| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Podwójną zaliczkę za listopad można zmniejszyć

Podwójną zaliczkę za listopad można zmniejszyć

Do ostatniego dnia listopada przedsiębiorcy mają możliwość, aby obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy. Obecnie obowiązujące regulacje wymagają, aby do 20 grudnia prowadzący firmy opłacili podwójną zaliczkę za listopad.  Zobowiązanie podatkowe za listopad i grudzień można obniżyć. W szczególności, że nowelizacja przepisów planowana jest najwcześniej za dwa lata.

Przedsiębiorcy mają do wyboru dwie możliwości: zwiększenie kosztów lub zmniejszenie przychodu w listopadzie. W praktyce najczęściej stosuje się przesunięcie źródeł przychodu na kolejny okres rozliczeniowy lub kumulacji kosztów, które firma planowała ponieść jeszcze w danym roku rozliczeniowym. Wszystkie decyzje należy jednak przemyśleć, aby nie dać się ponieść emocjom związanym z „listopadowymi rozliczeniami”.

Kupić można między innymi środki trwałe do wysokości netto 3,5 tys. złotych. Warunkiem zaliczenia tego wydatku w koszty za listopad, jest przyjęcie ich w tym miesiącu do używania. Dla tzw. „Małych podatników”, czyli przedsiębiorstw, których zysk w roku 2009 nie przekroczył 5 067 000 zł (wraz z kwotą należnego podatku VAT) oraz firm, które rozpoczęły działalność w roku 2010, istnieje możliwość zwiększenia wartości środków trwałych. Amortyzowane środki muszą należeć do grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (oprócz samochodów osobowych) a umorzenie musi być jednorazowe.

Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie wydatki muszą być powiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą i służyć zwiększeniu przychodów lub zabezpieczeniu obecnych źródeł przychodu. Do kosztów za listopad można również zaliczyć wydatki związane z remontem, czyli przywróceniu do stanu pierwotnego lub odtworzeniem pewnej cechy, która uległa zniszczeniu. 

Polecamy: Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad

Może to być siedziba lub inne pomieszczenie należące do przedsiębiorcy, a także środek transportu lub maszyna używana do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie można jednak wliczyć tu żadnych działań modernizacyjnych. Przedsiębiorcy mogą też uzyskać koszt za listopad płacąc jeszcze w tym miesiącu należny podatek ZUS - mówi Małgorzata Siwek, prezes firmy Wellton Sp. z o.o.

Okres przedświąteczny to bardzo dobry moment na przeprowadzenie działań promujących firmę i jej produkty lub usługi. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to dla wielu branż najbardziej dochodowy okres w roku - warto w pełni wykorzystać ten potencjał.

Źródło: Wellton

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »