| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Od 1 kwietnia do czerwca 2014 r. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłki chorobowego ubezpieczonym, którym przyznano świadczenie rehabilitacyjne. W II kwartale 2014 r. wskaźnik waloryzacji wzrósł do 105,8%

Świadczenie rehabilitacyjne jest przedłużeniem płatności zasiłku chorobowego w przypadku, gdy niezdolność do pracy przedłuża się ponad okres zasiłkowy trwający 182 lub 270 dni. Przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu dalszego leczenia lub rehabilitacji w celu odzyskania zdolności do pracy i przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Za podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przyjmuje się kwotę, która stanowiła podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przed świadczeniem. Do celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy zwaloryzować. Waloryzacja polega na podwyższeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w tym kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego. Ustalając wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, pod warunkiem że aktualny wskaźnik jest wyższy niż 100%. Wszystkie świadczenia rehabilitacyjne przyznane od kwietnia do czerwca 2014 r. będą podlegały waloryzacji, ponieważ wskaźnik wynosi 105,8%.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy – prawa pracownika

PRZYKŁAD

Pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 18 marca 2014 r. na 6 miesięcy. Podstawę wymiaru tego świadczenia stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 2243,54 zł (po potrąceniu składek finansowanych przez ubezpieczonego, tj. 13,71%). Pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypadał w I kwartale 2014 r. W związku z tym, że w tym kwartale wskaźnik ten nie przekracza 100% – wynosi 97,6% – podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowana do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji. Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego nadal będzie stanowiła kwota 2243,54 zł.

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować tylko raz – wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, od którego przysługuje to świadczenie. Jeśli świadczenie zostało przyznane na okres krótszy niż 12 miesięcy, a następnie prawo do świadczenia zostało przedłużone na kolejne miesiące, nie należy ponownie waloryzować podstawy wymiaru tego świadczenia.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego służącą do wyliczenia świadczenia rehabilitacyjnego waloryzuje się tylko raz.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »