REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Od 1 kwietnia do czerwca 2014 r. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłki chorobowego ubezpieczonym, którym przyznano świadczenie rehabilitacyjne. W II kwartale 2014 r. wskaźnik waloryzacji wzrósł do 105,8%

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne jest przedłużeniem płatności zasiłku chorobowego w przypadku, gdy niezdolność do pracy przedłuża się ponad okres zasiłkowy trwający 182 lub 270 dni. Przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu dalszego leczenia lub rehabilitacji w celu odzyskania zdolności do pracy i przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

REKLAMA

Za podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przyjmuje się kwotę, która stanowiła podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przed świadczeniem. Do celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy zwaloryzować. Waloryzacja polega na podwyższeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w tym kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego. Ustalając wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, pod warunkiem że aktualny wskaźnik jest wyższy niż 100%. Wszystkie świadczenia rehabilitacyjne przyznane od kwietnia do czerwca 2014 r. będą podlegały waloryzacji, ponieważ wskaźnik wynosi 105,8%.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy – prawa pracownika

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 18 marca 2014 r. na 6 miesięcy. Podstawę wymiaru tego świadczenia stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 2243,54 zł (po potrąceniu składek finansowanych przez ubezpieczonego, tj. 13,71%). Pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypadał w I kwartale 2014 r. W związku z tym, że w tym kwartale wskaźnik ten nie przekracza 100% – wynosi 97,6% – podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowana do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji. Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nadal będzie stanowiła kwota 2243,54 zł.

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować tylko raz – wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, od którego przysługuje to świadczenie. Jeśli świadczenie zostało przyznane na okres krótszy niż 12 miesięcy, a następnie prawo do świadczenia zostało przedłużone na kolejne miesiące, nie należy ponownie waloryzować podstawy wymiaru tego świadczenia.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego służącą do wyliczenia świadczenia rehabilitacyjnego waloryzuje się tylko raz.

Raz ustalona podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nie ulega zmianie nawet w przypadku, gdy świadczenie jest wypłacane w następnym kwartale, dla którego ogłoszono wyższy wskaźnik waloryzacji.

PRZYKŁAD

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 7 października 2013 r. do 6 kwietnia 2014 r. (182 dni). Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy (od października 2012 r. do września 2013 r.) w wysokości 2490 zł (po potrąceniu składek finansowanych przez ubezpieczonego, tj. 13,71%). Lekarz orzecznik ZUS orzekł, że stan zdrowia pracownika uzasadnia przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na okres 7 miesięcy. Decyzją ZUS przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 7 kwietnia 2014 r. do 2 listopada 2014 r. Świadczenie to przysługuje w wysokości 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 7 kwietnia do 5 lipca 2014 r. (90 dni) oraz w wysokości 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego od 6 lipca do 2 listopada 2014 r. (za pozostały okres). Ponieważ pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypada w II kwartale 2014 r., w związku z tym, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowiła kwota 2490 zł, podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego (po waloryzacji) jest kwota 2634,42 zł, tj. 2490 zł x 105,8%.

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (1680 zł), po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (1449,67 zł). Przy czym waloryzacji podlega faktyczna podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, czyli kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a nie kwota minimalnego wynagrodzenia przyjęta do podstawy wymiaru zasiłku. Oznacza to, że jeżeli podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przed świadczeniem była niższa od kwoty najniższej podstawy wymiaru, w związku z czym do podstawy wymiaru zasiłku przyjęto kwotę najniższą, to waloryzacji podlega faktyczna podstawa wymiaru zasiłku.

Składki ZUS od umów zlecenie

PRZYKŁAD

Pracownik posiadający okres ubezpieczenia dłuższy niż rok (zatrudniony na cały etat) był niezdolny do pracy przez 182 dni. Wobec tego, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, wynoszące 1406,53 zł (po potrąceniu 13,71%), było niższe od minimalnej podstawy wymiaru zasiłku obowiązującej w 2014 r., wynoszącej 1449,67 zł, jako podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego od 1 stycznia 2014 r. przyjęto kwotę 1449,67 zł. Od 4 kwietnia 2014 r. pracownik nabył prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Ponieważ pierwszy dzień świadczenia przypada w II kwartale 2014 r., w celu obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować faktyczną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w tym kwartale, tj. 1406,53 zł x 105,8% = 1488,11 zł. Tak obliczona kwota będzie stanowiła podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeżeli zwaloryzowana faktyczna podstawa wymiaru zasiłku okaże się niższa od odpowiedniej kwoty minimalnego wynagrodzenia pracowników, jako podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przyjmuje się kwotę najniższą.

PRZYKŁAD

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika chorującego w okresie od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r. (182 dni) stanowiła kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy (od października 2012 r. do września 2013 r.) w wysokości 1359,04 zł, po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika (13,71%). Kwota ta była niższa od najniższej podstawy wymiaru obowiązującej od 1 stycznia 2014 r., zatem jako podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjęto 1449,67 zł.

Od 1 kwietnia 2014 r. pracownik ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. W związku z tym, że pierwszy dzień świadczenia przypada w II kwartale 2014 r., podstawa wymiaru zasiłku chorobowego została zwaloryzowana wskaźnikiem 105,8% i wyniosła 1437,86 zł (1359,04 zł x 105,8%). Zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku jest niższa od minimalnej podstawy obowiązującej w 2014 r., dlatego podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nadal będzie kwota minimalna przyjęta jako podstawa zasiłku chorobowego, tj. 1449,67 zł.

Wskaźnik waloryzacji jest ogłaszany w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału kalendarzowego.

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie należności do ZUS

Wysokość wskaźnika waloryzacji

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 18, art. 19, art. 22, art. 36, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. DzU z 2014 r. poz. 159),

● art. 6 ust. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679; ost. zm. DzU z 2005 r. nr 157, poz. 1314).

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA