| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy

Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy

W niektórych sytuacjach po dokonaniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje prawo do dwóch lub trzech dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Dni wolne na poszukiwanie pracy


Zgodnie z art. 37 kodeksu pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia wynosi:

1)         2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,

2)         3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1, czyli z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Analiza przepisów prawnych prowadzi do dwóch istotnych wniosków: 

Po pierwsze, zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę, ale dokonanym wyłącznie przez pracodawcę. Oznacza to, iż uprawnienie do dni wolnych na poszukiwanie pracy nie przysługuje w sytuacji gdy wypowiedzenia umowy o pracę dokonał pracownik.

Po drugie, konieczną przesłanką do udzielenia zwolnienia na poszukiwanie pracy jest co najmniej  dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Z uprawnienia tego nie mogą zatem korzystać osoby zatrudnione na zastępstwo, gdyż okres wypowiedzenia umowy o pracę na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (art. 331 kodeksu pracy).

Zwolnienie na poszukiwanie pracy jest udzielane na wniosek pracownika, zatem to on określa dzień, w którym wnosi o zwolnienie od pracy (pismo z dnia 11 marca 2010 r. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, „Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy”).

Użycie przez ustawodawcę zwrotu dni robocze przesądza o tym, że zwolnienie od pracy może być udzielone jedynie na dni, które są dla pracownika dniami pracy. Przyznanie pracownikowi dnia wolnego na poszukiwanie pracy w dniu dla niego wolnym od świadczenia pracy mijałoby się z celem wprowadzenia omawianego uprawnienia. Dlatego spośród wszystkich dni roboczych należy wyłączyć dni, w które pracownik nie świadczy pracy zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy (pismo z dnia 8 marca 2010 r. Głównego Inspektoratu Pracy, GPP-517-4560-17-1/10/PE/RP, „Liczenie dni roboczych na poszukiwanie pracy”).

 
Zobacz:
Wymiar urlopu wypoczynkowego w kodeksie pracy to ustawowe minimum

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »