REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie ograniczenia dla przedsiębiorców wprowadzają przepisy prawa?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Reglamentacja działalności gospodarczej może odbywać się również ze względu na formę.
Reglamentacja działalności gospodarczej może odbywać się również ze względu na formę.

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo zapewnia podmiotom gospodarczym wolność działalności gospodarczej. Jest to prawo uregulowane w Konstytucji oraz doprecyzowane ustawami. Wolność ta nie ma jednak charakteru nieograniczonego. Istnieją różnego rodzaju reglamentacje swobody prowadzenia działalności, których celem jest jak najlepsza organizacja działalności gospodarczej w Polsce.

Prawo zabrania, co oczywiste prowadzenia działalności, której przedmiot nie jest dopuszczalny według przepisów (np. nie można prowadzić przedsiębiorstwa zajmującego się handlem narkotykami). Kolejnym rodzajem reglamentacji są również koncesje oraz działalność regulowana. Ograniczenia mogą mieć również inny charakter.

REKLAMA

Możliwe jest więc ograniczenie działalności gospodarczej ze względu na jej cel. Oznacza to, że istnieją podmioty, które są tworzone w określonym celu. Np. bank tworzony jest, aby prowadzić różnego rodzaju rozliczenia o charakterze gotówkowym i bezgotówkowym. Nie można więc utworzyć banku w celu handlu warzywami. Przepisy prawa ograniczają również działalność pod względem kapitałowym. 

Dowiedz się także: Jak założyć własną firmę?

REKLAMA

Doskonałym przykładem są spółki, dla których przepisy prawa handlowego wskazują minimalny kapitał zakładowy. Jego istnienie jest niezbędnym elementem dla zarejestrowania i funkcjonowania spółki. I tak dla spółki komandytowo – akcyjnej minimalny kapitał wynosi 50 tys. złotych, dla akcyjnej 100 tys. złotych, zaś dla spółki z o. o. 5 tys. złotych.

Ograniczenie może mieć również charakter osobowy. Oznacza to, że w skład określonego podmiotu musi wchodzić określona liczba członków. W przypadku spółek jest to dwie osoby, a w przypadku stowarzyszenia piętnaście osób. Jeszcze bardziej skomplikowane warunki istnieją w przypadku spółdzielni. Jeżeli bowiem w jej skład wchodzą osoby fizyczne musi ich być dziesięć, jeśli zaś osoby prawne, to tylko trzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reglamentacja działalności gospodarczej może odbywać się również ze względu na formę. Prawo narzuca bowiem formę organizacyjno – prawną dla wielu podmiotów gospodarczych. 

Polecamy Samochód w firmie

Przykładem może być prowadzenie działalności ubezpieczeniowej dla której wymagana jest forma spółki akcyjnej. Banki mogą prowadzić działalność jako spółki akcyjne lub banki spółdzielcze. Tego typu reglamentacja znajduje się również w kodeksie spółek handlowych, którego przepisy zastrzegają, że utworzenie spółki z o. o. nie jest możliwe przez inna jednoosobową spółkę z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA