| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Już wkrótce zniknie problem z e-fakturami w Polsce

Już wkrótce zniknie problem z e-fakturami w Polsce

Już przyszłym roku faktury elektroniczne mogą być traktowane na równi z fakturami papierowymi – tak chce Ministerstwo Finansów i proponuje zniesienie dotychczasowych utrudnień.

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia ws. przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Dokument ma za zadanie dostosować polskie przepisy do tych obowiązujących już w Unii Europejskiej. W wielkim skrócie, nowe rozporządzenie ma na celu między innymi liberalizację obecnych standardów przesyłania i przechowywania e-faktur tak, by faktury papierowe i elektroniczne były traktowane w ten sam sposób. Resort chce uprościć obrót e-faktur, żeby mogły stać się realną alternatywą dla papierowych.

Zgodnie z projektem, faktury mogą być przesyłane w dowolnym formacie elektronicznym. Jednak na przesłanie faktury w formie elektronicznej musi zgodzić się uprzednio jej odbiorca. Taka zgoda może mieć formę papierową lub elektroniczną. W przypadku akceptacji w formie elektronicznej, zrezygnowano z wymogu bezpiecznego podpisu elektronicznego, który jest weryfikowany za pomocą certyfikatu. Podobne zasady są obecne od jakiegoś czasu, jednak niewiele firm w ogóle korzysta z e-faktur.

Zobacz również: Faktury przesyłane mailem bez e-podpisu od 2011 roku

Najważniejszym warunkiem, jaki musi spełnić faktura elektroniczna jest zapewnienie przez nadawcę autentyczności pochodzenia i integralności treści. Co można przez to rozumieć? W skrócie chodzi o to, aby nie było najmniejszych wątpliwości, co do tego, kto jest wystawcą e-faktury oraz żeby zawierała ona wszystkie elementy, które powinna zawierać faktura. Ponadto nadawca musi zapewnić kontroli skarbowej pełny dostęp on-line do faktur elektronicznych. Kontrolerzy muszą mieć możliwość przetwarzania danych w formacie tekstowym. W razie jakichkolwiek problemów technicznych nadawca ma możliwość wystawiania korekt i faktur w tradycyjnej formie papierowej.

Jest to pierwszy krok do dużego postępu elektronizacji w Polsce. Co prawda obecnie wiele firm korzysta z e-faktur, jednak jest to dość skomplikowane i utrudnione, szczególnie dla osób nie posiadających dostępu do sieci. Ponadto, jakość tego typu usług stoi na dość słabym poziomie. 

Zobacz również: Jakie korzyści płyną z e-biznesu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »