REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopuszczalne prawem sposoby zatrudniania w Polsce

Julita Mortka

REKLAMA

Klasyczną formą zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę, która może przybrać różne formy. Najczęściej jest to umowa zawierana na czas określony lub też nieokreślony. Oczywiście czas jej trwania nie jest jedynym elementem rozróżniającym je. Istotne znaczenie mają okresy wypowiedzenia oraz kwestia jego uzasadnienia. Warto podkreślić, iż w umowach zawartych na czas nieokreślony, pracodawca rozwiązujący umowę o pracę z zachowaniem okresy wypowiedzenia, zobowiązany jest podać rzeczywistą i konkretną przyczynę, a niekiedy przeprowadzić także konsultacje z odpowiednimi organizacjami związkowymi.

Umowa cywilnoprawna jako alternatywa dla umowy o pracę

Bardzo dużą popularnością cieszą się w Polsce umowy cywilne, które stanowią alternatywę wobec klasycznej umowy o pracę. Niekiedy są one nadużywane przez polskich pracodawców i stanowią klasyczne obejście przepisów kodeksu pracy.

REKLAMA

Niewątpliwie umowy cywilnoprawne stanowią niższy koszt dla pracodawcy, gdyż nie odprowadza się od nich stawek na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości (co nota bene dostrzegł ustawodawca i planuje stosowne zmiany).

Ponadto niekoniecznie muszą być respektowane ustawowe terminy wypowiedzenia, gdyż należy to do swobodnej dyspozycji stron. Oczywiście takie rozwiązanie jest dużo mniej korzystne dla pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

To, co warto podkreślić, to fakt, iż nie można jednoznacznie stwierdzić, iż umowy cywilnoprawne są niedozwolone. Są one dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami- nie mogą one spełniać przesłanek umowy o pracę. Cechą charakterystyczną jest element podporządkowania. W sytuacji, jeśli wykonuje się czynności pod kierownictwem i na zlecenie pracodawcy, wówczas trudno uzasadniać to umową cywilnoprawną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęściej występują w obrocie gospodarczym umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Podsumowując: umowy cywilnoprawne są dozwolone prawem, ale nie mogą stanowić metody obejścia bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Umowa agencyjna- szczególna odmiana zlecenia

REKLAMA

Coraz bardziej popularna staje się również w polskim systemie gospodarczym umowa agencyjna, stanowiąca niejako odmianę umowy zlecenia. Cechą charakterystyczną jest to, iż zawierana jest ona pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, a nie osobą fizyczną.

Ponadto agent nie działa pod kierownictwem zlecającego i ma bardzo dużą swobode działania. Ponosi również koszty związane z prowadzoną działalnością m.in marketingową. Specyficzne są także zasady dotyczące rozliczenia. Najpopularniejszym sposobem jest prowizja, która stanowi procent od ceny sprzedanego towaru.

Podsumowując: z pewnością umowa o pracę nie jest jedyną formą współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w tradycyjnym znaczeniu. Istnieje szereg efektywnych i tańszych sposób, które mogą być zastosowane w zależności od okoliczności konkretnego przypadku.

Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Consuldimo

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA