Jakie ograniczenia dla przedsiębiorców wprowadzają przepisy prawa?
REKLAMA
REKLAMA
Prawo zabrania, co oczywiste prowadzenia działalności, której przedmiot nie jest dopuszczalny według przepisów (np. nie można prowadzić przedsiębiorstwa zajmującego się handlem narkotykami). Kolejnym rodzajem reglamentacji są również koncesje oraz działalność regulowana. Ograniczenia mogą mieć również inny charakter.
REKLAMA
Możliwe jest więc ograniczenie działalności gospodarczej ze względu na jej cel. Oznacza to, że istnieją podmioty, które są tworzone w określonym celu. Np. bank tworzony jest, aby prowadzić różnego rodzaju rozliczenia o charakterze gotówkowym i bezgotówkowym. Nie można więc utworzyć banku w celu handlu warzywami. Przepisy prawa ograniczają również działalność pod względem kapitałowym.
Dowiedz się także: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
Doskonałym przykładem są spółki, dla których przepisy prawa handlowego wskazują minimalny kapitał zakładowy. Jego istnienie jest niezbędnym elementem dla zarejestrowania i funkcjonowania spółki. I tak dla spółki komandytowo – akcyjnej minimalny kapitał wynosi 50 tys. złotych, dla akcyjnej 100 tys. złotych, zaś dla spółki z o. o. 5 tys. złotych.
Ograniczenie może mieć również charakter osobowy. Oznacza to, że w skład określonego podmiotu musi wchodzić określona liczba członków. W przypadku spółek jest to dwie osoby, a w przypadku stowarzyszenia piętnaście osób. Jeszcze bardziej skomplikowane warunki istnieją w przypadku spółdzielni. Jeżeli bowiem w jej skład wchodzą osoby fizyczne musi ich być dziesięć, jeśli zaś osoby prawne, to tylko trzy.
Reglamentacja działalności gospodarczej może odbywać się również ze względu na formę. Prawo narzuca bowiem formę organizacyjno – prawną dla wielu podmiotów gospodarczych.
Polecamy Samochód w firmie
Przykładem może być prowadzenie działalności ubezpieczeniowej dla której wymagana jest forma spółki akcyjnej. Banki mogą prowadzić działalność jako spółki akcyjne lub banki spółdzielcze. Tego typu reglamentacja znajduje się również w kodeksie spółek handlowych, którego przepisy zastrzegają, że utworzenie spółki z o. o. nie jest możliwe przez inna jednoosobową spółkę z o. o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.