| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Za co odpowiada przedsiębiorca zatrudniający pracowników?

Za co odpowiada przedsiębiorca zatrudniający pracowników?

Otwierając działalność gospodarczą należy rozważyć wiele istotnych kwestii związanych z podatkami. Jeżeli podatnik zamierza także zatrudniać pracowników, wówczas musi liczyć się z faktem, że będzie ponosił odpowiedzialność za podatki jako płatnik.

Kim jest płatnik?

Stosownie do treści art. 8 ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Za co odpowiada przedsiębiorca zatrudniający pracowników?

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników w określonych w ustawie przypadkach może ponieść odpowiedzialność. Płatnik odpowiada za nienależyte wykonanie swoich obowiązków, dodatkowo płatnik może ponieść odpowiedzialność karnoskarbową.

  • Odpowiedzialność za niewykonanie obowiązków.

W myśl postanowień zawartych w art. 30 ordynacji podatkowej płatnik, który nie wykonał należycie swoich obowiązków odpowiada całym swoim majątkiem za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Przeczytaj także: Zaliczka w 2010 r., czynność opodatkowana po 1 stycznia 2011 r. – jaka stawka podatku VAT?

Zatem w przypadku gdy organ podatkowy stwierdzi fakt nienależytego wykonania obowiązków ciążących na płatniku (obliczenie i pobranie od podatnika podatku i wpłacenie go we właściwym terminie organowi podatkowemu) wyda decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika, w której określi wysokość należności z tytułu niepobranego lub pobranego, ale niewpłaconego podatku.

Kiedy płatnik nie będzie ponosił odpowiedzialności?

Płatnik nie poniesie odpowiedzialności gdy odrębny przepis stanowi inaczej oraz gdy podatek nie został pobrany z winy podatnika. W przypadku winy podatnika odpowiedzialność nie będzie dotyczyć płatnika a podatnika.

  • Odpowiedzialność karnoskarbowa.

Płatnik obowiązany jest terminowo wpłacać podatek na rachunek właściwego organu. Kodeks karny skarbowy stanowi, że odpowiedzialność może ponieść płatnik w sytuacji gdy:
- nie pobrał podatku albo pobrał go w kwocie niższej od należnej,
- nie składa w terminie wymaganych prawnie deklaracji.

Polecamy serwis Podatki

Za zobowiązania podatkowe odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, nawet jeżeli zatrudnia księgową. Zgodnie z wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2005 r. (sygn. Akt III SA/Wa 1077/2005) przed organem skarbowym za zobowiązania podatkowe odpowiada wyłącznie przedsiębiorca. Jego stosunki z zatrudnioną na zlecenie księgową nie mają znaczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »