REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim są Aniołowie Biznesu

Paweł Sobczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Business Angel najczęściej jest to zamożny inwestor, który dostarcza swój kapitał małym spółkom. Lokuje on swoje pieniądze w młode, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, które w przyszłości będą mu w stanie zwrócić kapitał, wraz z zarobkiem.

Wiadomo, że z perspektywy Anioła pożądane są rozwijające się branże, gdzie wartość firmy może wzrosnąć bardzo szybko. Na poniższym wykresie przedstawiono gałęzie gospodarki, które najczęściej wybierane są przez tych zamożnych inwestorów. Należy jednak pamiętać, że Aniołami biznesu mogą też być zamożni managerowie, bądź emerytowani dyrektorzy ogromnych firm. Takie osoby są cenniejsze od swoich pieniędzy, ponieważ często chcą również angażować się w działalność firmy, wspierając ją swoją wiedzą i doświadczeniem.

REKLAMA


Gałęzie gospodarki, najczęściej wybierane przez Business Angels

 

Źródło: European Business Angels Network


Gdy dobrze rokująca firma potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie nowych projektów, może zatem zgłosić się po wsparcie do Business Angels, którzy oferują swoją pomoc najczęściej w kwocie od 100 tys. do 5 mln zł. W zamian za pieniądze, które Anioł zapewnili firmie dostaje on akcje (udziały) w przedsiębiorstwie. Inwestycje tych specyficznych inwestorów narażone są jednak na ekstremalnie wysokie ryzyko (młoda spółka może szybko upaść) i stąd wymagają bardzo wysokich zysków. Profesjonalni Aniołowie Biznesu wyszukują inwestycje, które mają potencjał do przyniesienia przynajmniej 10% stopy zwrotu (w skali roku) w perspektywie około 5 lat. Ich sposobem na zrealizowanie zysków jest wyjście z inwestycji poprzez przejęcia i połączenia, kiedy to mogą oni odsprzedać swoje akcje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czy w Polsce możemy liczyć na Anioły Biznesu?

W Polsce od kilku lat istnieją sieci Aniołów Biznesu, które starają się łączyć i efektywnie badać rynek by zadowolić obie zainteresowane strony. Pierwsza taka sieć została założona w Polsce w 2003 roku i nazywa się POLBAN. Jest to prywatny klub, który zrzesza w sobie najaktywniejszych i najlepszych Aniołów w naszym kraju. Cechą, którą charakteryzuje się POLBAN jest całkowita niezależność i apolityczność. Baza danych Aniołów Biznesu nie jest udostępniona szerokiemu audytorium, dlatego to sieć kojarzy Business Angels z przedsiębiorcami, którzy przesłali do stowarzyszenia swoje biznes plany.


Just do it!

Jeśli zatem myślisz o założeniu swojego małego przedsiębiorstwa i masz oryginalny pomysł, to nie zwlekaj i pamiętaj, że zawsze możesz dostać wparcie od tych z góry... od Aniołów Biznesu. Każdy ciekawy i innowacyjny projekt ma szansę, a najważniejsze kryteria ich oceny to innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt; kompetencje i zaangażowanie zespołu; zaawansowanie realizacji projektu (preferowane są firmy już prowadzące działalność) oraz dobrze opracowany biznesplan, co jest warunkiem koniecznym.


Paweł Sobczak

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA