reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > 7 kroków do założenia własnej firmy

7 kroków do założenia własnej firmy

Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie własnej firmy. Wiele osób obawia się tego kroku, gdyż boi się odpowiedzialności i formalności z tym związanych. Założenie własnej działalności nie powinno jednak przerażać, wystarczy wykonać 7 prostych kroków, które zwiększą prawdopodobieństwo sukcesu.

  1. Miej swój pomysł i zbadaj jego potencjał.

Najważniejszym zadaniem przy zakładaniu swojej firmy jest stworzenie pomysłu na biznes. Zastanów się, w czym jesteś dobry i co nowego masz do zaoferowania. Pamiętaj jednak, że pomysł to dopiero początek. Postaraj się wykonać skrupulatną analizę rynku nacelowaną na dwie rzeczy. Po pierwsze upewnij się, że Twoja idea jest innowacyjna i nikt inny nie wcielił jej w życie. Po drugie postaraj się określić nisze rynkowe i ocenić potencjalny rynek Twojego produktu.

  1. Znajdź wspólnika

Praca na własny rachunek jest często olbrzymim wyzwaniem. Warto poszukać godnego zaufania wspólnika, pozwoli to bowiem na podział pracy oraz większe wsparcie w trakcie realizacji projektu. Założenie firmy w dwójkę zmniejszy prawdopodobieństwo, że stracicie motywacje lub wypalicie się, a równocześnie będziecie mogli na bieżącą konfrontować swoje pomysły, dzięki czemu zyskają na jakości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak założyć własną firmę?

  1. Zadbaj o dokumentacje

Aspektem działalności, który w największym stopniu zniechęca Polaków do rozpoczęcia pracy na własny rachunek jest konieczność radzenia sobie i magazynowania dużej ilości dokumentów. Nie musisz się o to martwić – aplikacje do organizacji dokumentów, (jak np. polski start-up Biuri.pl), pomagają zorganizować dokumenty i przechowywać je w chmurze, dzięki czemu możliwa jest organizacja i dostęp do nich z każdej lokalizacji.

  1. Poszukaj źródeł finansowania

Jednym z ważniejszych aspektów zakładania własnej firmy jest poszukiwanie źródeł finansowania. Staraj się być aktywny i dywersyfikuj dochody. Jest wiele możliwości dofinansowania, możesz skorzystać z funduszy europejskich, venture capital, Aniołów Biznesu, itp.

  1. Przygotuj plan B

Pamiętaj, że ryzyko jest nieodzownym elementem każdego biznesu. Naucz się podchodzić do niego jako do wyzwania, a nie jako do hamulca Twojego rozwoju. Tylko ludzie, którzy ryzykują mają szansę odnieść sukces. Równocześnie staraj się, by wizja ryzyka była motorem do odpowiedzialnego planowania. Przygotuj plan B na wypadek, kiedy coś pójdzie niezgodnie z planem.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

  1. Monitoruj rynek

Monitorowanie rynku, nowych produktów, trendów, działań konkurencji, itp. powinno stać się stałym elementem Twojego planu dnia. Tylko będąc na bieżąco z rynkiem będziesz w stanie reagować na działania konkurencji i tworzyć nowe, lepsze produkty odpowiadające potrzebom klientów. Pamiętaj, że by osiągnąć sukces musisz wiedzieć więcej i być o krok przed konkurencją.

  1. Networking

Najważniejszym zasobem, jaki posiadasz jest Twoja sieć kontaktów społecznych. Wykorzystując networking możesz znaleźć nowych klientów, zatrudniać najlepszych specjalistów i zdobywać najświeższe wiadomości na temat swojej branży. Pamiętaj o „sile słabych więzi” -  najwięcej korzyści biznesowych przynosi szeroka sieć bardziej powierzchownych kontaktów społecznych, w porównaniu z wąską siecią bardzo bliskich kontaktów.

Jak założyć firmę na próbę?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama