REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Doznałeś szkody? Sprawdź w jaki sposób może być ona naprawiona

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Odszkodowanie powinno odpowiadać wielkości wyrządzonej szkody.
Odszkodowanie powinno odpowiadać wielkości wyrządzonej szkody.

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonowanie w obrocie niesie za sobą ryzyko powstania szkody. Podmiot, który jej dozna może żądać jej naprawienia. O tym w jaki sposób można naprawić szkodę mówią przepisy prawa. Nie mniej jednak powinno ono być dopasowane do rodzaju szkody oraz w taki sposób, aby jak najbardziej niwelować uszczerbek poniesiony przez poszkodowanego.

REKLAMA

Mówiąc o szkodzie mamy na myśli uszczerbek poniesiony przez poszkodowanego. Może on mieć charakter niemajątkowy (np. utrata zdrowia) lub majątkowy (np. uszkodzenie maszyny).
Naprawienie szkody, co do zasady, odbywa się na dwa sposoby. Z jednej strony może to być przywrócenie stanu poprzedniego, z drugiej zaś rekompensata pieniężna.

REKLAMA

O tym, który ze sposobów w lepszy sposób zniweczy skutki szkody decydują w każdym przypadku jego szczególne okoliczności. Jeżeli natomiast możliwe są obydwa sposoby naprawienia szkody, wybór pomiędzy nimi należy do uprawnionego, czyli poszkodowanego. Nie jest to jednak zasada jednoznaczna. W sytuacji bowiem, w której przywrócenie stanu poprzedniego, jako sposób wybrany przez poszkodowanego, wiązałoby się ze szczególnymi utrudnieniami lub kosztami dla wyrządzającego szkodę, należeć się będzie zamiast niego świadczenie pieniężne.Przywrócenie stanu poprzedniego jest formą rekompensaty, która może być stosowana w przypadkach, w których jest to możliwe. 

Polecamy serwis: Umowy w firmie

REKLAMA

Jeżeli więc przedsiębiorcy zostanie zniszczona maszyna, może on domagać się naprawienia szkody poprzez dostarczenie takiej samej maszyny. Niemożliwe natomiast będzie przywrócenie stanu poprzedniego, jeżeli zostaną np. ujawnione tajemnice przedsiębiorstwa.

Stąd też istnieje drugi sposób naprawienia szkody, a mianowicie odszkodowanie, czyli zapłata określonej kwoty pieniężnej poszkodowanemu. Odszkodowanie powinno odpowiadać wielkości wyrządzonej szkody. W niektórych przypadkach sprawa jest łatwa, ponieważ wystarczy określić wartość danego przedmiotu lub czynności. Niekiedy jednak konieczne jest szacowanie wielkości szkody. Między innymi przy ujawnieniu tajemnic przedsiębiorstwa. Istnieją także przypadki, w których wysokość odszkodowania będzie modyfikowana. Może to mieć miejsce jeżeli poszkodowany przyczyni się do powstania szkody lub gdy przemawiają za tym zasady współżycia społecznego, w szczególności wielkość majątków poszkodowanego i sprawcy szkody. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA