REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikom wynagrodzeń za pracę w okresach nie dłuższych niż jeden miesiąc. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Jakie terminy obowiązują pracodawcę przy wypłacie wynagrodzenia?

REKLAMA

Regulacje dotyczące sposobów i terminów wypłaty wynagrodzeń za pracę znajdują się w przepisach kodeksu pracy w rozdziale III. Wypłata wynagrodzenia należy do grupy świadczeń stałych świadczeń po stronie pracodawcy, które wynikają wprost z przepisów prawa, jak również z treści umów o pracę. Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia stałego terminu wypłaty wynagrodzeń. W przypadku zatrudnienia większej liczby pracowników niż 20, pracodawca zobowiązany jest do ustalenia regulaminu zakładu pracy w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.


Okresy rozliczeniowe


Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem okresowym, wypłacanym w stałym, ustalonym z góry terminie. Przyjętym okresem rozliczenia wynagrodzeń, zgodnie z polskim ustawodawstwem jest miesiąc kalendarzowy. W zależności od rodzaju stosunku pracy i systemu zatrudnienia, okresy rozliczeniowe są różne. W przypadku systemów zmianowych oraz pracy w ruchu ciągłym okresem rozliczeniowym należy przyjąć okres rozliczeniowy jako wielokrotność tygodnia pracy. Wówczas wypłata wynagrodzenia następuje częściej niż raz w miesiącu, jednakże są to wyjątki ujęte w przepisach kodeksu pracy. Obowiązek pracodawcy do wypłaty wynagrodzenia raz w miesiącu nie musi w rezultacie oznaczać, iż okres rozliczeniowy musi objąć miesiąc kalendarzowy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS


Terminy wypłat wynagrodzeń

REKLAMA


Pracodawca może ustalić terminowe wypłaty wynagrodzeń w sposób jemu odpowiadający. Wówczas dzień wypłaty może określić jako konkretny dzień miesiąca, np. 10, czy 20. Wobec tego spełniony zostanie ustawowy warunek terminowości wypłat raz w miesiącu, płatny z góry.  Zgodnie z art. 85 § 2 kodeksu pracy, co do zasady wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, iż Przepisy art. 85 § 1 i art. 86 KP, określające termin i sposób wypłaty wynagrodzenia za pracę, nie mają zastosowania w przypadku transferu do Polski części wynagrodzenia pracownika zatrudnionego za granicą (wyr. SN, I PKN 142/99).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W przypadku, gdy dzień określony jako dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dniu wolnym od pracy, pracodawca powinien dokonać wypłaty w ostatnim dniu poprzedzającym dzień wolny bądź w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym okres świąteczny. Płatność z dołu oznacza, iż pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie po wykonanej przez niego pracy, chyba że przepisy kodeksu pracy stanowią inaczej i wskazują wyjątki od tej zasady. Opóźnienie w wypłacie ponad ostatni dzień okresu rozliczeniowego może być uzasadniony jedynie koniecznością ustalenia wysokości wartości wynagrodzenia. W innym przypadku dochodzi do naruszenia obowiązku niezwłocznej wypłaty wynagrodzenia.


Pracodawca, który dokonuje wypłat w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy pracownika, zobowiązany jest do wypłaty w takim terminie, aby pracownik mógł dysponować środkami pieniężnymi w dniu ustalonym jako dzień wypłaty świadczeń. W razie nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia pracownikowi przysługuje roszczenie o odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie. Dotyczy to również sytuacji, gdy opóźnienie nastąpiło nie z winy pracodawcy, za które to opóźnienie nie ponosi odpowiedzialności. Wspomniane odsetki powinny być naliczane od wysokości kwoty wynagrodzenia, niepomniejszonej o inne świadczenia.

 
Zobacz również:
Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Złoto w tym roku jest najlepszym sposobem na ulokowanie oszczędności? Rekordowe ceny kruszców na koniec roku

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA