Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną
REKLAMA
REKLAMA
Do czego służy Fundusz Pożyczkowy?
REKLAMA
Unia Europejska pomaga pożyczkami w dwóch obszarach działalności. Polscy przedsiębiorcy, którzy nie planują zatrudnić więcej niż 50 osób i osiągnąć rocznego obrotu większego niż 10 mln neto, mogą otrzymać pożyczkę, aby, po pierwsze wprowadzić swój produkt na rynek.
Po drugie pożyczka może także posłużyć na rozszerzenie działalności (zwiększenie produkcji, nowy produkt etc,etc..). Przedsiębiorca nie możne jednak prowadzić sprzedaży dłużej niż rok od pierwszej transakcji.
Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD
Polecamy: Pieniądze z Unii Europejskiej 2014 - 2020 - Nowe zasady finansowania
Zobacz wideoszkolenie: Odwrotne obciążenie w VAT - rewolucyjne zmiany 2015
Beneficjent pożyczki - wymagania
Patrz: Kim są aniołowie biznesu?
Podmiotem, który może się ubiegać o pożyczkę na swój innowacyjny pomysł jest mikroprzedsiębiorca lub mały przedsiębiorca, który zaczął ubiegać się o nią, zanim rozpoczął działalność. Wraz z wnioskiem musi przedłożyć także kilka innych dokumentów, a konkretnie umowę inwestycyjną z co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem venture capital, w której zaznaczone będzie, że wspomniani fundatorzy zapewnią swoje wsparcie do czasu całkowitej spłaty pożyczki.
Obejrzyj: Venture capital - fundusz szansy?
Ponadto innowacyjny przedsiębiorca musi przedłożyć oświadczenie, którym wykaże brak powiązań osobowych lub kapitałowych z inwestorami.
Niezbędny będzie również opracowanie biznesplanu, w którym udowodni się opłacalność biznesu. Jeśli chodzi o realizację inwestycji, wymaganiami stawianymi przed poszukującym funduszy przedsiębiorcą jest wkład własny lub prywatnego inwestora, który będzie w czwartej części pokrywał wysokość pożyczki oraz zadeklaruje, że przez 3 lata po zrealizowaniu inwestycji będzie ją rozwijał również w województwie, w którym ten interes prowadził.
Zajrzyj: Optymalizacja projektu biznesowego.
Na jaką kwotę można liczyć?
Kwota pożyczki może znajdować się w następującym przedziale liczbowym, od 200 000 do 2 mln złotych, nie mniej, ni więcej. Przy czym pożyczka może opiewać co najwyżej na kwotę dwa razy większą od wkładu anioła biznesu lub venture capital.
Zobacz wideoszkolenie: CIT i PIT w 2015 r. - bieżące problemy
Jak spłacamy?
Pożyczkę, która udziela nam się na stałym, 6,5 procentowym oprocentowaniu rocznym, możemy spłacać tak długo, aż osiągniemy prognozowaną w biznesplanie rentowność. Jeśli rozpoczynamy działalność, spłata musi nastąpić najdalej po 8 latach, a po 6, jeśli kontynuujemy przedsięwzięcie. Czas na wpłatę pierwszej raty wynosi w przypadku rozkręcania biznesu do 2 lat od udzielenia pożyczki wraz z odsetkami i do 3 lat od rozpoczęcia sprzedaży trzeba dokonać spłaty samego kapitału. Znowu zaś do 3 lat od czasu udzielenia pożyczki wynosi okres spłaty kapitału, gdy rozszerzamy działalność.
Pamiętajmy jeszcze, że nie można spłacać pożyczki ze środków z pomocy publicznej i de minimis.
„Gdy już pożyczę, na co wydać mogę?”
Przede wszystkim, aby wydatek mógł zostać objęty pożyczką musi zostać poniesiony po złożeniu wniosku o nią. Poza tym w rachubę wchodzą też np. wydatki inwestycyjne na nabycie środków trwałych (nie kupimy jednak za to nieruchomości), badania przemysłowe i prace rozwojowe, czyli koszty zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, wprowadzenia ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług oraz tworzenia nowych produktów, procesów lub usług poprzez łączenie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej.
Spójrz: Dokumentacja wydatków kwalifikowanych
Oprócz tego zakwalifikujemy do dotowanych pożyczką wydatków także koszty patentowe (przed ich uzyskaniem) np. opłaty urzędowe (za wzory, zgłoszenia, tryby krajowe i międzynarodowe, przekazania, dokumenty), opłaty związane z nabyciem, walidacją i dochodzeniem praw ochronnych oraz koszty tłumaczeń niezbędnej dokumentacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.