REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego
Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego

REKLAMA

REKLAMA

Rozważania zacznijmy może od definicji samochodu z kratką. Jest to samochód o nadwoziu osobowym spełniający kryteria samochodu ciężarowego, w którym część przeznaczona do przewozu ładunków jest oddzielona od rzędu siedzeń ścianą lub trwałą przegrodą, tak zwaną kratką.

REKLAMA

Demontaż kratek następował najczęściej w sytuacji, gdy posiadanie kratki zgodnie z nowymi przepisami nie dawało prawa do odliczenia VAT przy zakupie samochodu oraz zakupie paliwa do niego. Nowe prawo jak się okazało jest niezgodne z prawem unijnym. Podatnicy, którzy zdecydowali się skorygować VAT wstecznie zgodnie z orzecznictwem europejskim mogą to zrobić za okresy, kiedy samochód posiadał kratkę, czyli nie był samochodem osobowym. Możliwe jest również przywrócenie kratki, zarejestrowanie ponownie samochodu jako ciężarowy i powrót do odliczeń VAT. Podatnik jednak często zadaje pytanie jakie konsekwencje poniesie przy demontażu kratki w samochodzie.

REKLAMA

Jeżeli podatnik kupił samochód osobowy z homologacja ciężarową, czyli z zamontowaną kratką i odliczył podatek wynikający z faktury VAT, a następnie zdemontował kratkę, to oznacza, że dokonał zamiany kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy. Wprowadzenie takich zmian w samochodzie wymaga zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym i musi być wykonane w zakładach do tego uprawnionych. Nie należy demontować kratki bez zmian w dowodzie rejestracyjnym, gdyż jest to niezgodne z prawem o ruchu drogowym. W przypadku kontroli drogowej samochód taki zostanie zatrzymany jako pojazd nie spełniający stosownych warunków technicznych. Właściciel pojazdu ma 30 dni aby zawiadomić wydział komunikacji Urzędu Miasta o zmianie, jeżeli wiąże się ona ze zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym. W samochodzie, w którym zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których nie spełnia on wymagań samochodu ciężarowego, podatnik jest zobowiązany do pisemnego powiadomienia w ciągu 7 dni od zdjęcia kratki naczelnika urzędu skarbowego.

Podatnik dokonujący zmiany kwalifikacji samochodu w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca w którym otrzymano fakturę, zobowiązany jest złożyć korektę deklaracji VAT oraz zwrócić podatek odliczony z tytułu nabycia samochodu ciężarowego. Gdy zmiana została dokonana po upływie 12 miesięcy nie ma obowiązku zwrotu podatku odliczonego.

Polecamy: Problem faktury VAT-marża przy leasingu

REKLAMA

Demontaż kratki nie ma wpływu na odpisy amortyzacyjne, amortyzacja w dalszym ciągu biegnie od wartości początkowej pojazdu. Podatnik musi jednak uwzględnić ograniczenia, które dotyczą wartości początkowej samochodów osobowych, od których amortyzacja podlega wprowadzeniu do kosztów. Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia przekazania go do używania, w takim przypadku część odpisów może nie stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym dla podatnika problemem jest odliczanie podatku VAT od paliw zakupionych do samochodów z zdemontowaną kratką. Z dniem demontażu kratki traci on charakter samochodu ciężarowego, a tym samym dalsze odliczenia nie są możliwe.

Polecamy: serwis Mała firma

Podatnik użytkujący samochód na podstawie umowy leasingu powinien poświęcić likwidacji kratki szczególną uwagę. Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług czyli przed dniem 20.04.2004 bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz zarejestrowana we właściwym (dla leasingobiorcy) urzędzie skarbowym do dnia 14.05.2004, podatnicy leasingujący samochody inne niż osobowe, którzy przed wejściem w życie ww. ustawy nabyli prawo do pełnego odliczania podatku naliczonego z tytułu leasingu tych samochodów – zachowują to prawo również po 01.05.2004 r. (Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze, 2004.09.30, I-2/443-124/04). Jeżeli podatnik dokonał likwidacji kratki to od dnia likwidacji nie przysługuje mu prawo do powyższego odliczenia.

Podsumowując:

  • Aby samochód osobowy z homologacją został dopuszczony do użytku jako osobowy należy:

• dokonać przeróbki samochodu w zakładzie do tego uprawnionym

• przeprowadzić przegląd w stacji kontroli pojazdów

• przerejestrować samochód na osobowy

  • Gdy kratka została zdemontowana w ciągu 12 miesięcy od dnia zakupu należy dokonać korekty deklaracji VAT i zwrot podatku odliczonego z tytułu nabycia samochodu ciężarowego.
  • Z dniem demontażu kratki traci on charakter samochodu ciężarowego, a tym samym dalsze odliczenia podatku VAT od paliw są niemożliwe.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA