reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Pracownik z oznaczonym znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Czy to uprawnienie przysługuje również osobom z lekkim stopniem i kiedy można je uzyskać?

Uprawnienie do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku. Czas ten jest liczony od dnia zaliczenia jej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności wydają powiatowe oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Prawo do pierwszego urlopu

Pierwszy urlop dodatkowy przysługuje pracownikowi niepełnosprawnemu w wymiarze pełnych 10 dni. Do kolejnych urlopów, do których pracownik nabędzie prawo w następnych latach kalendarzowych, należy stosować wynikającą z przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028) regułę proporcjonalności. Do dodatkowego urlopu dla niepełnosprawnych stosuje się również przepisy o udzielaniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, który odpowiada dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Wymiar urlopu

Wymiar urlopu dla uprawnionego pracownika niepełnosprawnego ustala się przez obliczenie łącznego wymiaru tego urlopu – np. do 20 dni urlopu wypoczynkowego danego pracownika niepełnosprawnego dodaje się 10 dni urlopu dodatkowego (20 + 10 = 30 dni urlopu). Tym samym taki pracownik ma prawo do 30 dni urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym.

Jeżeli jednak osoba niepełnosprawna uprawniona jest do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów, to urlop dodatkowy na podstawie ustawy o rehabilitacji tej osobie nie przysługuje. Jeżeli natomiast urlop dodatkowy jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy na podstawie ustawy o rehabilitacji.

Udzielając urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym, należy pamiętać, że jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy (od 1 stycznia 2012 r. do 9 lipca 2014 r. tylko w przypadku posiadania przez pracownika zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy). Natomiast w pozostałych przypadkach (w odniesieniu do pracowników niepełnosprawnych w stopniu lekkim oraz pracowników nieposiadających zaświadczenia o skróceniu normy czasu pracy do 7 godzin) 1 dzień urlopu wypoczynkowego odpowiada 8 godzinom pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama