REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Anioł biznesu pomoże założyć firmę

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy, którzy wolą pozostać anonimowi nie tylko pomogą uruchomić i rozwinąć firmę, lecz także doradzą, jak postawić pierwsze kroki na rynku.

To nie obawa przed wysokimi podatkami czy zawiłości prawa są obecnie największą przeszkodą w uruchomieniu własnej firmy, ale brak kapitału na start. Tak jest przede wszystkim wtedy, gdy pomysł jest interesujący, ale i zarazem ryzykowny. Banki wolą kredytować bardziej pewne inwestycje. Innowacyjne pomysły, z którymi wiąże się nieco większe ryzyko, nie muszą jednak być skazane na zapomnienie. Można np. zwrócić się o pomoc do tzw. anioła biznesu - doświadczonego menedżera lub przedsiębiorcy, który przy okazji pomocy pomnoży swój prywatny kapitał.

REKLAMA

Sieć aniołów

W znalezieniu takiego inwestora mogą pomóc specjalne sieci aniołów biznesu. Tak było w przypadku dr. Michała Bieńka, twórcy firmy Apeiron Synthesis, która dziś ma swoją inaugurację.

Powstała ona dzięki wsparciu Lewiatan Business Angels (LBA).

REKLAMA

- Kiedy zwróciłem się do LBA, miałem jedynie wizję utworzenia i rozwoju firmy, biznesowo byłem w tzw. lesie. Otrzymałem całe niezbędne wsparcie, aby przygotować projekt biznesowo, razem tworzyliśmy biznesplan, model biznesowy oraz opracowaliśmy najlepszą drogę rozwoju firmy - opowiada dr Michał Bieniek. Przyznaje, że bez pomocy osoby, która uwierzyła w jego wizję rozwoju firmy, oraz bez wsparcia jakie otrzymał, tak szybki i dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa nie byłby możliwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W chwili obecnej nawiązaliśmy już pierwsze kontakty z klientami, mamy pierwsze transakcje - sprzedaliśmy nasze produkty do bardzo dużej, europejskiej firmy farmaceutycznej. Obecnie zaś prowadzimy rozmowy z dwoma amerykańskimi firmami nad możliwością zastosowania naszych produktów w ich procesie produkcyjnym - mówi dr Michał Bieniek.

Osoba, która zamierza otworzyć sklep spożywczy, czy zakład kosmetyczny, raczej nie ma co liczyć na pomoc anioła biznesu. Duże znaczenie ma innowacyjność projektu. Musi on jednak spełnić kilka kryteriów.

- Napisanie ciekawego, prawidłowo sformułowanego biznesplanu jest warunkiem kluczowym - mówi Jacek Błoński, szef Lewiatan Business Angels. Dodaje, że najważniejszymi kryteriami oceny projektu są także kompetencje i zaangażowanie zespołu oraz innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt. Znaczenie ma także stopień zaawansowania realizacji projektu. Oznacza to, że preferowane są firmy już prowadzące działalność.

Michał Olszewski, członek zarządu Business Angel Seedfund zaznacza, że szansę na zdobycie inwestora mają takie projekty, które rokują dużym potencjałem wzrostu, dającym szansę na zwielokrotnienie zaangażowanych środków w okresie od trzech do pięciu lat.

- Mniej ważna jest branża, różni inwestorzy mają różne preferencje w tym względzie - stwierdza Michał Olszewski.

Finansowanie biznesu

Aniołowie biznesu są w stanie wyłożyć na inwestycję od kilkuset tysięcy złotych do nawet 5 mln zł.

REKLAMA

- Powszechną praktyką jest tzw. transzowanie inwestycji, tj. zapewnienie finansowania na okresy np. półroczne, przy czym przekazanie kolejnych części uwarunkowane jest osiąganiem przez spółkę ustalonych z góry wyników - mówi Michał Olszewski z Business Angel Seedfund.

Dlatego pomysł od początku musi być bardzo dokładnie przemyślany od strony biznesowej. Może on przyciągnąć inwestora, pod warunkiem że istnieje realna szansa na rozwój firmy i związane z tym zyski.

- Szereg propozycji jest niemożliwych do zrealizowania lub zawierają zbyt optymistyczne prognozy rozwoju. Bardzo ważne jest opracowanie zatem prognoz finansowych opartych na faktach - mówi Jacek Błoński z LBA. Podkreśla, że inwestorzy cenią szczegółowe (miesięczne, kwartalne) projekcje wyników finansowych, dotyczące co najmniej roku działalności przedsięwzięcia.

Zasady współpracy

Zaangażowanie inwestora w biznes trwa do kilku lat. W tym czasie wspiera on firmę nie tylko swoim kapitałem, ale także wiedzą i kontaktami. Jacek Błoński przyznaje, że dla wielu przedsiębiorców wsparcie merytoryczne i zwiększenie wiarygodności przedsięwzięcia, dzięki obecności w nim inwestora o dobrej reputacji, jest równie wartościowe jak otrzymane środki.

To, że ktoś zdobył inwestora, nie oznacza, że zawsze będzie prowadzony za rękę lub zostanie pozostawiony sam sobie. Taka osoba z pewnością może liczyć na pomoc w wielu kwestiach.

- Stopień wpływu na spółkę zewnętrznego inwestora bywa różny, nierzadko współpraca jest bardzo ścisła i nawet operacyjne decyzje podejmowane są wspólnie - mówi Michał Olszewski.

Jak znaleźć inwestora

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Więcej: www.lba.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA