REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Networking – czy warto skorzystać przy poszukiwaniu pracy?

Agnieszka Juźwiuk

REKLAMA

Obecnie najbardziej popularne jest poszukiwanie pracy za pomocą Internetu. Osoby bezrobotne najczęściej wybierają oferty zamieszczane przez pracodawców w sieci. Jest to najprostszy sposób na znalezienie odpowiedniej oferty. Czym jest zatem networking?

Poszukiwanie pracy to codzienna walka, z którą zmaga się wiele osób. Osoby bezrobotne bardzo często rozpoczynają swój dzień od przejrzenia ofert pracy dostępnych w Internecie oraz rozesłania swoich aplikacji. Niestety, pracodawcy publikujący propozycje zatrudnienia na popularnych serwisach z pracą otrzymują w odpowiedzi tysiące aplikacji, co bardzo często powoduje, że nie są w stanie dokładnie im się przyjrzeć.

REKLAMA

Budowa sieci kontaktów

REKLAMA

Co ciekawe, większość ofert pracy w ogóle nie jest publikowana. Pracowników znajduje się za pośrednictwem tzw. poczty pantoflowej. Dlatego też metodą poszukiwania pracy, obecnie najbardziej polecaną przez doradców zawodowych, jest networking. W ten sposób sugeruje się powrót do korzeni poszukiwania pracy, czyli do bezpośredniej rozmowy z drugim człowiekiem, a nie do  korzystania tylko z pośredniej formy komunikacji, jaką jest Internet.

Sieć przyjaciół, dalszej rodziny, byłych współpracowników oraz dalekich znajomych może być znakomitym źródłem wiedzy o aktualnych ofertach pracy. Osobom, które mogą pochwalić się szerokim gronem przyjaciół i rodziny, kontakt oraz poinformowanie ich o tym, że poszukują  pracy i potrzebują  w tym względzie pomocy, nie powinien sprawić problemu. Z kolei ci, którzy nie mają zbyt wielu bliskich przyjaciół i mają niezbyt liczną rodzinę, mogą czuć się nieswojo, prosząc innych, najczęściej dalekich znajomych, o pomoc, tym samym dzieląc się z nimi szczegółami na temat swojej, trudnej sytuacji zawodowej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Savoir-vivre przy szukaniu pracy

REKLAMA

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób osoba szukająca pracy zdecyduje się zwrócić o pomoc. Najważniejsze to pamiętać, aby unikać pytania wprost, czy dana osoba mogłaby nam pomóc w znalezieniu pracy. Najlepszym sposobem jest opowiedzenie o sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy i zapytanie, czy nasza znajoma nie słyszał o naborze na odpowiednie stanowisko lub czy mogłaby podać dane kontaktowe do kogoś, kto najprawdopodobniej będzie miał taką wiedzę. W sytuacji szukania pracy nie powinno  być miejsca na wątpliwości czy wahanie, jak też na obawy przed poproszeniem o pomoc – ludzie najczęściej lubią pomagać innym, gdyż to daje im dużą satysfakcję. Poza tym większość z nas rozumie jak ciężka jest sytuacja osób bezrobotnych, szukających pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też, zamiast przesiadywać godzinami przed komputerem w poszukiwaniu nowych ofert pracy, czasem warto wyjść, spotkać się z przyjaciółmi, zarówno obecnymi, jak też i tymi, z którymi kontakt urwał się jakiś czas temu. Odświeżenie znajomości może być bezcennym krokiem w kierunku znalezienia pracy.

Zobacz również: Spory wynikające ze stosunku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA