Sprzeciw w przypadku kontroli, czyli co zrobić gdy kontrola jest sprzeczna z prawem
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności, jeżeli są one wykonywane z naruszeniem przepisów.
REKLAMA
Sprzeciw wnosi się na piśmie do organu podejmującego i wykonującego kontrolę w terminie 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli. O wniesieniu sprzeciwu przedsiębiorca zawiadamia na piśmie kontrolującego. Przedsiębiorca jest także zobowiązany uzasadnić wniesienie sprzeciwu, a więc powinien on wskazać dlaczego kontrola jest według niego nieprawidłowa, czy też niekonieczna.
REKLAMA
Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych przez organ kontroli, którego sprzeciw dotyczy, z chwilą doręczenia mu zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu. Zawieszenie czynności trwa do czasu rozpatrzenia sprzeciwu, a w przypadku wniesienia zażalenia do czasu jego rozpatrzenia.
Organ kontroli w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania sprzeciwu, rozpatruje sprzeciw oraz wydaje postanowienie o:
1) odstąpieniu od czynności kontrolnych lub
2) kontynuowaniu czynności kontrolnych.
Na postanowienia te przedsiębiorcy przysługuje zażalenie, które powinien złożyć w terminie 3 dni od dnia otrzymania postanowienia. Rozstrzygnięcie zażalenia następuje w drodze postanowienia, nie później niż w terminie 7 dni od dnia jego wniesienia.
Polecamy: serwis ABC małej firmy
REKLAMA
Organ kontroli może kontynuować czynności kontrolne od dnia, w którym postanowienie o kontynuowaniu czynności kontrolnych doręczono przedsiębiorcy, a w przypadku wniesienia zażalenia na nie, od dnia doręczenia przedsiębiorcy ostatecznego postanowienia.
W przypadku wniesienia sprzeciwu organ kontroli może, w drodze postanowienia, dokonać zabezpieczenia dowodów mających związek z przedmiotem i zakresem kontroli, na czas rozpatrzenia sprzeciwu. Zabezpieczeniu podlegają dokumenty, informacje, próbki wyrobów oraz inne nośniki informacji, jeżeli stanowią lub mogą stanowić dowód w toku kontroli. Ma to na celu ochronę postępowania kontrolnego, jeżeli istnieje możliwość, że w czasie zawieszenia kontroli przedsiębiorca będzie niszczył, ukrywał lub w inny sposób manipulował przy przedmiocie kontroli.
W sprawach sprzeciwów, w zakresie nieuregulowanym, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Polecamy: serwis Pracownik i ZUS
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA