Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?
REKLAMA
REKLAMA
Projektodawca przewidział (odmiennie, niż miało to miejsce w przypadku druku sejmowego 3205) wprowadzenie przepisu przejściowego. Zgodnie z brzmieniem proponowanego art. 6 w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów, które ulegną zmianie z dniem wejścia w życie nowelizacji, które zostały wykonane przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji a dla których obowiązek podatkowy powstaje po dniu wejście w życie nowelizacji – zastosowanie powinna znaleźć stawka podatku właściwa w momencie wykonania czynności opodatkowanej.
REKLAMA
Przepis ten przewiduje zatem, że w przypadku czynności wykonanej przed dniem wejścia w życie nowelizacji, dla których obowiązek podatkowy powstaje po tym dniu znaczenie kluczowe ma wykonanie.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
Przepis ten nie precyzuje jednak jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku, gdy przed wejściem w życie nowelizacji powstał obowiązek podatkowy z otrzymanej zaliczki - co może budzić poważne wątpliwości w praktyce. W przypadku zaliczki nie dochodzi bowiem w sensie faktycznym do wykonania czynności a jedynie poniesieniem płatności na czynność, która ma być dopiero wykonana. Wydaje się, że prawidłowe jest stanowisko, że raz powstały obowiązek podatkowy nie jest już modyfikowany.
W związku z tym obrót z tytułu wykonania jednej czynności powinien być opodatkowany według dwóch stawek:
- z tytułu otrzymania zaliczki wg. stawki obowiązującej w momencie otrzymania zaliczki,
- z tytułu wykonania czynności w wysokości pomniejszonej o otrzymaną zaliczkę wg. stawki właściwej w momencie wykonania czynności.
Jeżeli obowiązek z zaliczki powstał przed wejściem w życie nowelizacji, czynność również została wykonana przed dniem wejścia w życie nowelizacji ale obowiązek podatkowy powstaje już po wejściu w życie nowelizacji to wówczas zastosowania znajdzie w obu przypadkach (zaliczki i wykonania) stawka obecnie obowiązująca.
Omawiane zasady nie mają bezpośredniego przełożenia do zmian stawek wynikających z ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk sejmowy 3205), gdyż projekt ten nie zawiera przepisu przejściowego.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
Krzysztof Kłoskowski
Prawnik, doradca podatkowy
w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
krzysztof.kloskowski@isp-modzelewski.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.