reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

Płatnik zasiłków ustalany jest w danym roku kalendarzowym, do 30 listopada każdego roku należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych. W 2014 r. płatnik będzie zobowiązany do ustalenia wskazanej liczby do 30 listopada 2013 r.

Podmiotami uprawnionymi do ustalania zasiłków są :

1. płatnicy składek na ubezpieczenia chorobowe, zgłaszający do ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych, z wyjątkiem osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w sytuacjach wskazanych w art. 61 ust. 1 pkt. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jeżeli zatem płatnik składek zgłosi do ubezpieczenia mniej niż 20 osób, wówczas zasiłki będzie wypłacać ZUS. Ma to zastosowanie również w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących, jak również osób uprawnionych do zasiłków po ustaniu ubezpieczenia.

Płatnik zobowiązany jest ustalić liczbę ubezpieczony do 30 listopada przedniego roku na następny rok. W 2014 r. pracodawca będzie zobowiązany do obliczenia wysokości świadczeń oraz do ich wypłacenia w przypadku, gdy będzie zatrudniał więcej niż 20 pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. W sytuacji, gdy będzie mniej niż 20 osób ubezpieczonych, wówczas ZUS wypłaci świadczenia bez względu na stan zatrudnienia w firmie. Należy pamiętać, że jeżeli nastąpi zmiana liczby ubezpieczonych po 30 listopada, która zależy od wypłaty zasiłków, wówczas zmiana płatnika będzie mogła nastąpić dopiero od 2014r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kogo uwzględnia się w liczbie ubezpieczonych?

Płatnicy zasiłków określając liczbę ubezpieczonych powinni uwzględnić osoby:

- pracowników, w tym również młodocianych,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracujące z osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące działalność pozarolniczą,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą, podlegające ubezpieczeniu dobrowolnie.

Nie uwzględnia się natomiast:

- osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,

- duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

W stosunku do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, będąca pracodawcą, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego – wszystkie zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego będzie wypłacał zawsze ZUS.

Zobacz również: Wysokość odpisu na ZFŚS w 2014 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama