REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy
Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Przepisy przejściowe

Wprowadzenie nowych przepisów nie oznacza jednak, iż od razu będą one miały zastosowanie do wszystkich obowiązujących umów ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Obecnie obowiązują tzw. przepisy przejściowe, zgodnie z którymi zastosowanie mają zarówno stare, jak i nowe przepisy, w zależności od tego, z jaką datą została zawarta umowa ubezpieczenia OC.

Stare zasady rozwiązywania ubezpieczenia OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, do umów ubezpieczenia zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.

REKLAMA

Gdy osoba ubezpieczająca samochód, której umowa została zawarta przed 10 lutego, nie wypowiedziała obowiązkowego ubezpieczenia OC w odpowiednim terminie, umowa ubezpieczenia automatycznie przedłużała się na kolejny okres obowiązywania, który wynosi 12 miesięcy.

Powyższe rozwiązanie jest mało korzystne dla ubezpieczających, ponieważ poprzez przeoczenie terminu wypowiedzenia ubezpieczenia, właściciel pojazdu nieświadomy swego błędu może zawrzeć nową umowę w innym towarzystwie. W konsekwencji powoduje to istnienie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC i zmusza kierowców do opłacania składek w obydwu towarzystwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypowiedzenie umowy OC musi nastąpić najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia poprzez doręczenie wypowiedzenia do Towarzystwa Ubezpieczeń.

Nowe zasady rozwiązywania ubezpieczenia OC

Gdy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta 11 lutego 2012 r. lub później,  zastosowanie znajdą znowelizowane przepisy, dzięki którym właściciele samochodów unikną zawarcia dwóch umów ubezpieczenia na jeden pojazd (podwójne OC) oraz związanych z tym dodatkowych konsekwencji finansowych.

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

REKLAMA

W świetle nowych przepisów istnieje możliwość złożenia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC poprzez wysłanie oświadczenia o jej rozwiązaniu listem poleconym, nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcznego okresu ubezpieczenia pojazdu. Nowe przepisy wprowadziły zasadę, zgodnie z którą za chwilę złożenia wypowiedzenia uznaję się datę nadania listu poleconego.

Kolejnymi udogodnieniami są dodatkowe obowiązki nałożone na towarzystwa ubezpieczeń.  Zgodnie z treścią ustawy, nie później niż w terminie 14 dni przed zakończeniem ubezpieczenia, ubezpieczyciele muszą przesłać właścicielom pojazdów propozycje nowych warunków ubezpieczenia na kolejny okres.

Dodatkowo w sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie wypowie ubezpieczenia, a umowa zostanie automatycznie przedłużona, towarzystwo ubezpieczeń zobowiązane jest do potwierdzenia zawarcia nowej umowy w terminie 14 dni od momentu, w którym została ona automatycznie przedłużona.

Obowiązek naprawienia szkody w prawie karnym a odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów

Nowe przepisy wprowadzają również możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC w przypadku zajścia podwójnego OC.

W przypadku, gdy właściciel pojazdu wykupi ubezpieczenie OC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeń, ma on możliwość wypowiedzenia umowy, która została przedłużona automatycznie.

Nowe przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wprowadziły szereg udogodnień, związanych z wypowiedzeniem obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Jednakże należy pamiętać, iż obecnie obowiązują przepisy przejściowe, zgodnie z którymi, w zależności od dnia wykupienia polisy OC, zastosowanie będą miały stare bądź nowe przepisy.

Zmiany wprowadzone przez  ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, która weszła w życie 11. lutego 2012 r.

Przepisy obowiązujące dotychczas – mające zastosowanie do umów wykupionych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie

Przepisy znowelizowane – mające zastosowanie do umów wykupionych od dnia 11 lutego 2012 r.

Okres obowiązywania polisy OC:

12 miesięcy

12 miesięcy

Kiedy najpóźniej należy wypowiedź polisę?

najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia

najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia

Kiedy wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest skuteczne?

w momencie w którym dotrze do Ubezpieczyciela

w momencie nadania wypowiedzenia listem poleconym, liczy się data stempla pocztowego

Czy złożenie oświadczenia u agenta ubezpieczeniowego o wypowiedzeniu umowy OC jest skuteczne?

nie – doręczenie wypowiedzenia ubezpieczenia OC do agenta ubezpieczeniowego nie jest tożsame z doręczeniem wypowiedzenia do zakładu ubezpieczeń

tak – doręczenie wypowiedzenia ubezpieczenia OC agentowi jest uznawane tak, jakbyśmy złożyli je w zakładzie ubezpieczeń

Czy umowa OC może odnowić się automatycznie jeśli nie zostanie wcześniej wypowiedziana?

tak

tak

Czy istnieje możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia w sytuacji tzw. podwójnego OC?

nie

tak - w przypadku gdy właściciel pojazdu wykupi ubezpieczenie OC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeń. ma on możliwość wypowiedzenia tej umowy, która została przedłużona automatycznie

Czy zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do poinformowania właściciela pojazdu o zbliżającym się okresie zakończenia umowy ubezpieczenia?

nie

tak – zakład ubezpieczeń jest zobowiązany, najpóźniej w terminie 14 dni przed zakończeniem okresu ubezpieczenia, przedstawić osobie ubezpieczającej samochód nowe warunki ubezpieczenia na kolejny okres

Czy zakład ubezpieczeń powinien potwierdzić zawarcie nowej umowy ubezpieczenia w sytuacji, gdy została ona przedłużona automatycznie?

nie

tak - towarzystwo ubezpieczeń zobowiązane jest do potwierdzenia zawarcia nowej umowy w terminie 14 dnie od momentu, w którym została ona automatycznie przedłużona

Anna Malinowska

LexOmni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA