Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Dni wolne na poszukiwanie pracy
Zgodnie z art. 37 kodeksu pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
REKLAMA
Wymiar zwolnienia wynosi:
1) 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
2) 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1, czyli z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Analiza przepisów prawnych prowadzi do dwóch istotnych wniosków:
REKLAMA
Po pierwsze, zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę, ale dokonanym wyłącznie przez pracodawcę. Oznacza to, iż uprawnienie do dni wolnych na poszukiwanie pracy nie przysługuje w sytuacji gdy wypowiedzenia umowy o pracę dokonał pracownik.
Po drugie, konieczną przesłanką do udzielenia zwolnienia na poszukiwanie pracy jest co najmniej dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Z uprawnienia tego nie mogą zatem korzystać osoby zatrudnione na zastępstwo, gdyż okres wypowiedzenia umowy o pracę na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (art. 331 kodeksu pracy).
Zwolnienie na poszukiwanie pracy jest udzielane na wniosek pracownika, zatem to on określa dzień, w którym wnosi o zwolnienie od pracy (pismo z dnia 11 marca 2010 r. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, „Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy”).
Użycie przez ustawodawcę zwrotu dni robocze przesądza o tym, że zwolnienie od pracy może być udzielone jedynie na dni, które są dla pracownika dniami pracy. Przyznanie pracownikowi dnia wolnego na poszukiwanie pracy w dniu dla niego wolnym od świadczenia pracy mijałoby się z celem wprowadzenia omawianego uprawnienia. Dlatego spośród wszystkich dni roboczych należy wyłączyć dni, w które pracownik nie świadczy pracy zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy (pismo z dnia 8 marca 2010 r. Głównego Inspektoratu Pracy, GPP-517-4560-17-1/10/PE/RP, „Liczenie dni roboczych na poszukiwanie pracy”).
Zobacz: Wymiar urlopu wypoczynkowego w kodeksie pracy to ustawowe minimum
REKLAMA
REKLAMA