| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Dofinansowanie z PFRON w 2014 / 2015 r.

Dofinansowanie z PFRON w 2014 / 2015 r.

Pracodawcom przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, jeżeli pracownik został wpisany do ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Jaka będzie kwota dofinansowania w 2014 r.?

Miesięczne dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych regulują przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2011.127.721). Zgodnie z art. 26a ust. 1 w 2013 r. miesięczne dofinansowanie przysługuje do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych w kwocie:

- 180% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,

- 100% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

- 40% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Zobacz: Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?

Jednakże od 2014 r., zgodnie z wprowadzonymi zmianami ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej nastąpi uniezależnienie wysokości miesięcznego dofinansowania od kwoty minimalnego wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej. Wobec tego od 2014 r. w zależności od stopnia niepełnosprawności będzie przyznawana odpowiednia kwota dofinansowania.

Polecamy poradnik: Przewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Kiedy nie przysługuje dofinansowanie

Zgodnie z art. 26a ust. 1a i 1a1 ustawy miesięczne dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników i nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%. Dofinansowanie nie przysługuje również:

- na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury,

- jeżeli wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego nie zostało przekazane na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych,

- jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni. 

Czas pracy osób niepełnosprawnych po zmianach

Zmiana wysokości dofinansowania w 2014 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało istotną zmianę w dofinansowaniu pracodawców z PFRON. Główną zmianą będzie uniezależnienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stopień niepełnosprawności

Kwota dofinansowania

znaczny

1800 zł

umiarkowany

1125 zł

lekki

450 zł

osoba niepełnosprawna z orzeczoną chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, całościowym zaburzeniem rozwojowym lub epilepsją oraz niewidomi

każda z powyższych kwot zwiększa się o 600 zł

Jednakże za okresy od stycznia 2014 r. do marca 2014 r. miesięczne dofinansowanie będzie przysługiwać w wysokości i na zasadach obowiązujących w 2013 r.

Zobacz również: Składka na Fundusz Pracy 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »