Kategorie

Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy

LexOmni.pl
usługi prawne on line
Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy
W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Przepisy przejściowe

Wprowadzenie nowych przepisów nie oznacza jednak, iż od razu będą one miały zastosowanie do wszystkich obowiązujących umów ubezpieczeniowych.

Obecnie obowiązują tzw. przepisy przejściowe, zgodnie z którymi zastosowanie mają zarówno stare, jak i nowe przepisy, w zależności od tego, z jaką datą została zawarta umowa ubezpieczenia OC.

Stare zasady rozwiązywania ubezpieczenia OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, do umów ubezpieczenia zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.

Reklama

Gdy osoba ubezpieczająca samochód, której umowa została zawarta przed 10 lutego, nie wypowiedziała obowiązkowego ubezpieczenia OC w odpowiednim terminie, umowa ubezpieczenia automatycznie przedłużała się na kolejny okres obowiązywania, który wynosi 12 miesięcy.

Powyższe rozwiązanie jest mało korzystne dla ubezpieczających, ponieważ poprzez przeoczenie terminu wypowiedzenia ubezpieczenia, właściciel pojazdu nieświadomy swego błędu może zawrzeć nową umowę w innym towarzystwie. W konsekwencji powoduje to istnienie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC i zmusza kierowców do opłacania składek w obydwu towarzystwach.

Wypowiedzenie umowy OC musi nastąpić najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia poprzez doręczenie wypowiedzenia do Towarzystwa Ubezpieczeń.

Nowe zasady rozwiązywania ubezpieczenia OC

Gdy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta 11 lutego 2012 r. lub później,  zastosowanie znajdą znowelizowane przepisy, dzięki którym właściciele samochodów unikną zawarcia dwóch umów ubezpieczenia na jeden pojazd (podwójne OC) oraz związanych z tym dodatkowych konsekwencji finansowych.

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Reklama

W świetle nowych przepisów istnieje możliwość złożenia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC poprzez wysłanie oświadczenia o jej rozwiązaniu listem poleconym, nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcznego okresu ubezpieczenia pojazdu. Nowe przepisy wprowadziły zasadę, zgodnie z którą za chwilę złożenia wypowiedzenia uznaję się datę nadania listu poleconego.

Kolejnymi udogodnieniami są dodatkowe obowiązki nałożone na towarzystwa ubezpieczeń.  Zgodnie z treścią ustawy, nie później niż w terminie 14 dni przed zakończeniem ubezpieczenia, ubezpieczyciele muszą przesłać właścicielom pojazdów propozycje nowych warunków ubezpieczenia na kolejny okres.

Dodatkowo w sytuacji, gdy właściciel pojazdu nie wypowie ubezpieczenia, a umowa zostanie automatycznie przedłużona, towarzystwo ubezpieczeń zobowiązane jest do potwierdzenia zawarcia nowej umowy w terminie 14 dni od momentu, w którym została ona automatycznie przedłużona.

Obowiązek naprawienia szkody w prawie karnym a odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów

Nowe przepisy wprowadzają również możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC w przypadku zajścia podwójnego OC.

W przypadku, gdy właściciel pojazdu wykupi ubezpieczenie OC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeń, ma on możliwość wypowiedzenia umowy, która została przedłużona automatycznie.

Nowe przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wprowadziły szereg udogodnień, związanych z wypowiedzeniem obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Jednakże należy pamiętać, iż obecnie obowiązują przepisy przejściowe, zgodnie z którymi, w zależności od dnia wykupienia polisy OC, zastosowanie będą miały stare bądź nowe przepisy.

Zmiany wprowadzone przez  ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, która weszła w życie 11. lutego 2012 r.

Przepisy obowiązujące dotychczas – mające zastosowanie do umów wykupionych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie

Przepisy znowelizowane – mające zastosowanie do umów wykupionych od dnia 11 lutego 2012 r.

Okres obowiązywania polisy OC:

12 miesięcy

12 miesięcy

Kiedy najpóźniej należy wypowiedź polisę?

najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia

najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia

Kiedy wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest skuteczne?

w momencie w którym dotrze do Ubezpieczyciela

w momencie nadania wypowiedzenia listem poleconym, liczy się data stempla pocztowego

Czy złożenie oświadczenia u agenta ubezpieczeniowego o wypowiedzeniu umowy OC jest skuteczne?

nie – doręczenie wypowiedzenia ubezpieczenia OC do agenta ubezpieczeniowego nie jest tożsame z doręczeniem wypowiedzenia do zakładu ubezpieczeń

tak – doręczenie wypowiedzenia ubezpieczenia OC agentowi jest uznawane tak, jakbyśmy złożyli je w zakładzie ubezpieczeń

Czy umowa OC może odnowić się automatycznie jeśli nie zostanie wcześniej wypowiedziana?

tak

tak

Czy istnieje możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia w sytuacji tzw. podwójnego OC?

nie

tak - w przypadku gdy właściciel pojazdu wykupi ubezpieczenie OC w dwóch różnych towarzystwach ubezpieczeń. ma on możliwość wypowiedzenia tej umowy, która została przedłużona automatycznie

Czy zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do poinformowania właściciela pojazdu o zbliżającym się okresie zakończenia umowy ubezpieczenia?

nie

tak – zakład ubezpieczeń jest zobowiązany, najpóźniej w terminie 14 dni przed zakończeniem okresu ubezpieczenia, przedstawić osobie ubezpieczającej samochód nowe warunki ubezpieczenia na kolejny okres

Czy zakład ubezpieczeń powinien potwierdzić zawarcie nowej umowy ubezpieczenia w sytuacji, gdy została ona przedłużona automatycznie?

nie

tak - towarzystwo ubezpieczeń zobowiązane jest do potwierdzenia zawarcia nowej umowy w terminie 14 dnie od momentu, w którym została ona automatycznie przedłużona

Anna Malinowska

LexOmni

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.

  Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

  Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak COVID-19 przyspieszył digitalizację MŚP

  Technologią, której znaczenie w mikro, małych i średnich firmach w perspektywie najbliższych 5 lat najbardziej wzrośnie, jest sztuczna inteligencja. Dziś korzysta z niej 15% MŚP, za 5 lat planuje ponad połowa.

  Czy niezależny przedsiębiorca może wygrać konkurencję z dyskontem?

  Niezależny sklep kontra dyskonty. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca, aby utrzymać i wzmocnić swoją pozycję na rynku? Czy w walce z dyskontami zawsze jest skazany na porażkę?

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?