REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Networking – czy warto skorzystać przy poszukiwaniu pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Juźwiuk

REKLAMA

Obecnie najbardziej popularne jest poszukiwanie pracy za pomocą Internetu. Osoby bezrobotne najczęściej wybierają oferty zamieszczane przez pracodawców w sieci. Jest to najprostszy sposób na znalezienie odpowiedniej oferty. Czym jest zatem networking?

Poszukiwanie pracy to codzienna walka, z którą zmaga się wiele osób. Osoby bezrobotne bardzo często rozpoczynają swój dzień od przejrzenia ofert pracy dostępnych w Internecie oraz rozesłania swoich aplikacji. Niestety, pracodawcy publikujący propozycje zatrudnienia na popularnych serwisach z pracą otrzymują w odpowiedzi tysiące aplikacji, co bardzo często powoduje, że nie są w stanie dokładnie im się przyjrzeć.

REKLAMA

Budowa sieci kontaktów

REKLAMA

Co ciekawe, większość ofert pracy w ogóle nie jest publikowana. Pracowników znajduje się za pośrednictwem tzw. poczty pantoflowej. Dlatego też metodą poszukiwania pracy, obecnie najbardziej polecaną przez doradców zawodowych, jest networking. W ten sposób sugeruje się powrót do korzeni poszukiwania pracy, czyli do bezpośredniej rozmowy z drugim człowiekiem, a nie do  korzystania tylko z pośredniej formy komunikacji, jaką jest Internet.

Sieć przyjaciół, dalszej rodziny, byłych współpracowników oraz dalekich znajomych może być znakomitym źródłem wiedzy o aktualnych ofertach pracy. Osobom, które mogą pochwalić się szerokim gronem przyjaciół i rodziny, kontakt oraz poinformowanie ich o tym, że poszukują  pracy i potrzebują  w tym względzie pomocy, nie powinien sprawić problemu. Z kolei ci, którzy nie mają zbyt wielu bliskich przyjaciół i mają niezbyt liczną rodzinę, mogą czuć się nieswojo, prosząc innych, najczęściej dalekich znajomych, o pomoc, tym samym dzieląc się z nimi szczegółami na temat swojej, trudnej sytuacji zawodowej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Savoir-vivre przy szukaniu pracy

REKLAMA

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób osoba szukająca pracy zdecyduje się zwrócić o pomoc. Najważniejsze to pamiętać, aby unikać pytania wprost, czy dana osoba mogłaby nam pomóc w znalezieniu pracy. Najlepszym sposobem jest opowiedzenie o sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy i zapytanie, czy nasza znajoma nie słyszał o naborze na odpowiednie stanowisko lub czy mogłaby podać dane kontaktowe do kogoś, kto najprawdopodobniej będzie miał taką wiedzę. W sytuacji szukania pracy nie powinno  być miejsca na wątpliwości czy wahanie, jak też na obawy przed poproszeniem o pomoc – ludzie najczęściej lubią pomagać innym, gdyż to daje im dużą satysfakcję. Poza tym większość z nas rozumie jak ciężka jest sytuacja osób bezrobotnych, szukających pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też, zamiast przesiadywać godzinami przed komputerem w poszukiwaniu nowych ofert pracy, czasem warto wyjść, spotkać się z przyjaciółmi, zarówno obecnymi, jak też i tymi, z którymi kontakt urwał się jakiś czas temu. Odświeżenie znajomości może być bezcennym krokiem w kierunku znalezienia pracy.

Zobacz również: Spory wynikające ze stosunku pracy

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA