REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie deklaracje powinien złożyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnych?

Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski

REKLAMA

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników, który nie osiągnął w danym miesiącu określonego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do dokonania wpłat na PFRON i składania miesięcznych deklaracji. Do 20 stycznia 2014 r. wszyscy pracodawcy mają obowiązek przekazać roczną informację (INF-2) lub deklarację (DEK-R) do funduszu.

Natomiast jeśli udział pracowników niepełnosprawnych w ogólnej liczbie zatrudnionych osiągnął w danym miesiącu wymagany procent (6% lub 2%), wówczas pracodawcy są zwolnieni z wpłaty, ale muszą przekazać do PFRON stosowną informację.

REKLAMA

Podmiotami zobowiązanymi do obowiązkowych wpłat na PFRON są:

● pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%,

REKLAMA

● państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucje kultury oraz jednostek organizacyjnych zajmujących się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%,

● publiczne i niepubliczne uczelnie, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 2%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. DzU 2011 r. nr 127, poz. 721, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675, dalej ustawa o rehabilitacji).

Wysokość wpłat na PFRON stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Jakie podmioty zwolnione są z obowiązku wpłat?

Nie mają obowiązku dokonywania wpłat:

● pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,

● pracodawcy osiągający wymagane przez ustawę (lub obniżone) wskaźniki zatrudniania osób niepełnosprawnych,

● publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi,

● pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość,

● placówki dyplomatyczne i urzędy konsularne, przedstawicielstwa i misje zagraniczne,

● domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,

● hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.


Informacja roczna (INF-2)

Na podstawie art. 21 ust. 2f ustawy o rehabilitacji zostały określone wzory informacji, które pracodawcy zwolnieni z wpłat na Fundusz składają Zarządowi PFRON.

REKLAMA

W związku z nowelizacją przepisów wykonawczych za okresy sprawozdawcze, począwszy od września 2013 r., pracodawcy są zobowiązani składać informacje według wzorów ustalonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (DzU z 2013 r. poz. 33, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 530).

Pracodawcy, którzy osiągnęli wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych na poziomie 6%, nie muszą dokonywać wpłat na PFRON, ale mają obowiązek składać w PFRON miesięczne (INF-1) i roczne informacje (INF-2). Wykazują w nich liczbę zatrudnionych pracowników, w tym niepełnosprawnych. Powyższy obowiązek dotyczy zarówno zwolnionych z wpłat pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, jak i pracodawców z otwartego rynku pracy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%.

Informację roczną należy wysłać do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym zaistniały okoliczności powodujące zwolnienie z wpłat. Dlatego też za 2013 r. przedsiębiorca ma czas na przesłanie informacji do 20 stycznia 2014 r.

Zobacz również: Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Deklaracja roczna (DEK-R)

Pracodawcy mają także obowiązek przekazywać do PFRON deklaracje określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU z 2013 r. poz. 32, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 553).

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy, którzy w 2013 r. dokonywali wpłat na PFRON, muszą złożyć deklarację roczną DEK-R.

W razie niezłożenia przez pracodawcę deklaracji lub informacji, mimo powstania obowiązku, Fundusz może zażądać wyjaśnień w sprawie przyczyn niezłożenia dokumentu lub wezwać do jego złożenia. Natomiast korekta deklaracji lub informacji przez pracodawcę powinna nastąpić przez złożenie dokumentu korygującego sporządzonego z bieżącą datą wypełnienia. Jeśli korekta powoduje zmniejszenie wysokości zobowiązania, należy przesłać dodatkowo pisemne uzasadnienie przyczyny korekty wraz z dokumentami na jej potwierdzenie. Deklaracje i informacje należy składać przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego przez system e-PFRON.

Zobacz: Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    REKLAMA

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    REKLAMA