REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć sklep ze zdrową żywnością i ziołami? - minireportaż

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PARP KSU
Sklep ze zdrową żywnością.
Sklep ze zdrową żywnością.

REKLAMA

REKLAMA

Dom, mąż, dwójka dorastających dzieci i powracające pytanie, co dalej robić w życiu. Po kilkuletniej przerwie w pracy Agnieszka Gzieło nie chciała wracać do korporacyjnego kieratu.

Dziadkowie gospodarowali kiedyś na roli, postanowiła więc założyć sklep z ziołami i zdrową żywnością. Pieniądze na biznes uzyskała z funduszy unijnych. Nie udałoby się to bez współpracy z krakowskim ośrodkiem Krajowego Systemu Usług działającym w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

REKLAMA

„Lat 35, licencjat z Zarządzania i Marketingu, doświadczenie w firmie finansowej. Obecnie prowadzi gospodarstwo domowe, nieaktywna zawodowo” – z takim wpisem w CV trudno znaleźć dobrą pracę. Agnieszka Gzieło miała już dość bezskutecznych rozmów kwalifikacyjnych. Owszem, propozycje były: sprzedaż produktów bankowych. Miała już jednak dość rutyny i pracy po godzinach. – Dałam sobie słowo, że znajdę takie zajęcie, które pozwoli mi na wygospodarowanie dowolnego czasu dla mojej rodziny. Mógł to umożliwić tylko własny biznes. Poza tym, zawsze marzyłam o czymś tylko swoim, a nie o harówce dla innych – mówi pani Agnieszka.

Polecamy: 8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Uwierzyć w siebie

REKLAMA

Zgłosiła się więc na warsztaty zawodowe w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. – Nauczyłam się tam otwartości na zmiany i na ludzi. Uwierzyłam też wreszcie w siebie – wspomina. Wróciła do domu i zaczęła zastanawiać się nad własnym biznesem. Pomysłów miała wiele; każdy jednak spokojnie analizowała i odrzucała te, które nie miały szans powodzenia. – Z dzieciństwa pamiętałam wiejskie, zdrowe i smaczne jedzenie. Do tego ziołowe herbatki i napary. Dlaczego nie sprzedawać tego w wielkim mieście? W końcu nie tylko ja chcę jeść zdrowo i ekologicznie. Postanowiłam: otworzę sklep. Wybrała też nazwę: „Zielone zdrowie”.

Wiedziała, że dostępne są środki unijne i zaczęła poszukiwanie takich form dofinansowania. Najpierw trafiła do punktu informacyjnego w Nowej Hucie, a tam skierowali ją do ośrodka Krajowego Systemu Usług na Politechnice.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Decydujący kwadrans

REKLAMA

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Część ośrodków wyspecjalizowanych w świadczeniu usług proinnowacyjnych skupiona jest równocześnie w Krajowej Sieci Innowacji KSU. Takim ośrodkiem jest Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.
- Pani Agnieszka miała swój pomysł doskonale przemyślany. Trzeba go było przelać na papier, a to już nie jest takie łatwe. Ekspert oceniający wniosek o dofinansowanie ma ograniczony czas na zapoznanie się pomysłem na firmę. Musi zweryfikować realność pomysłu oraz kwalifikacje wnioskodawcy – mówi Zofia Gródek-Szostak z ośrodka KSU Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. – Konsultacje polegały więc na udzieleniu wszelkich informacji pomocnych w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej spełniającej wymogi, tak formalne, jak i merytoryczne – dodaje konsultantka KSU.

Ach, te miody…

Agnieszka Gzieło otrzymała 40 tys. zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Znalazła lokal na krakowskim Prokocimu, wyremontowała go na swój koszt, a dotacja pokryła wyposażenie sklepu wraz z lodówkami i klimatyzacją. Nawiązała też pierwsze kontakty z producentami zdrowej żywności i ziół. 

– Zaczęłam od Podkarpackiego, skąd pochodzi moja rodzina. Region słynie z doskonałych miodów i przetworów; wszystko czyste, bez chemikaliów i konserwantów. Pierwsi dostawcy są już zakontraktowani – mówi pani Agnieszka. Zdrowa żywność to jednak tylko część asortymentu. Sklep oferować będzie także materiały opatrunkowe i higieniczne, suplementy diety oraz leki bez recepty. A to oznacza konieczność uzyskania dodatkowych pozwoleń. W ośrodku KSU można dowiedzieć się również, dla jakich działań firmy są one konieczne.

Polecamy: Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki z o.o.

- Dostałam właśnie zezwolenie z Sanepidu. Teraz czeka mnie jeszcze zgoda Inspekcji Farmaceutycznej. Dopiero wówczas będę mogła wstawić towar na półki – zaznacza Agnieszka Gzieło.

Nie stoję w miejscu

Choć własny biznes jeszcze nie ruszył, pani Agnieszka ma już kolejne plany. – Chciałabym za jakiś czas wynająć większy lokal, zatrudnić pracownika. Otworzyć kolejny sklep, może w innej branży. Jedno jest pewne: nie zamierzam stać w miejscu. Nauczyłam się iść do przodu. Nie ukrywa, że życiową rewolucję zawdzięcza konsultantom KSU. – Pani Zofia Gródek-Szostak już na pierwszym spotkaniu powiedziała mi, że aby odnieść sukces, ktoś jeszcze musi w niego uwierzyć. I taką osobą była właśnie pani Zofia – wspomina Agnieszka Gzieło.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA