REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zaliczka w 2010 r., czynność opodatkowana po 1 stycznia 2011 r. – jaka stawka podatku VAT?

Małgorzata Słomka
Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego
Jakie stawki podatku VAT?
Jakie stawki podatku VAT?

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 9 września 2010 r., która zgodnie z założeniami ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., w okresie do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., ma wynosić 23%.

Zgodnie z art. 6 projektu nowelizacji w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na podstawie przepisów ustawy zmienianej, które zostały wykonane przed dniem wejścia w życie nowelizacji, dla których obowiązek podatkowy powstaje po dniu wejścia w życie nowelizacji – czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek podatku obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania.

REKLAMA

Powyższe oznacza, że dotychczasową stawkę podatku od towarów i usług będzie się stosowało do czynności:
- wykonanych przed dniem 1 stycznia 2011 r.,
- dla których obowiązek podatkowy powstanie po dniu 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

A co w sytuacji, gdy w bieżącym roku klient składa zamówienie, na poczet którego wpłaca zaliczkę w wysokości 40% wartości zamówienia, sprzedaż będzie finalizowana (wykonana czynność i faktura końcowa) w styczniu 2011 r. Na poczet zaliczki oczywiście należy wystawić fakturę zaliczkową ze stawkami VAT obowiązującymi w momencie otrzymania zaliczki (22%).

Przedstawiony powyżej stan faktyczny nie dotyczy sytuacji przedstawionej w przepisie przejściowym projektu nowelizacji, gdyż obowiązek podatkowy z zaliczki powstaje przed dniem 1 stycznia 2011 r., a czynność została wykonana po dniu 1 stycznia 2011 r. W związku z brakiem w projekcie nowelizacji szczególnych przepisów przejściowych w tym zakresie, stosować należy ogólne zasady intertemporalne.

Polecamy: Działalność regulowana - co warto o niej wiedzieć

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W związku z faktem, że obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem zaliczki powstaje przed dniem 1 stycznia 2011 r. zastosować należy stawkę właściwą na moment powstania obowiązku podatkowego (22%). Natomiast pozostała część należności wypłacona po wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu (styczeń 2011 r.) powinna być opodatkowana wg stawki właściwej dla tej czynności według daty powstania obowiązku podatkowego (23%).

Jednak w tym przypadku rozróżnić należy dwie sytuacje:

Pierwsza sytuacja dotyczy przypadków, gdy strony umówiły się na określoną cenę – kwotę brutto; zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach przez cenę należy rozumieć wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Z zasad prawa zobowiązań natomiast wynika, że zakres obowiązku dłużnika w zasadzie obejmuje to, co wynika z treści zobowiązania.

W takim przypadku pozostała część zapłaconej należności (ceny) będzie stanowiła kwotę brutto, od której należy „do środka” („w stu”) wyliczyć podatek wg stawki 23%, co oznacza, że zmniejszy się w tej części należności cena netto na fakturze końcowej, a łączna kwota brutto będzie równa cenie określonej miedzy stronami.

Druga sytuacja dotyczy przypadków, gdy strony umówiły się na kwotę netto plus należny (właściwy) podatek od towarów i usług. W takim przypadku faktura końcowa powinna być wystawiona na umówioną między stronami kwotę (pozostałą część należności) netto ze stawką podatku 23%.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA