Już wkrótce zniknie problem z e-fakturami w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia ws. przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Dokument ma za zadanie dostosować polskie przepisy do tych obowiązujących już w Unii Europejskiej. W wielkim skrócie, nowe rozporządzenie ma na celu między innymi liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania e-faktur tak, by faktury papierowe i elektroniczne były traktowane w ten sam sposób. Resort chce uprościć obrót e-faktur, żeby mogły stać się realną alternatywą dla papierowych.
REKLAMA
Zgodnie z projektem, faktury mogą być przesyłane w dowolnym formacie elektronicznym. Jednak na przesłanie faktury w formie elektronicznej musi zgodzić się uprzednio jej odbiorca. Taka zgoda może mieć formę papierową lub elektroniczną. W przypadku akceptacji w formie elektronicznej, zrezygnowano z wymogu bezpiecznego podpisu elektronicznego, który jest weryfikowany za pomocą certyfikatu. Podobne zasady są obecne od jakiegoś czasu, jednak niewiele firm w ogóle korzysta z e-faktur.
Zobacz również: Faktury przesyłane mailem bez e-podpisu od 2011 roku
REKLAMA
Najważniejszym warunkiem, jaki musi spełnić faktura elektroniczna jest zapewnienie przez nadawcę autentyczności pochodzenia i integralności treści. Co można przez to rozumieć? W skrócie chodzi o to, aby nie było najmniejszych wątpliwości, co do tego, kto jest wystawcą e-faktury oraz żeby zawierała ona wszystkie elementy, które powinna zawierać faktura. Ponadto nadawca musi zapewnić kontroli skarbowej pełny dostęp on-line do faktur elektronicznych. Kontrolerzy muszą mieć możliwość przetwarzania danych w formacie tekstowym. W razie jakichkolwiek problemów technicznych nadawca ma możliwość wystawiania korekt i faktur w tradycyjnej formie papierowej.
Jest to pierwszy krok do dużego postępu elektronizacji w Polsce. Co prawda obecnie wiele firm korzysta z e-faktur, jednak jest to dość skomplikowane i utrudnione, szczególnie dla osób nie posiadających dostępu do sieci. Ponadto, jakość tego typu usług stoi na dość słabym poziomie.
Zobacz również: Jakie korzyści płyną z e-biznesu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.