reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak utrzymać się na stanowisku w kryzysie?

Jak utrzymać się na stanowisku w kryzysie?

W dobie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego wiele osób obawia się utraty swojego stanowiska pracy. Częste redukcje zatrudnienia w firmach powodują ogólne poruszenie i niezadowolenie. Aby utrzymać się na stanowisku w kryzysie i zmniejszyć ryzyko jego utraty, sami pracownicy powinni podjąć odpowiednie kroki. Jakie?

Większość osób, które obawiają się utraty pracy, próbuje w jakiś sposób przewidzieć decyzję szefa w zakresie zwolnień. Czasami jednak trudno znaleźć przyczyny redukcji zatrudnienia, patrząc na całą sytuację z punktu widzenia pracownika. Bez wglądu do wyników finansowych, dokładnych analiz i raportów, przeciętnemu podwładnemu trudno jest obiektywnie ocenić decyzję kierownictwa. Wśród pracowników często panuje powszechne przekonanie , że gdy dochodzi do redukcji zatrudnienia w danej firmie, oni nie mogą zrobić nic, aby wpłynąć na decyzję szefa. Jednak jest kilka sposobów, które pomogą nie tylko zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, ale także przełożą się na lepsze funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, co może wpłynąć na ograniczenie redukcji zatrudnienia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Networking pomocny w poszukiwaniu pracy

Identyfikacja z firmą

Przede wszystkim należy się identyfikować z firmą, w której się pracuje – niech cele, wartości i priorytety firmy staną się również Twoimi. Co za tym idzie, nie trzymaj się z grupą osób ciągle narzekających, krytykujących szefa i firmową politykę. Bądź pozytywnie nastawiony i w ten sposób wywołuj pozytywną energię u pozostałych pracowników. To dodatkowo zwiększy Twoją satysfakcję z pracy – pozytywna energia generuje entuzjazm do pracy, w przeciwieństwie do ciągłego narzekania, którego wynikiem jest utrata motywacji.

Dobra organizacja pracy

Staraj się dokładnie i szczegółowo organizować swój czas w pracy. Planuj zajęcia na następny dzień. Każdemu z zawodowych obowiązków nadaj określony priorytet, decydując w ten sposób, w jakiej kolejności będziesz je wykonywać.

Kolejną cechą, nad którą warto popracować, jest zaradność. Jeśli przytrafi Ci się coś nieprzewidzianego, najpierw przemyśl wszelkie tego aspekty. Jeśli zdecydujesz się poinformować o danym zdarzeniu swojego szefa, pamiętaj, żeby mieć przygotowane już jakieś rozwiązania.

Pamiętając o tym, że obecna sytuacja gospodarcza wymaga od firm umiejętności ciągłego przystosowywania się do potrzeb rynku, również bądź elastyczny w stosunku do swoich obowiązków, niech nowe sytuacje Cię nie zaskakują.

Istnieje szansa, że korzystając z wyżej opisanych sugestii zwiększysz szansę na utrzymanie zatrudnienia, a Twój poziom motywacji i satysfakcji z wykonywanej pracy wzrośnie.

Zobacz również: Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama