REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przedsiębiorca może zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad?

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych.
Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 dnia następnego miesiąca. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy z działalności gospodarczej za miesiąc listopad (albo odpowiednio dla przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie za III kwartał) płacona jest przez przedsiębiorcę w podwójnej wysokości. Ważne więc jest aby była ona jak najniższa.

REKLAMA

Zaliczka za miesiąc grudzień powinna być wpłacona do dnia 20 grudnia w wysokości zaliczki za miesiąc listopad (art. 44 ust. 6 updof, art. 25 ust. 1a updop - dotyczy podatników pdop, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). Tego dnia więc podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz osoby które uzyskują dochody z najmu opodatkowane według skali podatkowej (z wyłączeniem ryczałtowców), a także podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą zapłacić podwójną zaliczkę. Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym podwójną zaliczkę płacą w innym miesiąc. Obowiązek opłacania podwójnej zaliczki dotyczy rozliczających się według skali podatkowej, płacących podatek liniowy oraz ustalających zaliczki w formie uproszczonej.

REKLAMA

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w roku 2012 nastąpi przesunięcie terminu wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych do 20 dnia pierwszego miesiąca (lub kwartału) następnego roku podatkowego od faktycznie uzyskanego dochodu za grudzień (lub IV kwartał) roku poprzedniego (art. 14 pkt 2 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1316; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542). Zmiany te miały już obowiązywać od 1.01.2010.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Obecnie jednak to w interesie przedsiębiorcy jest, aby zaliczka na podatek za listopad była jak najniższa, co skutkuje tym, iż zaliczka za miesiąc grudzień będzie równie mała. Jak zatem wpłynąć na wysokość zaliczki? Zaliczkę oblicza się od dochodu do opodatkowania. A dochód do opodatkowania to przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Otóż zmniejszenie zaliczki to zmniejszenie dochodu, a zmniejszenie dochodu może nastąpić poprzez:
• zmniejszenie przychodów danego miesiąca,
• zwiększenie kosztów uzyskania przychodów w danym miesiącu.

REKLAMA

Oczywiście ani jedno ani drugie rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia nie jest dobre dla przedsiębiorcy. Dlatego tak naprawdę oba rozwiązania sprowadzają się jedynie do przesunięcia w czasie osiąganych przychodów czy ponoszonych kosztów, a nie faktycznego zmniejszania przychodów czy zwiększania kosztów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Datę powstania przychodu powinniśmy zatem przesunąć na miesiąc grudzień. Należy przy tym pamiętać, iż przychód powstaje w momencie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (lub częściowego wykonania usługi), nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Samo wystawienie faktury w miesiącu grudniu zatem nie wystarczy. Wydanie towaru lub wykonanie usługi musi także powstać w miesiącu grudniu.

Oczywiście przesunięcie przychodu może okazać się trudne, ponieważ kontrahentowi, również w celu zmniejszenia zaliczki, może zależeć na zwiększeniu kosztów w miesiącu listopadzie. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się kontrahent opłacający zaliczki uproszczone mający stratę oraz podatnik, u którego roku podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Natomiast aby zwiększyć koszty należy je przyspieszyć. Zakupy zaplanowane na miesiąc grudzień należy zrealizować w listopadzie. Należy pamiętać, że muszą to być wydatki związane z prowadzoną działalnością, które mają na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Przykładem takich kosztów może być reklama. Jest to koszt ogólny, który trudno powiązać z przychodami konkretnego okresu, tym bardziej, że skutki działań reklamowych zazwyczaj są długotrwałe i wpływają na osiągane przychody także po zakończeniu działań reklamowych. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup składnika majątku o wartości nie przekraczającej 3.500,00 zł, ponieważ wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. 

Polecamy: Jakie są stawki i przepisy przejściowe- zmiana w podatku VAT?


Tutaj najwięcej mogą skorzystać mali podatnicy oraz firmy rozpoczynające działalność w 2010 roku. Są oni bowiem uprawnieni do jednorazowej amortyzacji i mają prawo zaliczyć bezpośrednio w koszty wydatki na nabycie środków trwałych do wysokości nie przekraczającej 100.000 euro. Ale i przyśpieszenie kosztów może okazać się utrudnione. Kontrahent, również w celu zmniejszenia zaliczki, będzie z pewnością chciał przesunąć swoje przychody na miesiąc grudzień. Rozwiązanie problemu jest takie samo jak w przypadku przesunięcia naszych przychodów na miesiąc grudzień. 

W przesuwaniu dochodów i kosztów należy uwzględnić fakt czy poprzez ich przesunięcie nie narazimy się na utratę płynności finansowej, ponieważ przesunięcie kosztów i przychodów to również przesunięcie płatności. Zobowiązanie będzie trzeba uregulować wcześniej, natomiast naszą należność otrzymamy później, co może negatywnie wpłynąć na naszą sytuację finansową. 

Może się także okazać, że zapłata mniejszej zaliczki za miesiąc listopad, która ma wpływ na rozliczenie roczne, wywoła konieczność większej dopłaty przy rozliczenie podatku uroczego.

Polecamy: Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego?

A co zrobić w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy na podwójną zaliczkę? W tym może pomóc nam Urząd Skarbowy, który może odroczyć termin płatności lub zapłatę rozłożyć na raty. Podatnik musi złożyć wniosek, na którego rozpatrzenie urząd skarbowy musi mieć czas, nie więcej miesiąc lub jeśli sprawa jest skomplikowana dwa miesiące. Podatnik powinien wskazać co jest przyczyną trudności, przez które nie może zapłacić podatku. Oczywiście nic za darmo. Jeżeli wniosek podatnika zostanie zaakceptowany, podatnik musi zapłacić opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, które obowiązują w dniu wydania decyzji. Opłata naliczana jest od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia upływu odroczonego terminu płatności. 

Jeżeli za listopad wystąpi nadwyżka podatku od towarów i usług, może zostać ona przeksięgowana na poczet zaległych, bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych. Warto przy tym pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na pokrycie podwójnej zaliczki zwrotem wskazanym w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad, to deklaracja musi wpłynąć do urzędu najpóźniej 20 grudnia. Inaczej będą do zapłaty odsetki za zwłokę.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej korzystać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA