REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Anioł biznesu pomoże założyć firmę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy, którzy wolą pozostać anonimowi nie tylko pomogą uruchomić i rozwinąć firmę, lecz także doradzą, jak postawić pierwsze kroki na rynku.

To nie obawa przed wysokimi podatkami czy zawiłości prawa są obecnie największą przeszkodą w uruchomieniu własnej firmy, ale brak kapitału na start. Tak jest przede wszystkim wtedy, gdy pomysł jest interesujący, ale i zarazem ryzykowny. Banki wolą kredytować bardziej pewne inwestycje. Innowacyjne pomysły, z którymi wiąże się nieco większe ryzyko, nie muszą jednak być skazane na zapomnienie. Można np. zwrócić się o pomoc do tzw. anioła biznesu - doświadczonego menedżera lub przedsiębiorcy, który przy okazji pomocy pomnoży swój prywatny kapitał.

REKLAMA

Sieć aniołów

W znalezieniu takiego inwestora mogą pomóc specjalne sieci aniołów biznesu. Tak było w przypadku dr. Michała Bieńka, twórcy firmy Apeiron Synthesis, która dziś ma swoją inaugurację.

Powstała ona dzięki wsparciu Lewiatan Business Angels (LBA).

REKLAMA

- Kiedy zwróciłem się do LBA, miałem jedynie wizję utworzenia i rozwoju firmy, biznesowo byłem w tzw. lesie. Otrzymałem całe niezbędne wsparcie, aby przygotować projekt biznesowo, razem tworzyliśmy biznesplan, model biznesowy oraz opracowaliśmy najlepszą drogę rozwoju firmy - opowiada dr Michał Bieniek. Przyznaje, że bez pomocy osoby, która uwierzyła w jego wizję rozwoju firmy, oraz bez wsparcia jakie otrzymał, tak szybki i dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa nie byłby możliwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W chwili obecnej nawiązaliśmy już pierwsze kontakty z klientami, mamy pierwsze transakcje - sprzedaliśmy nasze produkty do bardzo dużej, europejskiej firmy farmaceutycznej. Obecnie zaś prowadzimy rozmowy z dwoma amerykańskimi firmami nad możliwością zastosowania naszych produktów w ich procesie produkcyjnym - mówi dr Michał Bieniek.

Osoba, która zamierza otworzyć sklep spożywczy, czy zakład kosmetyczny, raczej nie ma co liczyć na pomoc anioła biznesu. Duże znaczenie ma innowacyjność projektu. Musi on jednak spełnić kilka kryteriów.

- Napisanie ciekawego, prawidłowo sformułowanego biznesplanu jest warunkiem kluczowym - mówi Jacek Błoński, szef Lewiatan Business Angels. Dodaje, że najważniejszymi kryteriami oceny projektu są także kompetencje i zaangażowanie zespołu oraz innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt. Znaczenie ma także stopień zaawansowania realizacji projektu. Oznacza to, że preferowane są firmy już prowadzące działalność.

Michał Olszewski, członek zarządu Business Angel Seedfund zaznacza, że szansę na zdobycie inwestora mają takie projekty, które rokują dużym potencjałem wzrostu, dającym szansę na zwielokrotnienie zaangażowanych środków w okresie od trzech do pięciu lat.

- Mniej ważna jest branża, różni inwestorzy mają różne preferencje w tym względzie - stwierdza Michał Olszewski.

Finansowanie biznesu

Aniołowie biznesu są w stanie wyłożyć na inwestycję od kilkuset tysięcy złotych do nawet 5 mln zł.

REKLAMA

- Powszechną praktyką jest tzw. transzowanie inwestycji, tj. zapewnienie finansowania na okresy np. półroczne, przy czym przekazanie kolejnych części uwarunkowane jest osiąganiem przez spółkę ustalonych z góry wyników - mówi Michał Olszewski z Business Angel Seedfund.

Dlatego pomysł od początku musi być bardzo dokładnie przemyślany od strony biznesowej. Może on przyciągnąć inwestora, pod warunkiem że istnieje realna szansa na rozwój firmy i związane z tym zyski.

- Szereg propozycji jest niemożliwych do zrealizowania lub zawierają zbyt optymistyczne prognozy rozwoju. Bardzo ważne jest opracowanie zatem prognoz finansowych opartych na faktach - mówi Jacek Błoński z LBA. Podkreśla, że inwestorzy cenią szczegółowe (miesięczne, kwartalne) projekcje wyników finansowych, dotyczące co najmniej roku działalności przedsięwzięcia.

Zasady współpracy

Zaangażowanie inwestora w biznes trwa do kilku lat. W tym czasie wspiera on firmę nie tylko swoim kapitałem, ale także wiedzą i kontaktami. Jacek Błoński przyznaje, że dla wielu przedsiębiorców wsparcie merytoryczne i zwiększenie wiarygodności przedsięwzięcia, dzięki obecności w nim inwestora o dobrej reputacji, jest równie wartościowe jak otrzymane środki.

To, że ktoś zdobył inwestora, nie oznacza, że zawsze będzie prowadzony za rękę lub zostanie pozostawiony sam sobie. Taka osoba z pewnością może liczyć na pomoc w wielu kwestiach.

- Stopień wpływu na spółkę zewnętrznego inwestora bywa różny, nierzadko współpraca jest bardzo ścisła i nawet operacyjne decyzje podejmowane są wspólnie - mówi Michał Olszewski.

Jak znaleźć inwestora

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Więcej: www.lba.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA