REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikom wynagrodzeń za pracę w okresach nie dłuższych niż jeden miesiąc. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Jakie terminy obowiązują pracodawcę przy wypłacie wynagrodzenia?

REKLAMA

Regulacje dotyczące sposobów i terminów wypłaty wynagrodzeń za pracę znajdują się w przepisach kodeksu pracy w rozdziale III. Wypłata wynagrodzenia należy do grupy świadczeń stałych świadczeń po stronie pracodawcy, które wynikają wprost z przepisów prawa, jak również z treści umów o pracę. Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia stałego terminu wypłaty wynagrodzeń. W przypadku zatrudnienia większej liczby pracowników niż 20, pracodawca zobowiązany jest do ustalenia regulaminu zakładu pracy w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.


Okresy rozliczeniowe


Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem okresowym, wypłacanym w stałym, ustalonym z góry terminie. Przyjętym okresem rozliczenia wynagrodzeń, zgodnie z polskim ustawodawstwem jest miesiąc kalendarzowy. W zależności od rodzaju stosunku pracy i systemu zatrudnienia, okresy rozliczeniowe są różne. W przypadku systemów zmianowych oraz pracy w ruchu ciągłym okresem rozliczeniowym należy przyjąć okres rozliczeniowy jako wielokrotność tygodnia pracy. Wówczas wypłata wynagrodzenia następuje częściej niż raz w miesiącu, jednakże są to wyjątki ujęte w przepisach kodeksu pracy. Obowiązek pracodawcy do wypłaty wynagrodzenia raz w miesiącu nie musi w rezultacie oznaczać, iż okres rozliczeniowy musi objąć miesiąc kalendarzowy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS


Terminy wypłat wynagrodzeń

REKLAMA


Pracodawca może ustalić terminowe wypłaty wynagrodzeń w sposób jemu odpowiadający. Wówczas dzień wypłaty może określić jako konkretny dzień miesiąca, np. 10, czy 20. Wobec tego spełniony zostanie ustawowy warunek terminowości wypłat raz w miesiącu, płatny z góry.  Zgodnie z art. 85 § 2 kodeksu pracy, co do zasady wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, iż Przepisy art. 85 § 1 i art. 86 KP, określające termin i sposób wypłaty wynagrodzenia za pracę, nie mają zastosowania w przypadku transferu do Polski części wynagrodzenia pracownika zatrudnionego za granicą (wyr. SN, I PKN 142/99).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W przypadku, gdy dzień określony jako dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dniu wolnym od pracy, pracodawca powinien dokonać wypłaty w ostatnim dniu poprzedzającym dzień wolny bądź w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym okres świąteczny. Płatność z dołu oznacza, iż pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie po wykonanej przez niego pracy, chyba że przepisy kodeksu pracy stanowią inaczej i wskazują wyjątki od tej zasady. Opóźnienie w wypłacie ponad ostatni dzień okresu rozliczeniowego może być uzasadniony jedynie koniecznością ustalenia wysokości wartości wynagrodzenia. W innym przypadku dochodzi do naruszenia obowiązku niezwłocznej wypłaty wynagrodzenia.


Pracodawca, który dokonuje wypłat w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy pracownika, zobowiązany jest do wypłaty w takim terminie, aby pracownik mógł dysponować środkami pieniężnymi w dniu ustalonym jako dzień wypłaty świadczeń. W razie nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia pracownikowi przysługuje roszczenie o odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie. Dotyczy to również sytuacji, gdy opóźnienie nastąpiło nie z winy pracodawcy, za które to opóźnienie nie ponosi odpowiedzialności. Wspomniane odsetki powinny być naliczane od wysokości kwoty wynagrodzenia, niepomniejszonej o inne świadczenia.

 
Zobacz również:
Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA