REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim są Aniołowie Biznesu

Paweł Sobczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Business Angel najczęściej jest to zamożny inwestor, który dostarcza swój kapitał małym spółkom. Lokuje on swoje pieniądze w młode, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, które w przyszłości będą mu w stanie zwrócić kapitał, wraz z zarobkiem.

Wiadomo, że z perspektywy Anioła pożądane są rozwijające się branże, gdzie wartość firmy może wzrosnąć bardzo szybko. Na poniższym wykresie przedstawiono gałęzie gospodarki, które najczęściej wybierane są przez tych zamożnych inwestorów. Należy jednak pamiętać, że Aniołami biznesu mogą też być zamożni managerowie, bądź emerytowani dyrektorzy ogromnych firm. Takie osoby są cenniejsze od swoich pieniędzy, ponieważ często chcą również angażować się w działalność firmy, wspierając ją swoją wiedzą i doświadczeniem.

REKLAMA


Gałęzie gospodarki, najczęściej wybierane przez Business Angels

 

Źródło: European Business Angels Network


Gdy dobrze rokująca firma potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie nowych projektów, może zatem zgłosić się po wsparcie do Business Angels, którzy oferują swoją pomoc najczęściej w kwocie od 100 tys. do 5 mln zł. W zamian za pieniądze, które Anioł zapewnili firmie dostaje on akcje (udziały) w przedsiębiorstwie. Inwestycje tych specyficznych inwestorów narażone są jednak na ekstremalnie wysokie ryzyko (młoda spółka może szybko upaść) i stąd wymagają bardzo wysokich zysków. Profesjonalni Aniołowie Biznesu wyszukują inwestycje, które mają potencjał do przyniesienia przynajmniej 10% stopy zwrotu (w skali roku) w perspektywie około 5 lat. Ich sposobem na zrealizowanie zysków jest wyjście z inwestycji poprzez przejęcia i połączenia, kiedy to mogą oni odsprzedać swoje akcje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czy w Polsce możemy liczyć na Anioły Biznesu?

W Polsce od kilku lat istnieją sieci Aniołów Biznesu, które starają się łączyć i efektywnie badać rynek by zadowolić obie zainteresowane strony. Pierwsza taka sieć została założona w Polsce w 2003 roku i nazywa się POLBAN. Jest to prywatny klub, który zrzesza w sobie najaktywniejszych i najlepszych Aniołów w naszym kraju. Cechą, którą charakteryzuje się POLBAN jest całkowita niezależność i apolityczność. Baza danych Aniołów Biznesu nie jest udostępniona szerokiemu audytorium, dlatego to sieć kojarzy Business Angels z przedsiębiorcami, którzy przesłali do stowarzyszenia swoje biznes plany.


Just do it!

Jeśli zatem myślisz o założeniu swojego małego przedsiębiorstwa i masz oryginalny pomysł, to nie zwlekaj i pamiętaj, że zawsze możesz dostać wparcie od tych z góry... od Aniołów Biznesu. Każdy ciekawy i innowacyjny projekt ma szansę, a najważniejsze kryteria ich oceny to innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt; kompetencje i zaangażowanie zespołu; zaawansowanie realizacji projektu (preferowane są firmy już prowadzące działalność) oraz dobrze opracowany biznesplan, co jest warunkiem koniecznym.


Paweł Sobczak

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA