Wysokość odpisu na ZFŚS w 2014 r.
REKLAMA
Odpis podstawowy stanowi główne źródło dochodów ZFŚS, który nalicza się w stosunku do liczby osób zatrudnionych. Należy pamiętać, że przy naliczaniu odpisu nie ma znaczenia liczba osób zatrudnionych w pierwszym dniu roku kalendarzowego. Co ważne odpisów dokonuje się wyłącznie w odniesieniu do pracowników, w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Nie dokonuje się ich zatem wobec osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, właścicieli przedsiębiorstw, obywających zastępczą służbę wojskową czy osób będących pracownikami tymczasowymi u pracodawcy użytkownika.
REKLAMA
Jakie są rodzaje odpisów podstawowych?
Art. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U.2012.592 -j.t.) wskazuje na trzy rodzaje odpisów podstawowych.:
1. na zwykłych pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach,
2. na pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych,
3. na pracowników młodocianych.
Ustawodawca wskazuje, iż wysokość odpisu na pierwszą grupę pracowników wynosi 37,5%, na drugą 50%, a na trzecią w pierwszym roku nauki 5%, w drugim roku nauki 6%, a w trzecim roku nauki 7% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
W 2013 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2010 r. ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Na podstawie wprowadzonych zmian ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, w 2014 r. wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia będzie ustalana na takich samych zasadach jak w 2013 r.
Wysokość odpisu podstawowego w 2014 r.
W 2014 r. wysokość podstawy do ustalenia odpisu podstawowego na ZFŚS i świadczenia urlopowego nie zmieni się w stosunku do 2013 r. i wyniesie 2 917,14 zł.
Zobacz również: Dofinansowanie z PFRON w 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA