| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Dopuszczalne prawem sposoby zatrudniania w Polsce

Dopuszczalne prawem sposoby zatrudniania w Polsce

Klasyczną formą zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę, która może przybrać różne formy. Najczęściej jest to umowa zawierana na czas określony lub też nieokreślony. Oczywiście czas jej trwania nie jest jedynym elementem rozróżniającym je. Istotne znaczenie mają okresy wypowiedzenia oraz kwestia jego uzasadnienia. Warto podkreślić, iż w umowach zawartych na czas nieokreślony, pracodawca rozwiązujący umowę o pracę z zachowaniem okresy wypowiedzenia, zobowiązany jest podać rzeczywistą i konkretną przyczynę, a niekiedy przeprowadzić także konsultacje z odpowiednimi organizacjami związkowymi.

Umowa cywilnoprawna jako alternatywa dla umowy o pracę

Bardzo dużą popularnością cieszą się w Polsce umowy cywilne, które stanowią alternatywę wobec klasycznej umowy o pracę. Niekiedy są one nadużywane przez polskich pracodawców i stanowią klasyczne obejście przepisów kodeksu pracy.

Niewątpliwie umowy cywilnoprawne stanowią niższy koszt dla pracodawcy, gdyż nie odprowadza się od nich stawek na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości (co nota bene dostrzegł ustawodawca i planuje stosowne zmiany).

Ponadto niekoniecznie muszą być respektowane ustawowe terminy wypowiedzenia, gdyż należy to do swobodnej dyspozycji stron. Oczywiście takie rozwiązanie jest dużo mniej korzystne dla pracowników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

To, co warto podkreślić, to fakt, iż nie można jednoznacznie stwierdzić, iż umowy cywilnoprawne są niedozwolone. Są one dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami- nie mogą one spełniać przesłanek umowy o pracę. Cechą charakterystyczną jest element podporządkowania. W sytuacji, jeśli wykonuje się czynności pod kierownictwem i na zlecenie pracodawcy, wówczas trudno uzasadniać to umową cywilnoprawną.

Najczęściej występują w obrocie gospodarczym umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Podsumowując: umowy cywilnoprawne są dozwolone prawem, ale nie mogą stanowić metody obejścia bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Umowa agencyjna- szczególna odmiana zlecenia

Coraz bardziej popularna staje się również w polskim systemie gospodarczym umowa agencyjna, stanowiąca niejako odmianę umowy zlecenia. Cechą charakterystyczną jest to, iż zawierana jest ona pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, a nie osobą fizyczną.

Ponadto agent nie działa pod kierownictwem zlecającego i ma bardzo dużą swobode działania. Ponosi również koszty związane z prowadzoną działalnością m.in marketingową. Specyficzne są także zasady dotyczące rozliczenia. Najpopularniejszym sposobem jest prowizja, która stanowi procent od ceny sprzedanego towaru.

Podsumowując: z pewnością umowa o pracę nie jest jedyną formą współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w tradycyjnym znaczeniu. Istnieje szereg efektywnych i tańszych sposób, które mogą być zastosowane w zależności od okoliczności konkretnego przypadku.

Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »