Kontrola prowadzenia działalności? Sprawdź jak powinna ona wyglądać!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
O tym jak powinna wyglądać kontrola mówią przepisy, między innymi ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Według niej kontrolę przeprowadza się w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli odbywa się w innym miejscu niż siedziba oraz w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności gospodarczej przez kontrolowanego. Kontrola lub poszczególne czynności kontrolne, za zgodą kontrolowanego, mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu kontroli, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli.
REKLAMA
Czynności kontrolne powinny być przeprowadzane w sposób sprawny i możliwie niezakłócający funkcjonowania kontrolowanego przedsiębiorcy. W przypadku, gdy czynności zakłócają w sposób istotny działalność gospodarczą przedsiębiorcy może on zwrócić się na piśmie do organu kontrolującego zwracając na to uwagę. Wówczas organ powinien wykazać, że podjęcie takich czynności jest niezbędne oraz powinien uzasadnić to w protokole kontroli.
Przeczytaj również: Kontrola skarbowa u przedsiębiorcy
Co do zasady nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy. Wyjątki określają przepisy.
Np. możliwe jest prowadzenie większej liczby kontroli, jeżeli ich przeprowadzenie jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego. Co więcej, jeżeli działalność jest już objęta kontrolą innego organu, drugi organ kontroli odstąpi od podjęcia czynności kontrolnych oraz może ustalić z przedsiębiorcą inny termin przeprowadzenia kontroli.
Polecamy serwis Podatki
Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli. Książka kontroli może być prowadzona także w formie elektronicznej. Zawiera ona wpisy dokonywane przez organ kontroli. W przypadku wszczęcia kontroli, przedsiębiorca jest obowiązany niezwłocznie okazać kontrolującemu książkę kontroli. Przedsiębiorca może być zwolniony z okazania książki kontroli, jeżeli jej okazanie jest niemożliwe ze względu na udostępnienie jej innemu organowi kontroli. W takim przypadku przedsiębiorca okazuje książkę kontroli w siedzibie organu kontroli w terminie 3 dni roboczych od dnia zwrotu tej książki przez inny organ kontroli.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.