REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Piotr Moskowicz
dotacje na innowacje
dotacje na innowacje

REKLAMA

REKLAMA

Opatentowanie i uruchomienie innowacyjnego produktu może okazać się niespełnionym marzeniem, jeśli nie posiada się źródła finansowania. W odpowiedzi na potrzeby początkujących przedsiębiorców-wynalazców stworzono Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Cały czas przyjmowane są wnioski pożyczkowe od zarejestrowanych firm istniejących nie dłużej niż dwa lata, które potrzebują wsparcia na start.

Do czego służy Fundusz Pożyczkowy?

REKLAMA

Unia Europejska pomaga pożyczkami w dwóch obszarach działalności. Polscy przedsiębiorcy, którzy nie planują zatrudnić więcej niż 50 osób i osiągnąć rocznego obrotu większego niż 10 mln neto, mogą otrzymać pożyczkę, aby, po pierwsze wprowadzić swój produkt na rynek.

 Po drugie pożyczka może także posłużyć na rozszerzenie działalności (zwiększenie produkcji, nowy produkt etc,etc..). Przedsiębiorca nie możne jednak prowadzić sprzedaży dłużej niż rok od pierwszej transakcji.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Polecamy: Pieniądze z Unii Europejskiej 2014 - 2020 - Nowe zasady finansowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz wideoszkolenie: Odwrotne obciążenie w VAT - rewolucyjne zmiany 2015

Beneficjent pożyczki - wymagania

Patrz: Kim są aniołowie biznesu?

Podmiotem, który może się ubiegać o pożyczkę na swój innowacyjny pomysł jest mikroprzedsiębiorca lub mały przedsiębiorca, który zaczął ubiegać się o nią, zanim rozpoczął działalność. Wraz z wnioskiem musi przedłożyć także kilka innych dokumentów, a konkretnie umowę inwestycyjną z co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem venture capital, w której zaznaczone będzie, że wspomniani fundatorzy zapewnią swoje wsparcie do czasu całkowitej spłaty pożyczki.

Obejrzyj: Venture capital - fundusz szansy?

 Ponadto innowacyjny przedsiębiorca musi przedłożyć oświadczenie, którym wykaże brak powiązań osobowych lub kapitałowych z inwestorami.

 Niezbędny będzie również opracowanie biznesplanu, w którym udowodni się opłacalność biznesu. Jeśli chodzi o realizację inwestycji, wymaganiami stawianymi przed poszukującym funduszy przedsiębiorcą jest wkład własny lub prywatnego inwestora, który będzie w czwartej części pokrywał wysokość pożyczki oraz zadeklaruje, że przez 3 lata po zrealizowaniu inwestycji będzie ją rozwijał również w województwie, w którym ten interes prowadził.

Zajrzyj: Optymalizacja projektu biznesowego.

Na jaką kwotę można liczyć?

Kwota pożyczki może znajdować się w następującym przedziale liczbowym, od 200 000 do 2 mln złotych, nie mniej, ni więcej. Przy czym pożyczka może opiewać co najwyżej na kwotę dwa razy większą od wkładu anioła biznesu lub venture capital.

Zobacz wideoszkolenie: CIT i PIT w 2015 r. - bieżące problemy

Jak spłacamy?

Pożyczkę, która udziela nam się na stałym, 6,5 procentowym oprocentowaniu rocznym, możemy spłacać tak długo, aż osiągniemy prognozowaną w biznesplanie rentowność. Jeśli rozpoczynamy działalność, spłata musi nastąpić najdalej po 8 latach, a po 6, jeśli kontynuujemy przedsięwzięcie. Czas na wpłatę pierwszej raty wynosi w przypadku rozkręcania biznesu do 2 lat od udzielenia pożyczki wraz z odsetkami i do 3 lat od rozpoczęcia sprzedaży trzeba dokonać spłaty samego kapitału. Znowu zaś do 3 lat od czasu udzielenia pożyczki wynosi okres spłaty kapitału, gdy rozszerzamy działalność.

Pamiętajmy jeszcze, że nie można spłacać pożyczki ze środków z pomocy publicznej i de minimis.

„Gdy już pożyczę, na co wydać mogę?”

Przede wszystkim, aby wydatek mógł zostać objęty pożyczką musi zostać poniesiony po złożeniu wniosku o nią. Poza tym w rachubę wchodzą też np. wydatki inwestycyjne na nabycie środków trwałych (nie kupimy jednak za to nieruchomości), badania przemysłowe i prace rozwojowe, czyli koszty zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, wprowadzenia ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług oraz tworzenia nowych produktów, procesów lub usług poprzez łączenie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej.

Spójrz: Dokumentacja wydatków kwalifikowanych

Oprócz tego zakwalifikujemy do dotowanych pożyczką wydatków także koszty patentowe (przed ich uzyskaniem) np. opłaty urzędowe (za wzory, zgłoszenia, tryby krajowe i międzynarodowe, przekazania, dokumenty), opłaty związane z nabyciem, walidacją i dochodzeniem praw ochronnych oraz koszty tłumaczeń niezbędnej dokumentacji.

Sprawdź: Kwalifikacja wydatków na projekty innowacyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA