REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Networking pomocny w poszukiwaniu pracy

Joanna Niemyjska
Networking pomocny w poszukiwaniu pracy?
Networking pomocny w poszukiwaniu pracy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednia sieć kontaktów to połowa sukcesu w drodze do znalezienia wymarzonej pracy. Badania wskazują, że większość osób poszukujących pracy korzysta z różnych kontaktów. W tej sytuacji pomocny jest networking. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Budowanie sieci kontaktów i znajdowanie pracy dzięki znajomościom niektórym osobom kojarzy się pejoratywnie. Taka sytuacja wynika w dużej mierze ze stereotypów budowanych na podstawie wspomnień układów towarzyskich z poprzedniej epoki. Tymczasem dzisiejszy networking to coś zupełnie innego.

REKLAMA

Na czym polega networking?

REKLAMA

Według Roberta Wendta jest to świadomy proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony przy pomocy wzajemnie korzystnych kontaktów. Należy przy tym podkreślić, że networking nie polega jedynie na nawiązywaniu nowych znajomości, ale przede wszystkim na pielęgnowaniu tych kontaktów. W jaki sposób? Najlepszą metodą jest otwartość na innych ludzi, wyrażanie chęci pomocy, wsparcia, podtrzymywanie kontaktu nawet w sytuacji, gdy niczego nie potrzebujemy od danej osoby. Krótki e-mail, telefon wystarczą, by skutecznie podtrzymywać relacje z innymi.

Działania związane z networkingiem polegają przede wszystkim na wymianie informacji i wzajemnym wsparciu. Oferując innym naszą pomoc, budujemy zaufanie w relacjach z tymi osobami, które procentuje kolejnymi formami wsparcia z zewnątrz, w sytuacji, gdy będziemy go potrzebować.

Jeśli chcemy prowadzić skuteczny networking, powinniśmy się liczyć z poświęceniem mu odpowiedniej ilości czasu. O ile bowiem wysłanie e-maila nie trwa długo, to już rozmowa telefoniczna może się przypadkiem przeciągnąć, a  na spotkania, z całą pewnością, trzeba będzie zarezerwować określony czas.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Networking – czy warto skorzystać przy poszukiwaniu pracy?

Budowa sieci kontaktów a poszukiwanie pracy

REKLAMA

Rola networkingu w procesie poszukiwania pracy jest nie do przecenienia. Pracodawcy, jak wynika z różnego rodzaju badań, chętniej zatrudniają osoby z polecenia. Wynika to z faktu, iż w ten sposób unikają np. strat finansowych, z jakimi wiąże się nieudana rekrutacja.

W jaki sposób budowanie sieci kontaktów może nam pomóc w poszukiwaniu pracy? Przede wszystkim, dzięki informacjom od znajomych, można poszerzyć swoją bazę wiedzy o firmach, które aktualnie poszukują pracowników. Nie wszystkie bowiem z nich upubliczniają informacje o wakatach. Niekiedy są one wyświetlane np. tylko na własnych stronach internetowych. Dzięki sieci kontaktów można nie tylko dowiedzieć się, jaka firma poszukuje pracowników, ale poznać też realia pracy w konkretnym przedsiębiorstwie. Najbardziej wartościowe są w tym wypadku informacje od aktualnych lub byłych pracowników firm, które nas interesują. Takie osoby potrafią w dużym stopniu przybliżyć środowisko zawodowe oraz ogólną atmosferę pracy w danej firmie.

Kontakt z różnymi osobami w celu zrobienia swoistego „researchu” na rynku pracy, nie obliguje naszych znajomych do załatwiania nam pracy. Polega przede wszystkim na zbieraniu przydatnych informacji, które mogą być kluczowe w procesie znalezienia zatrudnienia.

Odrębnym aspektem networkingu, w przypadku poszukiwania pracy, jest dotarcie poprzez znajomych do osób decyzyjnych w procesie rekrutacji na poszczególne stanowiska pracy. Jeżeli w gronie naszych znajomych nie ma tych ważnych, z naszego punku widzenia, ludzi, warto zapytać znajomych, czy oni kogoś takiego nie znają. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mieli poszukiwaną przez nas osobę w swoim kręgu. Im większa będzie nasza sieć znajomości, tym większe będzie także prawdopodobieństwo dotarcia do kluczowych dla nas osób.

Zobacz również: Wiek emerytalny w Polsce – emerytury 2014

Jak budować swoją sieć kontaktów?

Idea networkingu jest promowa w dużym stopniu za sprawą serwisów społecznościowych. Są one doskonałym miejscem do dyskusji, wymiany informacji, a przez to także podtrzymywania relacji.  Poznając nowe osoby, możemy podtrzymywać ten kontakt w różnej formie, serwisy społecznościowe są w tym wypadku jednym z lepszych narzędzi, temu służących.

Swoją sieć kontaktów często budujemy nieświadomie, przypadkowo. Może to być sąsiad, pracownik z biura obok czy pani ze sklepu, w  którym codziennie robimy zakupy. Warto jednak świadomie wchodzić w relacje z innymi osobami. Najlepszym ku temu sposobem jest aktywność w różnych obszarach życia. Z jednej strony więc poznajemy nowe osoby o zbliżonych zainteresowaniach, chodząc np. na siłownię czy basen, z drugiej warto też spotykać się na różnego rodzaju wydarzeniach, które są organizowane np. w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Mogą to być np. pokazy filmowe, szkolenia, spotkania integracyjne, panele dyskusyjne itp. Wszędzie tam bowiem są osoby, które warto poznać.

Networking jest inwestycją długoterminową. W sytuacji, gdy pracę już znajdziemy, nie powinniśmy zapominać o tym, aby nadal pielęgnować sieć kontaktów. Jest ona bowiem bardzo ważna także w życiu zawodowym i budowaniu kariery. Należy przy tym pamiętać, że aby osiągnąć sukces w networkingu trzeba nie tylko lubić pomaganie innym, ale przede wszystkim należy być gotowym i otwartym na pomoc ze strony tych osób.

Zobacz: Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA