REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są stawki i przepisy przejściowe? - zmiana podatku VAT

W związku z podwyższeniem stawek podatkowych proponuje się przepisy dostosowujące obecne rozwiązania do nowych stawek w zakresie handlu i gastronomii.
W związku z podwyższeniem stawek podatkowych proponuje się przepisy dostosowujące obecne rozwiązania do nowych stawek w zakresie handlu i gastronomii.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, zwana dalej „ustawą z dnia 11 marca 2004 r.) zbliżają się wielkimi krokami. Obecnie wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. (w zakresie stawek i przepisów przejściowych) reguluje projekt ustawy z dnia 30 września 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (druk sejmowy 3430) który uchwalono, po trzecim czytaniu, w dniu 29 października 2010 r. oraz przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Zgodnie założeniami od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. podstawowa stawka podatku będzie wynosić 23%, dla towarów i usług stawka podatku dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 wynosić będzie 8% (obecnie 7%), stawka zryczałtowanego zwrotu podatku będzie wynosić 7% (obecnie 6%), stawka ryczałtu na usługi taksówek będzie wynosić 4% oraz stawka w wysokości 5% będzie obowiązywać na towary i usługi wymienione w nowym katalogu towarów do których znajduje zastosowanie najniższa stawka podatku - załączniku nr 10.

REKLAMA

Proponuje się objęcie najniższą 5% stawką podatku podstawowych produktów żywnościowych (objętych obecnie stawką obniżoną w wysokości 7%), takich jak: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron), soki oraz książek dostarczanych na wszystkich nośnikach fizycznych (w tym tzw. audioksiążek), czasopism specjalistycznych oraz nut.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?

REKLAMA

W związku z podwyższeniem stawek podatkowych proponuje się przepisy dostosowujące obecne rozwiązania do nowych stawek w zakresie handlu i gastronomii. Wskazuje się, że kwota podatku należnego ma być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki: a) 18,70% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 23%, b) 7,41 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 8%., Równocześnie, bezpośrednio w art. 85 pkt 3 przewiduje się, że dla towarów i usług objętych stawką podatku 5% - kwota podatku należnego ma być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki 4,76%.

Dla potrzeb art. 86 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. wskazuje się jak należy ustalić kwotę podatku naliczonego w związku z dostawą nowego środka transportu. I tak, mowa o tym, że kwotą podatku naliczonego jest kwota stanowiąca, w okresie do dnia 31 grudnia 2013 r., równowartość 23% kwoty należnej z tytułu dostawy nowego środka transportu, nie wyższa jednak, niż kwota podatku zawartego w fakturze stwierdzającej nabycie tego środka lub w dokumencie celnym, albo podatku zapłaconego przez tego podatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprzez przyjęcie mechanizmu zakładającego czasowe podniesienie stawek podatku VAT o 1 punkt procentowy (na 23% i 8%), przy zapewnieniu najniższej stawki podatku dla podstawowych produktów żywnościowych oraz książek i czasopism specjalistycznych na poziomie 5%, podejmuje się próby zapewnienia utrzymania poziomu deficytu budżetowego na bezpiecznym poziomie.

Celem projektu jest również złagodzenie skutków wygaśnięcia derogacji obowiązujących do 31 grudnia 2010 r. na nieprzetworzoną żywność (3%) oraz książki i czasopisma specjalistyczne (0%) przez objęcie tych towarów najniższą możliwą stawką preferencyjną na poziomie 5%.

Polecamy: Jak oceniać czynności kompleksowe w podatku VAT?

REKLAMA

Projekt z dnia 30 września 2010 r. dopracowuje zagadnienie podwyższenia stawek podatku wprowadzając w art. 41 ust. 14a – 14f przepisy przejściowe. Proponuje się aby:
• w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlegała opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania (ust 14a),
• czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznawać się będzie, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c. (ust 14b)
• w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane:
1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie części usługi świadczonej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
2) z upływem tego okresu - w zakresie części usługi świadczonej od dnia zmiany stawki podatku. (ust 14c)
• zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku. (14d)

Przepisów powyższych nie będzie się stosować w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku opodatkowania podatkiem czynności uprzednio zwolnionych od podatku lub zwolnienia od podatku czynności uprzednio opodatkowanych podatkiem powyższe przepisy będzie się stosować odpowiednio.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA