reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy

Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy

W niektórych sytuacjach po dokonaniu przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje prawo do dwóch lub trzech dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Dni wolne na poszukiwanie pracy


Zgodnie z art. 37 kodeksu pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia wynosi:

1)         2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,

2)         3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1, czyli z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Analiza przepisów prawnych prowadzi do dwóch istotnych wniosków: 

Po pierwsze, zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę, ale dokonanym wyłącznie przez pracodawcę. Oznacza to, iż uprawnienie do dni wolnych na poszukiwanie pracy nie przysługuje w sytuacji gdy wypowiedzenia umowy o pracę dokonał pracownik.

Po drugie, konieczną przesłanką do udzielenia zwolnienia na poszukiwanie pracy jest co najmniej  dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Z uprawnienia tego nie mogą zatem korzystać osoby zatrudnione na zastępstwo, gdyż okres wypowiedzenia umowy o pracę na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (art. 331 kodeksu pracy).

Zwolnienie na poszukiwanie pracy jest udzielane na wniosek pracownika, zatem to on określa dzień, w którym wnosi o zwolnienie od pracy (pismo z dnia 11 marca 2010 r. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, „Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy”).

Użycie przez ustawodawcę zwrotu dni robocze przesądza o tym, że zwolnienie od pracy może być udzielone jedynie na dni, które są dla pracownika dniami pracy. Przyznanie pracownikowi dnia wolnego na poszukiwanie pracy w dniu dla niego wolnym od świadczenia pracy mijałoby się z celem wprowadzenia omawianego uprawnienia. Dlatego spośród wszystkich dni roboczych należy wyłączyć dni, w które pracownik nie świadczy pracy zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy (pismo z dnia 8 marca 2010 r. Głównego Inspektoratu Pracy, GPP-517-4560-17-1/10/PE/RP, „Liczenie dni roboczych na poszukiwanie pracy”).

 
Zobacz:
Wymiar urlopu wypoczynkowego w kodeksie pracy to ustawowe minimum

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama