Czy śmierć pracodawcy wiąże się z wygaśnięciem stosunku pracy?
REKLAMA
Regulacje odnoszące się do śmierci pracodawcy znajdują sie w art. 632 kodeksu pracy. Pracodawcą w rozumieniu tego przepisu będą osoby fizyczne bądź wyjątkowo jednostki organizacyjne, które są własnością osób fizycznych. Wobec tego wskazane regulacje nie będą miały zastosowania do spółek osobowych, jak również kapitałowych. Zaskakujący może być fakt, że nie będą również stosowane w razie śmierci jedynego udziałowca bądź wspólnika.
REKLAMA
Wygaśnięcie stosunku pracy
W razie śmierci pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą w oparciu o wpis w ewidencji takiej działalności, jego spadkobiercy wstępują w prawa i obowiązki pracodawcy w ramach stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi przez zmarłego. Nie dotyczy to sytuacji, w której w skład spadku nie wchodzi zakład pracy w całości lub części w rozumieniu art. 231 § 2 kodeksu pracy, w takim wypadku stosunki pracy wygasają (wyr. SN, I PZP 1/94). Jeżeli nawet spadkobiercy pracodawcy wyznaczą nowe kierunki działania firmy lub będą kontynuowali dotychczasową działalność nie będą zobowiązani do wypłaty odszkodowania z tytułu wygaśnięcia stosunku pracy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Odszkodowanie
W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie art. 632 k.p. pracownikowi przysługuje odszkodowanie, które obliczane jest na podstawie przepisów regulujących obliczanie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Zgodnie z art. 632 § 2 k.p. pracownikowi, któremu w tym trybie wygasła umowa o pracę przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku umowy na czas określony bądź czas wykonywania określonej pracy będzie to wysokość wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty odszkodowanie w takiej sytuacji będą spadkobiercy, chyba że odrzucą spadek. Wówczas roszczenia pracowników wejdą do masy spadkowej na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. W przypadku odrzucenia spadku bądź, gdy brak jest spadkobierców i Skarb Państwa przejmuje długi spadkowe z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas odpowiedzialność ustalana jest do wysokości wartości ustalonego w inwentarzu czynnego stanu spadku. Należy pamiętać, iż kwota odszkodowania jest wolna od podatku w granicach okresu wypowiedzenia.
Przesłanki trwania stosunku pracy
Dalsze trwanie stosunku pracy z pracownikiem, który był zatrudniony przez zmarłego pracodawcę, ma miejsce wówczas, gdy praca była wykonywana w ramach jednostki organizacyjnej, którą można uznać za zakład pracy w znaczeniu art. 231 k.p. (wyr. SN, III UK 58/11). Ważne jest, że z chwilą wygaśnięcia stosunku pracy wszyscy spadkobiercy pracodawcy obarczeni są obowiązkiem wydania świadectwa pracy byłemu pracownikowi.
Zobacz: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA