REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet państwa opłaci składkę emerytalną podczas sprawowania opieki nad dzieckiem

REKLAMA

W przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem we wszystkich grupach zawodowych, budżet państwa opłaci składkę emerytalną. Takie zmiany zostały wprowadzone 1 września 2013 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wcześniej takie uprawnienie przysługiwało jedynie osobom ubezpieczonym w systemie powszechnym z tytułu wykonywania pracy w oparciu o umowę o pracę.

REKLAMA

Przywołana ustawa z 26 lipca 2013 r. umożliwia finansowanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem do lat 3., nie dłużej niż do ukończenia 5. roku życia, a w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym przez okres 6. lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. lat. Kasa opublikowała wyjaśnienia dotyczące znowelizowanych od 1 września ub.r. przepisów emerytalno-rentowych rolników na swojej stronie w komunikacie z 2 września ub.r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Wg Bartosza Marczuka, autora publikacji „Budżet wyręcza rolników” („Rzeczpospolita” z 18 lutego br.) znowelizowana ustawa o s.u.s wprowadza zmiany korzystne jedynie dla rolników, tj. w ubezpieczeniu emerytalno-rentowym realizowanym przez KRUS, bowiem – jak ocenia: - "... chociaż „podobne rozwiązanie objęło też samozatrudnionych (…) muszą oni najpierw zawiesić działalność, czyli faktycznie nie mogą pracować”. Ponadto, wg cytowanego źródła: „…budżet finansuje rolnikom – bez względu na ich zamożność – większość świadczeń, teraz otrzymali oni kolejny przywilej”.

Nie jest to zgodne ze stanem prawnym, ani intencją ustawodawcy, gdyż finansowanie składki nie jest związane z poziomem dochodów osób uprawnionych. Także w kwestii „uprzywilejowania” rolników uzasadnienie ustawodawcy jest jednoznaczne. Stwierdził, że „…wprowadzając rozwiązania dla ludności rolniczej analogiczne do dotychczas przysługujących w systemie powszechnym osobom zatrudnionym na umowę o pracę, uwzględnił specyfikę działalności rolniczej, której czasowe zawieszenie wykonywania jest niemożliwe z uwagi na prowadzone uprawy i hodowlę, dlatego odstąpił od wymogu zawieszenia wykonywania takiej działalności w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasa zaznacza, że osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników, które skorzystają z finansowania składki emerytalno-rentowej w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem, w całym tym okresie są zobowiązane do opłacania składek na odrębne ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, jak również do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, jeżeli osoby te są zobowiązane do ich opłacania z własnych środków. Natomiast  osoby korzystające z podobnego uprawnienia w systemie powszechnego ubezpieczenia realizowanego przez ZUS mają dodatkowo także finansowane składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz również: Dopuszczalna praca w niedzielę i święta

Źródło: KRUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA