Dopuszczalne prawem sposoby zatrudniania w Polsce
REKLAMA
Umowa cywilnoprawna jako alternatywa dla umowy o pracę
Bardzo dużą popularnością cieszą się w Polsce umowy cywilne, które stanowią alternatywę wobec klasycznej umowy o pracę. Niekiedy są one nadużywane przez polskich pracodawców i stanowią klasyczne obejście przepisów kodeksu pracy.
REKLAMA
Niewątpliwie umowy cywilnoprawne stanowią niższy koszt dla pracodawcy, gdyż nie odprowadza się od nich stawek na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości (co nota bene dostrzegł ustawodawca i planuje stosowne zmiany).
Ponadto niekoniecznie muszą być respektowane ustawowe terminy wypowiedzenia, gdyż należy to do swobodnej dyspozycji stron. Oczywiście takie rozwiązanie jest dużo mniej korzystne dla pracowników.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
To, co warto podkreślić, to fakt, iż nie można jednoznacznie stwierdzić, iż umowy cywilnoprawne są niedozwolone. Są one dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami- nie mogą one spełniać przesłanek umowy o pracę. Cechą charakterystyczną jest element podporządkowania. W sytuacji, jeśli wykonuje się czynności pod kierownictwem i na zlecenie pracodawcy, wówczas trudno uzasadniać to umową cywilnoprawną.
Najczęściej występują w obrocie gospodarczym umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Podsumowując: umowy cywilnoprawne są dozwolone prawem, ale nie mogą stanowić metody obejścia bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.
Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę
Umowa agencyjna- szczególna odmiana zlecenia
REKLAMA
Coraz bardziej popularna staje się również w polskim systemie gospodarczym umowa agencyjna, stanowiąca niejako odmianę umowy zlecenia. Cechą charakterystyczną jest to, iż zawierana jest ona pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, a nie osobą fizyczną.
Ponadto agent nie działa pod kierownictwem zlecającego i ma bardzo dużą swobode działania. Ponosi również koszty związane z prowadzoną działalnością m.in marketingową. Specyficzne są także zasady dotyczące rozliczenia. Najpopularniejszym sposobem jest prowizja, która stanowi procent od ceny sprzedanego towaru.
Podsumowując: z pewnością umowa o pracę nie jest jedyną formą współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w tradycyjnym znaczeniu. Istnieje szereg efektywnych i tańszych sposób, które mogą być zastosowane w zależności od okoliczności konkretnego przypadku.
REKLAMA
REKLAMA