Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu szkoda komunikacyjna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące szkoda komunikacyjna.
Czy lepiej naprawiać samochód bez gotówki?
Aktualizacja: 09.08.2016
Kierowcy, których samochody ucierpiały podczas kolizji, mają do wyboru dwa warianty likwidacji szkody z polisy OC sprawcy – gotówkowy (kosztorysowy) oraz bezgotówkowy. Każde z tych rozwiązań posiada swoje niezaprzeczalne wady oraz zalety. Od pewnego czasu, wybór sposobu naprawiania szkód jest nieco łatwiejszy. »
Likwidacja szkody komunikacyjnej krok po kroku
Aktualizacja: 01.06.2015
Jak szybko zlikwidować szkodę komunikacyjną? O czym pamiętać, by wypłata należnego odszkodowania przebiegła bez problemów? »
Kiedy pasażerowi należy się odszkodowanie?
Aktualizacja: 21.07.2014
Bilet jest dowodem umowy zawartej pomiędzy pasażerem a przewoźnikiem. Oznacza to, że na przewoźniku ciążą obowiązki i odpowiedzialność za ich wykonanie. Kiedy i jak pasażer może domagać się odszkodowania? »
Poszkodowany może wybrać sposób naprawienia szkody
Aktualizacja: 19.02.2014
Osoba, która została poszkodowana w wyniku wystąpienia szkód górniczych może wybrać sposób naprawienia wynikłej szkody. Jakie działania można wybrać? Czego można żądać? Warto przyjrzeć się bliżej orzecznictwu w tym zakresie »
Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?
Aktualizacja: 29.11.2013
Decydując się na współpracę z kancelarią odszkodowawczą poszkodowany powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają duży wpływ na jakość i ostateczną cenę usługi dochodzenia odszkodowania. »
Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC
Aktualizacja: 16.11.2012
Naprawienie szkody, zgodnie z dyspozycją art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, polega na zwrocie kosztów, poniesionych przez poszkodowanego oraz korzyści (tylko w wypadku odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody. »
Wypowiadanie umowy ubezpieczenia OC – zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy
Aktualizacja: 01.08.2012
W dniu 11 lutego 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypowiadania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. regulacji związanych z rozwiązywaniem umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. »
Obowiązek naprawienia szkody w prawie karnym a odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów
Aktualizacja: 01.08.2012
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma w Polsce charakter obowiązkowy. Jego podstawową funkcją jest ułatwienie poszkodowanemu dochodzenia odszkodowania. Może się jednak zdarzyć, że do naprawienia szkody będzie zobowiązany zarówno ubezpieczyciel – w zakresie polisy OC – jak i sprawca – z uwagi na nałożony środek karny. »
Postępowanie likwidacyjne - prawa i obowiązki stron
Aktualizacja: 28.03.2012
Poza licznymi obowiązkami nałożonymi na ubezpieczycieli prowadzących tzw. postępowania likwidacyjne, również osoba występująca z roszczeniem o wypłatę odszkodowania zobowiązana jest do podjęcia działań, które umożliwią ustalenie zasadności zgłoszonych roszczeń oraz określenie wysokości należnego świadczenia. »
Aktualizacja: 29.12.2011
Kara umowna jest szczególnych zabezpieczeniem umowy odnoszącym się do odszkodowań za niewywiązanie się z umowy. Odszkodowanie z tytułu kary umownej jest bowiem niezależne od rozmiaru szkody. »
Aktualizacja: 29.12.2011
Podstawą zaistnienia odpowiedzialności odszkodowawczej jest wystąpienie szkody w majątku poszkodowanego. Może ona przybrać dwojaką postać. »
Kiedy przedawnia się roszczenie o naprawienie szkody?
Aktualizacja: 03.01.2012
W razie wyrządzenia szkody, poszkodowany może domagać jej naprawienia. Przepisy przewidują jednak ograniczenia czasowe, w których można to zrobić. »
Wyrządzono Ci szkodę? Sprawdź na jakich zasadach sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności
Aktualizacja: 06.10.2011
Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z faktem, że może nastąpić sytuacja, w której przedsiębiorcy zostanie wyrządzona szkoda. Przepisy prawa mówią w takich sytuacjach o odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli działaniach zmierzających do naprawienia owej szkody. »
Doznałeś szkody? Sprawdź w jaki sposób może być ona naprawiona
Aktualizacja: 06.10.2011
Funkcjonowanie w obrocie niesie za sobą ryzyko powstania szkody. Podmiot, który jej dozna może żądać jej naprawienia. O tym w jaki sposób można naprawić szkodę mówią przepisy prawa. Nie mniej jednak powinno ono być dopasowane do rodzaju szkody oraz w taki sposób, aby jak najbardziej niwelować uszczerbek poniesiony przez poszkodowanego. »
Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego
Aktualizacja: 27.10.2011
Pracodawcy powszechnie powierzają pracownikom samochody służbowe, gdyż z uwagi na charakter pracy często jest to konieczne. W przypadku utraty takiego samochodu przez pracownika, mają dużą szansę odzyskać jego pełną wartość. »
Magdalena Wilk: Obostrzenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją [PODCAST]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji