Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zaliczka za miesiąc grudzień powinna być wpłacona do dnia 20 grudnia w wysokości zaliczki za miesiąc listopad (art. 44 ust. 6 updof, art. 25 ust. 1a updop - dotyczy podatników pdop, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). Tego dnia więc podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz osoby które uzyskują dochody z najmu opodatkowane według skali podatkowej (z wyłączeniem ryczałtowców), a także podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą zapłacić podwójną zaliczkę. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym podwójną zaliczkę płacą w innym miesiąc. Obowiązek opłacania podwójnej zaliczki dotyczy rozliczających się według skali podatkowej, płacących podatek liniowy oraz ustalających zaliczki w formie uproszczonej.
REKLAMA
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w roku 2012 nastąpi przesunięcie terminu wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych do 20 dnia pierwszego miesiąca (lub kwartału) następnego roku podatkowego od faktycznie uzyskanego dochodu za grudzień (lub IV kwartał) roku poprzedniego (art. 14 pkt 2 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1316; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542). Zmiany te miały już obowiązywać od 1.01.2010.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
Obecnie jednak to w interesie przedsiębiorcy jest, aby zaliczka na podatek za listopad była jak najniższa, co skutkuje tym, iż zaliczka za miesiąc grudzień będzie równie mała. Jak zatem wpłynąć na wysokość zaliczki? Zaliczkę oblicza się od dochodu do opodatkowania. A dochód do opodatkowania to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Otóż zmniejszenie zaliczki to zmniejszenie dochodu, a zmniejszenie dochodu może nastąpić poprzez:
• zmniejszenie przychodów danego miesiąca,
• zwiększenie kosztów uzyskania przychodów w danym miesiącu.
REKLAMA
Oczywiście ani jedno ani drugie rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia nie jest dobre dla przedsiębiorcy. Dlatego tak naprawdę oba rozwiązania sprowadzają się jedynie do przesunięcia w czasie osiąganych przychodów czy ponoszonych kosztów, a nie faktycznego zmniejszania przychodów czy zwiększania kosztów.
Datę powstania przychodu powinniśmy zatem przesunąć na miesiąc grudzień. Należy przy tym pamiętać, iż przychód powstaje w momencie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (lub częściowego wykonania usługi), nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Samo wystawienie faktury w miesiącu grudniu zatem nie wystarczy. Wydanie towaru lub wykonanie usługi musi także powstać w miesiącu grudniu.
Oczywiście przesunięcie przychodu może okazać się trudne, ponieważ kontrahentowi, również w celu zmniejszenia zaliczki, może zależeć na zwiększeniu kosztów w miesiącu listopadzie. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się kontrahent opłacający zaliczki uproszczone mający stratę oraz podatnik, u którego roku podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Natomiast aby zwiększyć koszty należy je przyspieszyć. Zakupy zaplanowane na miesiąc grudzień należy zrealizować w listopadzie. Należy pamiętać, że muszą to być wydatki związane z prowadzoną działalnością, które mają na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Przykładem takich kosztów może być reklama. Jest to koszt ogólny, który trudno powiązać z przychodami konkretnego okresu, tym bardziej, że skutki działań reklamowych zazwyczaj są długotrwałe i wpływają na osiągane przychody także po zakończeniu działań reklamowych. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup składnika majątku o wartości nie przekraczającej 3.500,00 zł, ponieważ wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.
Polecamy: Jakie są stawki i przepisy przejściowe- zmiana w podatku VAT?
Tutaj najwięcej mogą skorzystać mali podatnicy oraz firmy rozpoczynające działalność w 2010 roku. Są oni bowiem uprawnieni do jednorazowej amortyzacji i mają prawo zaliczyć bezpośrednio w koszty wydatki na nabycie środków trwałych do wysokości nie przekraczającej 100.000 euro. Ale i przyśpieszenie kosztów może okazać się utrudnione. Kontrahent, również w celu zmniejszenia zaliczki, będzie z pewnością chciał przesunąć swoje przychody na miesiąc grudzień. Rozwiązanie problemu jest takie samo jak w przypadku przesunięcia naszych przychodów na miesiąc grudzień.
W przesuwaniu dochodów i kosztów należy uwzględnić fakt czy poprzez ich przesunięcie nie narazimy się na utratę płynności finansowej, ponieważ przesunięcie kosztów i przychodów to również przesunięcie płatności. Zobowiązanie będzie trzeba uregulować wcześniej, natomiast naszą należność otrzymamy później, co może negatywnie wpłynąć na naszą sytuację finansową.
Może się także okazać, że zapłata mniejszej zaliczki za miesiąc listopad, która ma wpływ na rozliczenie roczne, wywoła konieczność większej dopłaty przy rozliczenie podatku uroczego.
Polecamy: Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego?
A co zrobić w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy na podwójną zaliczkę? W tym może pomóc nam Urząd Skarbowy, który może odroczyć termin płatności lub zapłatę rozłożyć na raty. Podatnik musi złożyć wniosek, na którego rozpatrzenie urząd skarbowy musi mieć czas, nie więcej miesiąc lub jeśli sprawa jest skomplikowana dwa miesiące. Podatnik powinien wskazać co jest przyczyną trudności, przez które nie może zapłacić podatku. Oczywiście nic za darmo. Jeżeli wniosek podatnika zostanie zaakceptowany, podatnik musi zapłacić opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, które obowiązują w dniu wydania decyzji. Opłata naliczana jest od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia upływu odroczonego terminu płatności.
Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych. Warto przy tym pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na pokrycie podwójnej zaliczki zwrotem wskazanym w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad, to deklaracja musi wpłynąć do urzędu najpóźniej 20 grudnia. Inaczej będą do zapłaty odsetki za zwłokę.
Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej korzystać?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.