Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.
REKLAMA
Podmiotami uprawnionymi do ustalania zasiłków są :
REKLAMA
1. płatnicy składek na ubezpieczenia chorobowe, zgłaszający do ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych, z wyjątkiem osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,
2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w sytuacjach wskazanych w art. 61 ust. 1 pkt. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
REKLAMA
Jeżeli zatem płatnik składek zgłosi do ubezpieczenia mniej niż 20 osób, wówczas zasiłki będzie wypłacać ZUS. Ma to zastosowanie również w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących, jak również osób uprawnionych do zasiłków po ustaniu ubezpieczenia.
Płatnik zobowiązany jest ustalić liczbę ubezpieczony do 30 listopada przedniego roku na następny rok. W 2014 r. pracodawca będzie zobowiązany do obliczenia wysokości świadczeń oraz do ich wypłacenia w przypadku, gdy będzie zatrudniał więcej niż 20 pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. W sytuacji, gdy będzie mniej niż 20 osób ubezpieczonych, wówczas ZUS wypłaci świadczenia bez względu na stan zatrudnienia w firmie. Należy pamiętać, że jeżeli nastąpi zmiana liczby ubezpieczonych po 30 listopada, która zależy od wypłaty zasiłków, wówczas zmiana płatnika będzie mogła nastąpić dopiero od 2014r.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Kogo uwzględnia się w liczbie ubezpieczonych?
Płatnicy zasiłków określając liczbę ubezpieczonych powinni uwzględnić osoby:
- pracowników, w tym również młodocianych,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracujące z osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące działalność pozarolniczą,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą, podlegające ubezpieczeniu dobrowolnie.
Nie uwzględnia się natomiast:
- osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,
- duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.
W stosunku do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, będąca pracodawcą, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego – wszystkie zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego będzie wypłacał zawsze ZUS.
Zobacz również: Wysokość odpisu na ZFŚS w 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA