REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy
Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Przepisy przejściowe

Wprowadzenie nowych przepisów nie oznacza jednak, iż od razu będą one miały zastosowanie do wszystkich obowiązujących umów ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Obecnie obowiązują tzw. przepisy przejściowe, zgodnie z którymi zastosowanie mają zarówno stare, jak i nowe przepisy, w zależności od tego, z jaką datą została zawarta umowa ubezpieczenia OC.

Stare zasady rozwiązywania ubezpieczenia OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, do umów ubezpieczenia zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.

REKLAMA

Gdy osoba ubezpieczająca samochód, której umowa została zawarta przed 10 lutego, nie wypowiedziała obowiązkowego ubezpieczenia OC w odpowiednim terminie, umowa ubezpieczenia automatycznie przedłużała się na kolejny okres obowiązywania, który wynosi 12 miesięcy.

Powyższe rozwiązanie jest mało korzystne dla ubezpieczających, ponieważ poprzez przeoczenie terminu wypowiedzenia ubezpieczenia, właściciel pojazdu nieświadomy swego błędu może zawrzeć nową umowę w innym towarzystwie. W konsekwencji powoduje to istnienie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC i zmusza kierowców do opłacania składek w obydwu towarzystwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypowiedzenie umowy OC musi nastąpić najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia poprzez doręczenie wypowiedzenia do Towarzystwa Ubezpieczeń.

Nowe zasady rozwiązywania ubezpieczenia OC

Gdy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta 11 lutego 2012 r. lub później,  zastosowanie znajdą znowelizowane przepisy, dzięki którym właściciele samochodów unikną zawarcia dwóch umów ubezpieczenia na jeden pojazd (podwójne OC) oraz związanych z tym dodatkowych konsekwencji finansowych.

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

REKLAMA

W świetle nowych przepisów istnieje możliwość złożenia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC poprzez wysłanie oświadczenia o jej rozwiązaniu listem poleconym, nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcznego okresu ubezpieczenia pojazdu. Nowe przepisy wprowadziły zasadę, zgodnie z którą za chwilę złożenia wypowiedzenia uznaję się datę nadania listu poleconego.

Kolejnymi udogodnieniami są dodatkowe obowiązki nałożone na towarzystwa ubezpieczeń.  Zgodnie z treścią ustawy, nie później niż w terminie 14 dni przed zakończeniem ubezpieczenia, ubezpieczyciele muszą przesłać właścicielom pojazdów propozycje nowych warunków ubezpieczenia na kolejny okres.

Dodatkowo w sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie wypowie ubezpieczenia, a umowa zostanie automatycznie przedłużona, towarzystwo ubezpieczeń zobowiązane jest do potwierdzenia zawarcia nowej umowy w terminie 14 dni od momentu, w którym została ona automatycznie przedłużona.

Obowiązek naprawienia szkody w prawie karnym a odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów

Nowe przepisy wprowadzają również możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC w przypadku zajścia podwójnego OC.

W przypadku, gdy właściciel pojazdu wykupi ubezpieczenie OC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeń, ma on możliwość wypowiedzenia umowy, która została przedłużona automatycznie.

Nowe przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wprowadziły szereg udogodnień, związanych z wypowiedzeniem obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Jednakże należy pamiętać, iż obecnie obowiązują przepisy przejściowe, zgodnie z którymi, w zależności od dnia wykupienia polisy OC, zastosowanie będą miały stare bądź nowe przepisy.

Zmiany wprowadzone przez  ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, która weszła w życie 11. lutego 2012 r.

Przepisy obowiązujące dotychczas – mające zastosowanie do umów wykupionych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie

Przepisy znowelizowane – mające zastosowanie do umów wykupionych od dnia 11 lutego 2012 r.

Okres obowiązywania polisy OC:

12 miesięcy

12 miesięcy

Kiedy najpóźniej należy wypowiedź polisę?

najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia

najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia

Kiedy wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest skuteczne?

w momencie w którym dotrze do Ubezpieczyciela

w momencie nadania wypowiedzenia listem poleconym, liczy się data stempla pocztowego

Czy złożenie oświadczenia u agenta ubezpieczeniowego o wypowiedzeniu umowy OC jest skuteczne?

nie – doręczenie wypowiedzenia ubezpieczenia OC do agenta ubezpieczeniowego nie jest tożsame z doręczeniem wypowiedzenia do zakładu ubezpieczeń

tak – doręczenie wypowiedzenia ubezpieczenia OC agentowi jest uznawane tak, jakbyśmy złożyli je w zakładzie ubezpieczeń

Czy umowa OC może odnowić się automatycznie jeśli nie zostanie wcześniej wypowiedziana?

tak

tak

Czy istnieje możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia w sytuacji tzw. podwójnego OC?

nie

tak - w przypadku gdy właściciel pojazdu wykupi ubezpieczenie OC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeń. ma on możliwość wypowiedzenia tej umowy, która została przedłużona automatycznie

Czy zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do poinformowania właściciela pojazdu o zbliżającym się okresie zakończenia umowy ubezpieczenia?

nie

tak – zakład ubezpieczeń jest zobowiązany, najpóźniej w terminie 14 dni przed zakończeniem okresu ubezpieczenia, przedstawić osobie ubezpieczającej samochód nowe warunki ubezpieczenia na kolejny okres

Czy zakład ubezpieczeń powinien potwierdzić zawarcie nowej umowy ubezpieczenia w sytuacji, gdy została ona przedłużona automatycznie?

nie

tak - towarzystwo ubezpieczeń zobowiązane jest do potwierdzenia zawarcia nowej umowy w terminie 14 dnie od momentu, w którym została ona automatycznie przedłużona

Anna Malinowska

LexOmni

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA