Kategorie

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Piotr Moskowicz
dotacje na innowacje
Opatentowanie i uruchomienie innowacyjnego produktu może okazać się niespełnionym marzeniem, jeśli nie posiada się źródła finansowania. W odpowiedzi na potrzeby początkujących przedsiębiorców-wynalazców stworzono Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Cały czas przyjmowane są wnioski pożyczkowe od zarejestrowanych firm istniejących nie dłużej niż dwa lata, które potrzebują wsparcia na start.

Do czego służy Fundusz Pożyczkowy?

Unia Europejska pomaga pożyczkami w dwóch obszarach działalności. Polscy przedsiębiorcy, którzy nie planują zatrudnić więcej niż 50 osób i osiągnąć rocznego obrotu większego niż 10 mln neto, mogą otrzymać pożyczkę, aby, po pierwsze wprowadzić swój produkt na rynek.

 Po drugie pożyczka może także posłużyć na rozszerzenie działalności (zwiększenie produkcji, nowy produkt etc,etc..). Przedsiębiorca nie możne jednak prowadzić sprzedaży dłużej niż rok od pierwszej transakcji.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Polecamy: Pieniądze z Unii Europejskiej 2014 - 2020 - Nowe zasady finansowania

Zobacz wideoszkolenie: Odwrotne obciążenie w VAT - rewolucyjne zmiany 2015

Beneficjent pożyczki - wymagania

Patrz: Kim są aniołowie biznesu?

Podmiotem, który może się ubiegać o pożyczkę na swój innowacyjny pomysł jest mikroprzedsiębiorca lub mały przedsiębiorca, który zaczął ubiegać się o nią, zanim rozpoczął działalność. Wraz z wnioskiem musi przedłożyć także kilka innych dokumentów, a konkretnie umowę inwestycyjną z co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem venture capital, w której zaznaczone będzie, że wspomniani fundatorzy zapewnią swoje wsparcie do czasu całkowitej spłaty pożyczki.

Obejrzyj: Venture capital - fundusz szansy?

 Ponadto innowacyjny przedsiębiorca musi przedłożyć oświadczenie, którym wykaże brak powiązań osobowych lub kapitałowych z inwestorami.

 Niezbędny będzie również opracowanie biznesplanu, w którym udowodni się opłacalność biznesu. Jeśli chodzi o realizację inwestycji, wymaganiami stawianymi przed poszukującym funduszy przedsiębiorcą jest wkład własny lub prywatnego inwestora, który będzie w czwartej części pokrywał wysokość pożyczki oraz zadeklaruje, że przez 3 lata po zrealizowaniu inwestycji będzie ją rozwijał również w województwie, w którym ten interes prowadził.

Zajrzyj: Optymalizacja projektu biznesowego.

Na jaką kwotę można liczyć?

Kwota pożyczki może znajdować się w następującym przedziale liczbowym, od 200 000 do 2 mln złotych, nie mniej, ni więcej. Przy czym pożyczka może opiewać co najwyżej na kwotę dwa razy większą od wkładu anioła biznesu lub venture capital.

Zobacz wideoszkolenie: CIT i PIT w 2015 r. - bieżące problemy

Jak spłacamy?

Pożyczkę, która udziela nam się na stałym, 6,5 procentowym oprocentowaniu rocznym, możemy spłacać tak długo, aż osiągniemy prognozowaną w biznesplanie rentowność. Jeśli rozpoczynamy działalność, spłata musi nastąpić najdalej po 8 latach, a po 6, jeśli kontynuujemy przedsięwzięcie. Czas na wpłatę pierwszej raty wynosi w przypadku rozkręcania biznesu do 2 lat od udzielenia pożyczki wraz z odsetkami i do 3 lat od rozpoczęcia sprzedaży trzeba dokonać spłaty samego kapitału. Znowu zaś do 3 lat od czasu udzielenia pożyczki wynosi okres spłaty kapitału, gdy rozszerzamy działalność.

Pamiętajmy jeszcze, że nie można spłacać pożyczki ze środków z pomocy publicznej i de minimis.

„Gdy już pożyczę, na co wydać mogę?”

Przede wszystkim, aby wydatek mógł zostać objęty pożyczką musi zostać poniesiony po złożeniu wniosku o nią. Poza tym w rachubę wchodzą też np. wydatki inwestycyjne na nabycie środków trwałych (nie kupimy jednak za to nieruchomości), badania przemysłowe i prace rozwojowe, czyli koszty zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, wprowadzenia ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług oraz tworzenia nowych produktów, procesów lub usług poprzez łączenie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej.

Spójrz: Dokumentacja wydatków kwalifikowanych

Oprócz tego zakwalifikujemy do dotowanych pożyczką wydatków także koszty patentowe (przed ich uzyskaniem) np. opłaty urzędowe (za wzory, zgłoszenia, tryby krajowe i międzynarodowe, przekazania, dokumenty), opłaty związane z nabyciem, walidacją i dochodzeniem praw ochronnych oraz koszty tłumaczeń niezbędnej dokumentacji.

Sprawdź: Kwalifikacja wydatków na projekty innowacyjne.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?