Jakie deklaracje powinien złożyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnych?
REKLAMA
Natomiast jeśli udział pracowników niepełnosprawnych w ogólnej liczbie zatrudnionych osiągnął w danym miesiącu wymagany procent (6% lub 2%), wówczas pracodawcy są zwolnieni z wpłaty, ale muszą przekazać do PFRON stosowną informację.
REKLAMA
Podmiotami zobowiązanymi do obowiązkowych wpłat na PFRON są:
● pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%,
REKLAMA
● państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucje kultury oraz jednostek organizacyjnych zajmujących się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%,
● publiczne i niepubliczne uczelnie, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 2%
(art. 21 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. DzU 2011 r. nr 127, poz. 721, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675, dalej ustawa o rehabilitacji).
Wysokość wpłat na PFRON stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS
Jakie podmioty zwolnione są z obowiązku wpłat?
Nie mają obowiązku dokonywania wpłat:
● pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
● pracodawcy osiągający wymagane przez ustawę (lub obniżone) wskaźniki zatrudniania osób niepełnosprawnych,
● publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi,
● pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość,
● placówki dyplomatyczne i urzędy konsularne, przedstawicielstwa i misje zagraniczne,
● domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,
● hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.
Informacja roczna (INF-2)
Na podstawie art. 21 ust. 2f ustawy o rehabilitacji zostały określone wzory informacji, które pracodawcy zwolnieni z wpłat na Fundusz składają Zarządowi PFRON.
REKLAMA
W związku z nowelizacją przepisów wykonawczych za okresy sprawozdawcze, począwszy od września 2013 r., pracodawcy są zobowiązani składać informacje według wzorów ustalonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (DzU z 2013 r. poz. 33, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 530).
Pracodawcy, którzy osiągnęli wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych na poziomie 6%, nie muszą dokonywać wpłat na PFRON, ale mają obowiązek składać w PFRON miesięczne (INF-1) i roczne informacje (INF-2). Wykazują w nich liczbę zatrudnionych pracowników, w tym niepełnosprawnych. Powyższy obowiązek dotyczy zarówno zwolnionych z wpłat pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej, jak i pracodawców z otwartego rynku pracy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na etaty, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%.
Informację roczną należy wysłać do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym zaistniały okoliczności powodujące zwolnienie z wpłat. Dlatego też za 2013 r. przedsiębiorca ma czas na przesłanie informacji do 20 stycznia 2014 r.
Zobacz również: Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?
Deklaracja roczna (DEK-R)
Pracodawcy mają także obowiązek przekazywać do PFRON deklaracje określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU z 2013 r. poz. 32, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 553).
Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy, którzy w 2013 r. dokonywali wpłat na PFRON, muszą złożyć deklarację roczną DEK-R.
W razie niezłożenia przez pracodawcę deklaracji lub informacji, mimo powstania obowiązku, Fundusz może zażądać wyjaśnień w sprawie przyczyn niezłożenia dokumentu lub wezwać do jego złożenia. Natomiast korekta deklaracji lub informacji przez pracodawcę powinna nastąpić przez złożenie dokumentu korygującego sporządzonego z bieżącą datą wypełnienia. Jeśli korekta powoduje zmniejszenie wysokości zobowiązania, należy przesłać dodatkowo pisemne uzasadnienie przyczyny korekty wraz z dokumentami na jej potwierdzenie. Deklaracje i informacje należy składać przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego przez system e-PFRON.
Zobacz: Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika
Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!
REKLAMA
REKLAMA