| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego

Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego

Rozważania zacznijmy może od definicji samochodu z kratką. Jest to samochód o nadwoziu osobowym spełniający kryteria samochodu ciężarowego, w którym część przeznaczona do przewozu ładunków jest oddzielona od rzędu siedzeń ścianą lub trwałą przegrodą, tak zwaną kratką.

Demontaż kratek następował najczęściej w sytuacji, gdy posiadanie kratki zgodnie z nowymi przepisami nie dawało prawa do odliczenia VAT przy zakupie samochodu oraz zakupie paliwa do niego. Nowe prawo jak się okazało jest niezgodne z prawem unijnym. Podatnicy, którzy zdecydowali się skorygować VAT wstecznie zgodnie z orzecznictwem europejskim mogą to zrobić za okresy, kiedy samochód posiadał kratkę, czyli nie był samochodem osobowym. Możliwe jest również przywrócenie kratki, zarejestrowanie ponownie samochodu jako ciężarowy i powrót do odliczeń VAT. Podatnik jednak często zadaje pytanie jakie konsekwencje poniesie przy demontażu kratki w samochodzie.

Jeżeli podatnik kupił samochód osobowy z homologacja ciężarową, czyli z zamontowaną kratką i odliczył podatek wynikający z faktury VAT, a następnie zdemontował kratkę, to oznacza, że dokonał zamiany kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy. Wprowadzenie takich zmian w samochodzie wymaga zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym i musi być wykonane w zakładach do tego uprawnionych. Nie należy demontować kratki bez zmian w dowodzie rejestracyjnym, gdyż jest to niezgodne z prawem o ruchu drogowym. W przypadku kontroli drogowej samochód taki zostanie zatrzymany jako pojazd nie spełniający stosownych warunków technicznych. Właściciel pojazdu ma 30 dni aby zawiadomić wydział komunikacji Urzędu Miasta o zmianie, jeżeli wiąże się ona ze zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym. W samochodzie, w którym zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których nie spełnia on wymagań samochodu ciężarowego, podatnik jest zobowiązany do pisemnego powiadomienia w ciągu 7 dni od zdjęcia kratki naczelnika urzędu skarbowego.

Podatnik dokonujący zmiany kwalifikacji samochodu w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca w którym otrzymano fakturę, zobowiązany jest złożyć korektę deklaracji VAT oraz zwrócić podatek odliczony z tytułu nabycia samochodu ciężarowego. Gdy zmiana została dokonana po upływie 12 miesięcy nie ma obowiązku zwrotu podatku odliczonego.

Polecamy: Problem faktury VAT-marża przy leasingu

Demontaż kratki nie ma wpływu na odpisy amortyzacyjne, amortyzacja w dalszym ciągu biegnie od wartości początkowej pojazdu. Podatnik musi jednak uwzględnić ograniczenia, które dotyczą wartości początkowej samochodów osobowych, od których amortyzacja podlega wprowadzeniu do kosztów. Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia przekazania go do używania, w takim przypadku część odpisów może nie stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »