REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Od 1 kwietnia do czerwca 2014 r. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłki chorobowego ubezpieczonym, którym przyznano świadczenie rehabilitacyjne. W II kwartale 2014 r. wskaźnik waloryzacji wzrósł do 105,8%

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne jest przedłużeniem płatności zasiłku chorobowego w przypadku, gdy niezdolność do pracy przedłuża się ponad okres zasiłkowy trwający 182 lub 270 dni. Przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu dalszego leczenia lub rehabilitacji w celu odzyskania zdolności do pracy i przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

REKLAMA

Za podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przyjmuje się kwotę, która stanowiła podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przed świadczeniem. Do celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy zwaloryzować. Waloryzacja polega na podwyższeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w tym kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego. Ustalając wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, pod warunkiem że aktualny wskaźnik jest wyższy niż 100%. Wszystkie świadczenia rehabilitacyjne przyznane od kwietnia do czerwca 2014 r. będą podlegały waloryzacji, ponieważ wskaźnik wynosi 105,8%.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy – prawa pracownika

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 18 marca 2014 r. na 6 miesięcy. Podstawę wymiaru tego świadczenia stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 2243,54 zł (po potrąceniu składek finansowanych przez ubezpieczonego, tj. 13,71%). Pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypadał w I kwartale 2014 r. W związku z tym, że w tym kwartale wskaźnik ten nie przekracza 100% – wynosi 97,6% – podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowana do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji. Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nadal będzie stanowiła kwota 2243,54 zł.

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować tylko raz – wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, od którego przysługuje to świadczenie. Jeśli świadczenie zostało przyznane na okres krótszy niż 12 miesięcy, a następnie prawo do świadczenia zostało przedłużone na kolejne miesiące, nie należy ponownie waloryzować podstawy wymiaru tego świadczenia.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego służącą do wyliczenia świadczenia rehabilitacyjnego waloryzuje się tylko raz.

Raz ustalona podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie ulega zmianie nawet w przypadku, gdy świadczenie jest wypłacane w następnym kwartale, dla którego ogłoszono wyższy wskaźnik waloryzacji.

PRZYKŁAD

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 7 października 2013 r. do 6 kwietnia 2014 r. (182 dni). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy (od października 2012 r. do września 2013 r.) w wysokości 2490 zł (po potrąceniu składek finansowanych przez ubezpieczonego, tj. 13,71%). Lekarz orzecznik ZUS orzekł, że stan zdrowia pracownika uzasadnia przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na okres 7 miesięcy. Decyzją ZUS przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 7 kwietnia 2014 r. do 2 listopada 2014 r. Świadczenie to przysługuje w wysokości 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 7 kwietnia do 5 lipca 2014 r. (90 dni) oraz w wysokości 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 6 lipca do 2 listopada 2014 r. (za pozostały okres). Ponieważ pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypada w II kwartale 2014 r., w związku z tym, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowiła kwota 2490 zł, podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego (po waloryzacji) jest kwota 2634,42 zł, tj. 2490 zł x 105,8%.

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (1680 zł), po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (1449,67 zł). Przy czym waloryzacji podlega faktyczna podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, czyli kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a nie kwota minimalnego wynagrodzenia przyjęta do podstawy wymiaru zasiłku. Oznacza to, że jeżeli podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przed świadczeniem była niższa od kwoty najniższej podstawy wymiaru, w związku z czym do podstawy wymiaru zasiłku przyjęto kwotę najniższą, to waloryzacji podlega faktyczna podstawa wymiaru zasiłku.

Składki ZUS od umów zlecenie

PRZYKŁAD

Pracownik posiadający okres ubezpieczenia dłuższy niż rok (zatrudniony na cały etat) był niezdolny do pracy przez 182 dni. Wobec tego, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, wynoszące 1406,53 zł (po potrąceniu 13,71%), było niższe od minimalnej podstawy wymiaru zasiłku obowiązującej w 2014 r., wynoszącej 1449,67 zł, jako podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego od 1 stycznia 2014 r. przyjęto kwotę 1449,67 zł. Od 4 kwietnia 2014 r. pracownik nabył prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Ponieważ pierwszy dzień świadczenia przypada w II kwartale 2014 r., w celu obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować faktyczną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w tym kwartale, tj. 1406,53 zł x 105,8% = 1488,11 zł. Tak obliczona kwota będzie stanowiła podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeżeli zwaloryzowana faktyczna podstawa wymiaru zasiłku okaże się niższa od odpowiedniej kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników, jako podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przyjmuje się kwotę najniższą.

PRZYKŁAD

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika chorującego w okresie od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r. (182 dni) stanowiła kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy (od października 2012 r. do września 2013 r.) w wysokości 1359,04 zł, po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika (13,71%). Kwota ta była niższa od najniższej podstawy wymiaru obowiązującej od 1 stycznia 2014 r., zatem jako podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjęto 1449,67 zł.

Od 1 kwietnia 2014 r. pracownik ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. W związku z tym, że pierwszy dzień świadczenia przypada w II kwartale 2014 r., podstawa wymiaru zasiłku chorobowego została zwaloryzowana wskaźnikiem 105,8% i wyniosła 1437,86 zł (1359,04 zł x 105,8%). Zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku jest niższa od minimalnej podstawy obowiązującej w 2014 r., dlatego podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nadal będzie kwota minimalna przyjęta jako podstawa zasiłku chorobowego, tj. 1449,67 zł.

Wskaźnik waloryzacji jest ogłaszany w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału kalendarzowego.

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności do ZUS

Wysokość wskaźnika waloryzacji

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 18, art. 19, art. 22, art. 36, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. DzU z 2014 r. poz. 159),

● art. 6 ust. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679; ost. zm. DzU z 2005 r. nr 157, poz. 1314).

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA