REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć sklep ze zdrową żywnością i ziołami? - minireportaż

PARP KSU
Sklep ze zdrową żywnością.
Sklep ze zdrową żywnością.

REKLAMA

REKLAMA

Dom, mąż, dwójka dorastających dzieci i powracające pytanie, co dalej robić w życiu. Po kilkuletniej przerwie w pracy Agnieszka Gzieło nie chciała wracać do korporacyjnego kieratu.

Dziadkowie gospodarowali kiedyś na roli, postanowiła więc założyć sklep z ziołami i zdrową żywnością. Pieniądze na biznes uzyskała z funduszy unijnych. Nie udałoby się to bez współpracy z krakowskim ośrodkiem Krajowego Systemu Usług działającym w Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

REKLAMA

„Lat 35, licencjat z Zarządzania i Marketingu, doświadczenie w firmie finansowej. Obecnie prowadzi gospodarstwo domowe, nieaktywna zawodowo” – z takim wpisem w CV trudno znaleźć dobrą pracę. Agnieszka Gzieło miała już dość bezskutecznych rozmów kwalifikacyjnych. Owszem, propozycje były: sprzedaż produktów bankowych. Miała już jednak dość rutyny i pracy po godzinach. – Dałam sobie słowo, że znajdę takie zajęcie, które pozwoli mi na wygospodarowanie dowolnego czasu dla mojej rodziny. Mógł to umożliwić tylko własny biznes. Poza tym, zawsze marzyłam o czymś tylko swoim, a nie o harówce dla innych – mówi pani Agnieszka.

Polecamy: 8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Uwierzyć w siebie

REKLAMA

Zgłosiła się więc na warsztaty zawodowe w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. – Nauczyłam się tam otwartości na zmiany i na ludzi. Uwierzyłam też wreszcie w siebie – wspomina. Wróciła do domu i zaczęła zastanawiać się nad własnym biznesem. Pomysłów miała wiele; każdy jednak spokojnie analizowała i odrzucała te, które nie miały szans powodzenia. – Z dzieciństwa pamiętałam wiejskie, zdrowe i smaczne jedzenie. Do tego ziołowe herbatki i napary. Dlaczego nie sprzedawać tego w wielkim mieście? W końcu nie tylko ja chcę jeść zdrowo i ekologicznie. Postanowiłam: otworzę sklep. Wybrała też nazwę: „Zielone zdrowie”.

Wiedziała, że dostępne są środki unijne i zaczęła poszukiwanie takich form dofinansowania. Najpierw trafiła do punktu informacyjnego w Nowej Hucie, a tam skierowali ją do ośrodka Krajowego Systemu Usług na Politechnice.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Decydujący kwadrans

REKLAMA

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Część ośrodków wyspecjalizowanych w świadczeniu usług proinnowacyjnych skupiona jest równocześnie w Krajowej Sieci Innowacji KSU. Takim ośrodkiem jest Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.
- Pani Agnieszka miała swój pomysł doskonale przemyślany. Trzeba go było przelać na papier, a to już nie jest takie łatwe. Ekspert oceniający wniosek o dofinansowanie ma ograniczony czas na zapoznanie się pomysłem na firmę. Musi zweryfikować realność pomysłu oraz kwalifikacje wnioskodawcy – mówi Zofia Gródek-Szostak z ośrodka KSU Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. – Konsultacje polegały więc na udzieleniu wszelkich informacji pomocnych w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej spełniającej wymogi, tak formalne, jak i merytoryczne – dodaje konsultantka KSU.

Ach, te miody…

Agnieszka Gzieło otrzymała 40 tys. zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Znalazła lokal na krakowskim Prokocimu, wyremontowała go na swój koszt, a dotacja pokryła wyposażenie sklepu wraz z lodówkami i klimatyzacją. Nawiązała też pierwsze kontakty z producentami zdrowej żywności i ziół. 

– Zaczęłam od Podkarpackiego, skąd pochodzi moja rodzina. Region słynie z doskonałych miodów i przetworów; wszystko czyste, bez chemikaliów i konserwantów. Pierwsi dostawcy są już zakontraktowani – mówi pani Agnieszka. Zdrowa żywność to jednak tylko część asortymentu. Sklep oferować będzie także materiały opatrunkowe i higieniczne, suplementy diety oraz leki bez recepty. A to oznacza konieczność uzyskania dodatkowych pozwoleń. W ośrodku KSU można dowiedzieć się również, dla jakich działań firmy są one konieczne.

Polecamy: Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki z o.o.

- Dostałam właśnie zezwolenie z Sanepidu. Teraz czeka mnie jeszcze zgoda Inspekcji Farmaceutycznej. Dopiero wówczas będę mogła wstawić towar na półki – zaznacza Agnieszka Gzieło.

Nie stoję w miejscu

Choć własny biznes jeszcze nie ruszył, pani Agnieszka ma już kolejne plany. – Chciałabym za jakiś czas wynająć większy lokal, zatrudnić pracownika. Otworzyć kolejny sklep, może w innej branży. Jedno jest pewne: nie zamierzam stać w miejscu. Nauczyłam się iść do przodu. Nie ukrywa, że życiową rewolucję zawdzięcza konsultantom KSU. – Pani Zofia Gródek-Szostak już na pierwszym spotkaniu powiedziała mi, że aby odnieść sukces, ktoś jeszcze musi w niego uwierzyć. I taką osobą była właśnie pani Zofia – wspomina Agnieszka Gzieło.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA