REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Piotr Moskowicz
dotacje na innowacje
dotacje na innowacje

REKLAMA

REKLAMA

Opatentowanie i uruchomienie innowacyjnego produktu może okazać się niespełnionym marzeniem, jeśli nie posiada się źródła finansowania. W odpowiedzi na potrzeby początkujących przedsiębiorców-wynalazców stworzono Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Cały czas przyjmowane są wnioski pożyczkowe od zarejestrowanych firm istniejących nie dłużej niż dwa lata, które potrzebują wsparcia na start.

Do czego służy Fundusz Pożyczkowy?

REKLAMA

Unia Europejska pomaga pożyczkami w dwóch obszarach działalności. Polscy przedsiębiorcy, którzy nie planują zatrudnić więcej niż 50 osób i osiągnąć rocznego obrotu większego niż 10 mln neto, mogą otrzymać pożyczkę, aby, po pierwsze wprowadzić swój produkt na rynek.

 Po drugie pożyczka może także posłużyć na rozszerzenie działalności (zwiększenie produkcji, nowy produkt etc,etc..). Przedsiębiorca nie możne jednak prowadzić sprzedaży dłużej niż rok od pierwszej transakcji.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Polecamy: Pieniądze z Unii Europejskiej 2014 - 2020 - Nowe zasady finansowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz wideoszkolenie: Odwrotne obciążenie w VAT - rewolucyjne zmiany 2015

Beneficjent pożyczki - wymagania

Patrz: Kim są aniołowie biznesu?

Podmiotem, który może się ubiegać o pożyczkę na swój innowacyjny pomysł jest mikroprzedsiębiorca lub mały przedsiębiorca, który zaczął ubiegać się o nią, zanim rozpoczął działalność. Wraz z wnioskiem musi przedłożyć także kilka innych dokumentów, a konkretnie umowę inwestycyjną z co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem venture capital, w której zaznaczone będzie, że wspomniani fundatorzy zapewnią swoje wsparcie do czasu całkowitej spłaty pożyczki.

Obejrzyj: Venture capital - fundusz szansy?

 Ponadto innowacyjny przedsiębiorca musi przedłożyć oświadczenie, którym wykaże brak powiązań osobowych lub kapitałowych z inwestorami.

 Niezbędny będzie również opracowanie biznesplanu, w którym udowodni się opłacalność biznesu. Jeśli chodzi o realizację inwestycji, wymaganiami stawianymi przed poszukującym funduszy przedsiębiorcą jest wkład własny lub prywatnego inwestora, który będzie w czwartej części pokrywał wysokość pożyczki oraz zadeklaruje, że przez 3 lata po zrealizowaniu inwestycji będzie ją rozwijał również w województwie, w którym ten interes prowadził.

Zajrzyj: Optymalizacja projektu biznesowego.

Na jaką kwotę można liczyć?

Kwota pożyczki może znajdować się w następującym przedziale liczbowym, od 200 000 do 2 mln złotych, nie mniej, ni więcej. Przy czym pożyczka może opiewać co najwyżej na kwotę dwa razy większą od wkładu anioła biznesu lub venture capital.

Zobacz wideoszkolenie: CIT i PIT w 2015 r. - bieżące problemy

Jak spłacamy?

Pożyczkę, która udziela nam się na stałym, 6,5 procentowym oprocentowaniu rocznym, możemy spłacać tak długo, aż osiągniemy prognozowaną w biznesplanie rentowność. Jeśli rozpoczynamy działalność, spłata musi nastąpić najdalej po 8 latach, a po 6, jeśli kontynuujemy przedsięwzięcie. Czas na wpłatę pierwszej raty wynosi w przypadku rozkręcania biznesu do 2 lat od udzielenia pożyczki wraz z odsetkami i do 3 lat od rozpoczęcia sprzedaży trzeba dokonać spłaty samego kapitału. Znowu zaś do 3 lat od czasu udzielenia pożyczki wynosi okres spłaty kapitału, gdy rozszerzamy działalność.

Pamiętajmy jeszcze, że nie można spłacać pożyczki ze środków z pomocy publicznej i de minimis.

„Gdy już pożyczę, na co wydać mogę?”

Przede wszystkim, aby wydatek mógł zostać objęty pożyczką musi zostać poniesiony po złożeniu wniosku o nią. Poza tym w rachubę wchodzą też np. wydatki inwestycyjne na nabycie środków trwałych (nie kupimy jednak za to nieruchomości), badania przemysłowe i prace rozwojowe, czyli koszty zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, wprowadzenia ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług oraz tworzenia nowych produktów, procesów lub usług poprzez łączenie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej.

Spójrz: Dokumentacja wydatków kwalifikowanych

Oprócz tego zakwalifikujemy do dotowanych pożyczką wydatków także koszty patentowe (przed ich uzyskaniem) np. opłaty urzędowe (za wzory, zgłoszenia, tryby krajowe i międzynarodowe, przekazania, dokumenty), opłaty związane z nabyciem, walidacją i dochodzeniem praw ochronnych oraz koszty tłumaczeń niezbędnej dokumentacji.

Sprawdź: Kwalifikacja wydatków na projekty innowacyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA