REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego
Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego

REKLAMA

REKLAMA

Rozważania zacznijmy może od definicji samochodu z kratką. Jest to samochód o nadwoziu osobowym spełniający kryteria samochodu ciężarowego, w którym część przeznaczona do przewozu ładunków jest oddzielona od rzędu siedzeń ścianą lub trwałą przegrodą, tak zwaną kratką.

REKLAMA

Demontaż kratek następował najczęściej w sytuacji, gdy posiadanie kratki zgodnie z nowymi przepisami nie dawało prawa do odliczenia VAT przy zakupie samochodu oraz zakupie paliwa do niego. Nowe prawo jak się okazało jest niezgodne z prawem unijnym. Podatnicy, którzy zdecydowali się skorygować VAT wstecznie zgodnie z orzecznictwem europejskim mogą to zrobić za okresy, kiedy samochód posiadał kratkę, czyli nie był samochodem osobowym. Możliwe jest również przywrócenie kratki, zarejestrowanie ponownie samochodu jako ciężarowy i powrót do odliczeń VAT. Podatnik jednak często zadaje pytanie jakie konsekwencje poniesie przy demontażu kratki w samochodzie.

REKLAMA

Jeżeli podatnik kupił samochód osobowy z homologacja ciężarową, czyli z zamontowaną kratką i odliczył podatek wynikający z faktury VAT, a następnie zdemontował kratkę, to oznacza, że dokonał zamiany kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy. Wprowadzenie takich zmian w samochodzie wymaga zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym i musi być wykonane w zakładach do tego uprawnionych. Nie należy demontować kratki bez zmian w dowodzie rejestracyjnym, gdyż jest to niezgodne z prawem o ruchu drogowym. W przypadku kontroli drogowej samochód taki zostanie zatrzymany jako pojazd nie spełniający stosownych warunków technicznych. Właściciel pojazdu ma 30 dni aby zawiadomić wydział komunikacji Urzędu Miasta o zmianie, jeżeli wiąże się ona ze zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym. W samochodzie, w którym zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których nie spełnia on wymagań samochodu ciężarowego, podatnik jest zobowiązany do pisemnego powiadomienia w ciągu 7 dni od zdjęcia kratki naczelnika urzędu skarbowego.

Podatnik dokonujący zmiany kwalifikacji samochodu w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca w którym otrzymano fakturę, zobowiązany jest złożyć korektę deklaracji VAT oraz zwrócić podatek odliczony z tytułu nabycia samochodu ciężarowego. Gdy zmiana została dokonana po upływie 12 miesięcy nie ma obowiązku zwrotu podatku odliczonego.

Polecamy: Problem faktury VAT-marża przy leasingu

REKLAMA

Demontaż kratki nie ma wpływu na odpisy amortyzacyjne, amortyzacja w dalszym ciągu biegnie od wartości początkowej pojazdu. Podatnik musi jednak uwzględnić ograniczenia, które dotyczą wartości początkowej samochodów osobowych, od których amortyzacja podlega wprowadzeniu do kosztów. Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia przekazania go do używania, w takim przypadku część odpisów może nie stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym dla podatnika problemem jest odliczanie podatku VAT od paliw zakupionych do samochodów z zdemontowaną kratką. Z dniem demontażu kratki traci on charakter samochodu ciężarowego, a tym samym dalsze odliczenia nie są możliwe.

Polecamy: serwis Mała firma

Podatnik użytkujący samochód na podstawie umowy leasingu powinien poświęcić likwidacji kratki szczególną uwagę. Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług czyli przed dniem 20.04.2004 bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz zarejestrowana we właściwym (dla leasingobiorcy) urzędzie skarbowym do dnia 14.05.2004, podatnicy leasingujący samochody inne niż osobowe, którzy przed wejściem w życie ww. ustawy nabyli prawo do pełnego odliczania podatku naliczonego z tytułu leasingu tych samochodów – zachowują to prawo również po 01.05.2004 r. (Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze, 2004.09.30, I-2/443-124/04). Jeżeli podatnik dokonał likwidacji kratki to od dnia likwidacji nie przysługuje mu prawo do powyższego odliczenia.

Podsumowując:

 • Aby samochód osobowy z homologacją został dopuszczony do użytku jako osobowy należy:

• dokonać przeróbki samochodu w zakładzie do tego uprawnionym

• przeprowadzić przegląd w stacji kontroli pojazdów

• przerejestrować samochód na osobowy

 • Gdy kratka została zdemontowana w ciągu 12 miesięcy od dnia zakupu należy dokonać korekty deklaracji VAT i zwrot podatku odliczonego z tytułu nabycia samochodu ciężarowego.
 • Z dniem demontażu kratki traci on charakter samochodu ciężarowego, a tym samym dalsze odliczenia podatku VAT od paliw są niemożliwe.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA