REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie deklaracje powinien złożyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski

REKLAMA

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników, który nie osiągnął w danym miesiącu określonego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do dokonania wpłat na PFRON i składania miesięcznych deklaracji. Do 20 stycznia 2014 r. wszyscy pracodawcy mają obowiązek przekazać roczną informację (INF-2) lub deklarację (DEK-R) do funduszu.

Natomiast jeśli udział pracowników niepełnosprawnych w ogólnej liczbie zatrudnionych osiągnął w danym miesiącu wymagany procent (6% lub 2%), wówczas pracodawcy są zwolnieni z wpłaty, ale muszą przekazać do PFRON stosowną informację.

REKLAMA

Podmiotami zobowiązanymi do obowiązkowych wpłat na PFRON są:

● pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%,

REKLAMA

● państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucje kultury oraz jednostek organizacyjnych zajmujących się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%,

● publiczne i niepubliczne uczelnie, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 2%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. DzU 2011 r. nr 127, poz. 721, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675, dalej ustawa o rehabilitacji).

Wysokość wpłat na PFRON stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Jakie podmioty zwolnione są z obowiązku wpłat?

Nie mają obowiązku dokonywania wpłat:

● pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,

● pracodawcy osiągający wymagane przez ustawę (lub obniżone) wskaźniki zatrudniania osób niepełnosprawnych,

● publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi,

● pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość,

● placówki dyplomatyczne i urzędy konsularne, przedstawicielstwa i misje zagraniczne,

● domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,

● hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.


Informacja roczna (INF-2)

Na podstawie art. 21 ust. 2f ustawy o rehabilitacji zostały określone wzory informacji, które pracodawcy zwolnieni z wpłat na Fundusz składają Zarządowi PFRON.

REKLAMA

W związku z nowelizacją przepisów wykonawczych za okresy sprawozdawcze, począwszy od września 2013 r., pracodawcy są zobowiązani składać informacje według wzorów ustalonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (DzU z 2013 r. poz. 33, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 530).

Pracodawcy, którzy osiągnęli wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych na poziomie 6%, nie muszą dokonywać wpłat na PFRON, ale mają obowiązek składać w PFRON miesięczne (INF-1) i roczne informacje (INF-2). Wykazują w nich liczbę zatrudnionych pracowników, w tym niepełnosprawnych. Powyższy obowiązek dotyczy zarówno zwolnionych z wpłat pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, jak i pracodawców z otwartego rynku pracy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%.

Informację roczną należy wysłać do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym zaistniały okoliczności powodujące zwolnienie z wpłat. Dlatego też za 2013 r. przedsiębiorca ma czas na przesłanie informacji do 20 stycznia 2014 r.

Zobacz również: Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Deklaracja roczna (DEK-R)

Pracodawcy mają także obowiązek przekazywać do PFRON deklaracje określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU z 2013 r. poz. 32, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 553).

Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy, którzy w 2013 r. dokonywali wpłat na PFRON, muszą złożyć deklarację roczną DEK-R.

W razie niezłożenia przez pracodawcę deklaracji lub informacji, mimo powstania obowiązku, Fundusz może zażądać wyjaśnień w sprawie przyczyn niezłożenia dokumentu lub wezwać do jego złożenia. Natomiast korekta deklaracji lub informacji przez pracodawcę powinna nastąpić przez złożenie dokumentu korygującego sporządzonego z bieżącą datą wypełnienia. Jeśli korekta powoduje zmniejszenie wysokości zobowiązania, należy przesłać dodatkowo pisemne uzasadnienie przyczyny korekty wraz z dokumentami na jej potwierdzenie. Deklaracje i informacje należy składać przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego przez system e-PFRON.

Zobacz: Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA