| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zaliczka w 2010 r., czynność opodatkowana po 1 stycznia 2011 r. – jaka stawka podatku VAT?

Zaliczka w 2010 r., czynność opodatkowana po 1 stycznia 2011 r. – jaka stawka podatku VAT?

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 9 września 2010 r., która zgodnie z założeniami ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., w okresie do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., ma wynosić 23%.

Zgodnie z art. 6 projektu nowelizacji w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na podstawie przepisów ustawy zmienianej, które zostały wykonane przed dniem wejścia w życie nowelizacji, dla których obowiązek podatkowy powstaje po dniu wejścia w życie nowelizacji – czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek podatku obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania.

Powyższe oznacza, że dotychczasową stawkę podatku od towarów i usług będzie się stosowało do czynności:
- wykonanych przed dniem 1 stycznia 2011 r.,
- dla których obowiązek podatkowy powstanie po dniu 1 stycznia 2011 r.

A co w sytuacji, gdy w bieżącym roku klient składa zamówienie, na poczet którego wpłaca zaliczkę w wysokości 40% wartości zamówienia, sprzedaż będzie finalizowana (wykonana czynność i faktura końcowa) w styczniu 2011 r. Na poczet zaliczki oczywiście należy wystawić fakturę zaliczkową ze stawkami VAT obowiązującymi w momencie otrzymania zaliczki (22%).

Przedstawiony powyżej stan faktyczny nie dotyczy sytuacji przedstawionej w przepisie przejściowym projektu nowelizacji, gdyż obowiązek podatkowy z zaliczki powstaje przed dniem 1 stycznia 2011 r., a czynność została wykonana po dniu 1 stycznia 2011 r. W związku z brakiem w projekcie nowelizacji szczególnych przepisów przejściowych w tym zakresie, stosować należy ogólne zasady intertemporalne.

Polecamy: Działalność regulowana - co warto o niej wiedzieć

W związku z faktem, że obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem zaliczki powstaje przed dniem 1 stycznia 2011 r. zastosować należy stawkę właściwą na moment powstania obowiązku podatkowego (22%). Natomiast pozostała część należności wypłacona po wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu (styczeń 2011 r.) powinna być opodatkowana wg stawki właściwej dla tej czynności według daty powstania obowiązku podatkowego (23%).

Jednak w tym przypadku rozróżnić należy dwie sytuacje:

Pierwsza sytuacja dotyczy przypadków, gdy strony umówiły się na określoną cenę – kwotę brutto; zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach przez cenę należy rozumieć wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Z zasad prawa zobowiązań natomiast wynika, że zakres obowiązku dłużnika w zasadzie obejmuje to, co wynika z treści zobowiązania.

W takim przypadku pozostała część zapłaconej należności (ceny) będzie stanowiła kwotę brutto, od której należy „do środka” („w stu”) wyliczyć podatek wg stawki 23%, co oznacza, że zmniejszy się w tej części należności cena netto na fakturze końcowej, a łączna kwota brutto będzie równa cenie określonej miedzy stronami.

Druga sytuacja dotyczy przypadków, gdy strony umówiły się na kwotę netto plus należny (właściwy) podatek od towarów i usług. W takim przypadku faktura końcowa powinna być wystawiona na umówioną między stronami kwotę (pozostałą część należności) netto ze stawką podatku 23%.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »