REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy śmierć pracodawcy wiąże się z wygaśnięciem stosunku pracy?

Monika Pązik

REKLAMA

W przypadku śmierci pracodawcy, wszystkie umowy o pracę z pracownikami wygasają. Okoliczność ta następuje w dniu zgonu, gdy pracodawca zatrudniał podwładnych bezpośrednio, oraz gdy zakład pracy nie podlega przejęciu przez innego pracodawcę.

Regulacje odnoszące się do śmierci pracodawcy znajdują sie w art. 632 kodeksu pracy. Pracodawcą w rozumieniu tego przepisu będą osoby fizyczne bądź wyjątkowo jednostki organizacyjne, które są własnością osób fizycznych. Wobec tego wskazane regulacje nie będą miały zastosowania do spółek osobowych, jak również kapitałowych. Zaskakujący może być fakt, że nie będą również stosowane w razie śmierci jedynego udziałowca bądź wspólnika.

REKLAMA


Wygaśnięcie stosunku pracy


W razie śmierci pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą w oparciu o wpis w ewidencji takiej działalności, jego spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki pracodawcy w ramach stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi przez zmarłego. Nie dotyczy to sytuacji, w której w skład spadku nie wchodzi zakład pracy w całości lub części w rozumieniu art. 231 § 2 kodeksu pracy, w takim wypadku stosunki pracy wygasają (wyr. SN, I PZP 1/94). Jeżeli nawet spadkobiercy pracodawcy wyznaczą nowe kierunki działania firmy lub będą kontynuowali dotychczasową działalność nie będą zobowiązani do wypłaty odszkodowania z tytułu wygaśnięcia stosunku pracy.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Odszkodowanie


W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie art. 632 k.p. pracownikowi przysługuje odszkodowanie, które obliczane jest na podstawie przepisów regulujących obliczanie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Zgodnie z art. 632 § 2 k.p. pracownikowi, któremu w tym trybie wygasła umowa o pracę przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku umowy na czas określony bądź czas wykonywania określonej pracy będzie to wysokość wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty odszkodowanie w takiej sytuacji będą spadkobiercy, chyba że odrzucą spadek. Wówczas roszczenia pracowników wejdą do masy spadkowej na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. W przypadku odrzucenia spadku bądź, gdy brak jest spadkobierców i Skarb Państwa przejmuje długi spadkowe z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas odpowiedzialność ustalana jest do wysokości wartości ustalonego w inwentarzu czynnego stanu spadku. Należy pamiętać, iż kwota odszkodowania jest wolna od podatku w granicach okresu wypowiedzenia.


Przesłanki trwania stosunku pracy


Dalsze trwanie stosunku pracy z pracownikiem, który był zatrudniony przez zmarłego pracodawcę, ma miejsce wówczas, gdy praca była wykonywana w ramach jednostki organizacyjnej, którą można uznać za zakład pracy w znaczeniu art. 231 k.p. (wyr. SN, III UK 58/11). Ważne jest, że z chwilą wygaśnięcia stosunku pracy wszyscy spadkobiercy pracodawcy obarczeni są obowiązkiem wydania świadectwa pracy byłemu pracownikowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 
Zobacz: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA