REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikom wynagrodzeń za pracę w okresach nie dłuższych niż jeden miesiąc. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Jakie terminy obowiązują pracodawcę przy wypłacie wynagrodzenia?

REKLAMA

Regulacje dotyczące sposobów i terminów wypłaty wynagrodzeń za pracę znajdują się w przepisach kodeksu pracy w rozdziale III. Wypłata wynagrodzenia należy do grupy świadczeń stałych świadczeń po stronie pracodawcy, które wynikają wprost z przepisów prawa, jak również z treści umów o pracę. Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia stałego terminu wypłaty wynagrodzeń. W przypadku zatrudnienia większej liczby pracowników niż 20, pracodawca zobowiązany jest do ustalenia regulaminu zakładu pracy w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.


Okresy rozliczeniowe


Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem okresowym, wypłacanym w stałym, ustalonym z góry terminie. Przyjętym okresem rozliczenia wynagrodzeń, zgodnie z polskim ustawodawstwem jest miesiąc kalendarzowy. W zależności od rodzaju stosunku pracy i systemu zatrudnienia, okresy rozliczeniowe są różne. W przypadku systemów zmianowych oraz pracy w ruchu ciągłym okresem rozliczeniowym należy przyjąć okres rozliczeniowy jako wielokrotność tygodnia pracy. Wówczas wypłata wynagrodzenia następuje częściej niż raz w miesiącu, jednakże są to wyjątki ujęte w przepisach kodeksu pracy. Obowiązek pracodawcy do wypłaty wynagrodzenia raz w miesiącu nie musi w rezultacie oznaczać, iż okres rozliczeniowy musi objąć miesiąc kalendarzowy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS


Terminy wypłat wynagrodzeń

REKLAMA


Pracodawca może ustalić terminowe wypłaty wynagrodzeń w sposób jemu odpowiadający. Wówczas dzień wypłaty może określić jako konkretny dzień miesiąca, np. 10, czy 20. Wobec tego spełniony zostanie ustawowy warunek terminowości wypłat raz w miesiącu, płatny z góry.  Zgodnie z art. 85 § 2 kodeksu pracy, co do zasady wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, iż Przepisy art. 85 § 1 i art. 86 KP, określające termin i sposób wypłaty wynagrodzenia za pracę, nie mają zastosowania w przypadku transferu do Polski części wynagrodzenia pracownika zatrudnionego za granicą (wyr. SN, I PKN 142/99).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W przypadku, gdy dzień określony jako dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dniu wolnym od pracy, pracodawca powinien dokonać wypłaty w ostatnim dniu poprzedzającym dzień wolny bądź w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym okres świąteczny. Płatność z dołu oznacza, iż pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie po wykonanej przez niego pracy, chyba że przepisy kodeksu pracy stanowią inaczej i wskazują wyjątki od tej zasady. Opóźnienie w wypłacie ponad ostatni dzień okresu rozliczeniowego może być uzasadniony jedynie koniecznością ustalenia wysokości wartości wynagrodzenia. W innym przypadku dochodzi do naruszenia obowiązku niezwłocznej wypłaty wynagrodzenia.


Pracodawca, który dokonuje wypłat w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy pracownika, zobowiązany jest do wypłaty w takim terminie, aby pracownik mógł dysponować środkami pieniężnymi w dniu ustalonym jako dzień wypłaty świadczeń. W razie nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia pracownikowi przysługuje roszczenie o odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie. Dotyczy to również sytuacji, gdy opóźnienie nastąpiło nie z winy pracodawcy, za które to opóźnienie nie ponosi odpowiedzialności. Wspomniane odsetki powinny być naliczane od wysokości kwoty wynagrodzenia, niepomniejszonej o inne świadczenia.

 
Zobacz również:
Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA