisy przejściowe, zgodnie z którymi, w zależności od dnia wykupienia polisy OC, zastosowanie będą miały stare bądź nowe przepisy.

Zmiany wprowadzone przez  ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, która weszła w życie 11. lutego 2012 r.

Przepisy obowiązujące dotychczas – mające zastosowanie do umów wykupionych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie

Przepisy znowelizowane – mające zastosowanie do umów wykupionych od dnia 11 lutego 2012 r.

Okres obowiązywania polisy OC:

12 miesięcy

12 miesięcy

Kiedy najpóźniej należy wypowiedź polisę?

najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia

najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia

Kiedy wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest skuteczne?

w momencie w którym dotrze do Ubezpieczyciela

w momencie nadania wypowiedzenia listem poleconym, liczy się data stempla pocztowego

Czy złożenie oświadczenia u agenta ubezpieczeniowego o wypowiedzeniu umowy OC jest skuteczne?

nie – doręczenie wypowiedzenia ubezpieczenia OC do agenta ubezpieczeniowego nie jest tożsame z doręczeniem wypowiedzenia do zakładu ubezpieczeń

tak – doręczenie wypowiedzenia ubezpieczenia OC agentowi jest uznawane tak, jakbyśmy złożyli je w zakładzie ubezpieczeń

Czy umowa OC może odnowić się automatycznie jeśli nie zostanie wcześniej wypowiedziana?

tak

tak

Czy istnieje możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia w sytuacji tzw. podwójnego OC?

nie

tak - w przypadku gdy właściciel pojazdu wykupi ubezpieczenie OC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeń. ma on możliwość wypowiedzenia tej umowy, która została przedłużona automatycznie

Czy zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do poinformowania właściciela pojazdu o zbliżającym się okresie zakończenia umowy ubezpieczenia?

nie

tak – zakład ubezpieczeń jest zobowiązany, najpóźniej w terminie 14 dni przed zakończeniem okresu ubezpieczenia, przedstawić osobie ubezpieczającej samochód nowe warunki ubezpieczenia na kolejny okres

Czy zakład ubezpieczeń powinien potwierdzić zawarcie nowej umowy ubezpieczenia w sytuacji, gdy została ona przedłużona automatycznie?

nie

tak - towarzystwo ubezpieczeń zobowiązane jest do potwierdzenia zawarcia nowej umowy w terminie 14 dnie od momentu, w którym została ona automatycznie przedłużona

Anna Malinowska

LexOmni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA