REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?

Krzysztof Kłoskowski
Stawki podatkowe w okresie przejściowym.
Stawki podatkowe w okresie przejściowym.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 września 2010 r. został zaprezentowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt przewiduje m.in. zmianę stawek podatku.

Projektodawca przewidział (odmiennie, niż miało to miejsce w przypadku druku sejmowego 3205) wprowadzenie przepisu przejściowego. Zgodnie z brzmieniem proponowanego art. 6 w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów, które ulegną zmianie z dniem wejścia w życie nowelizacji, które zostały wykonane przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji a dla których obowiązek podatkowy powstaje po dniu wejście w życie nowelizacji – zastosowanie powinna znaleźć stawka podatku właściwa w momencie wykonania czynności opodatkowanej.

REKLAMA

Przepis ten przewiduje zatem, że w przypadku czynności wykonanej przed dniem wejścia w życie nowelizacji, dla których obowiązek podatkowy powstaje po tym dniu znaczenie kluczowe ma wykonanie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

REKLAMA

Przepis ten nie precyzuje jednak jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku, gdy przed wejściem w życie nowelizacji powstał obowiązek podatkowy z otrzymanej zaliczki - co może budzić poważne wątpliwości w praktyce. W przypadku zaliczki nie dochodzi bowiem w sensie faktycznym do wykonania czynności a jedynie poniesieniem płatności na czynność, która ma być dopiero wykonana. Wydaje się, że prawidłowe jest stanowisko, że raz powstały obowiązek podatkowy nie jest już modyfikowany.

W związku z tym obrót z tytułu wykonania jednej czynności powinien być opodatkowany według dwóch stawek:
- z tytułu otrzymania zaliczki wg. stawki obowiązującej w momencie otrzymania zaliczki,
- z tytułu wykonania czynności w wysokości pomniejszonej o otrzymaną zaliczkę wg. stawki właściwej w momencie wykonania czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli obowiązek z zaliczki powstał przed wejściem w życie nowelizacji, czynność również została wykonana przed dniem wejścia w życie nowelizacji ale obowiązek podatkowy powstaje już po wejściu w życie nowelizacji to wówczas zastosowania znajdzie w obu przypadkach (zaliczki i wykonania) stawka obecnie obowiązująca. 

Omawiane zasady nie mają bezpośredniego przełożenia do zmian stawek wynikających z ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk sejmowy 3205), gdyż projekt ten nie zawiera przepisu przejściowego.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Krzysztof Kłoskowski
Prawnik, doradca podatkowy
w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
krzysztof.kloskowski@isp-modzelewski.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA