reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Anioł biznesu pomoże założyć firmę

Anioł biznesu pomoże założyć firmę

Inwestorzy, którzy wolą pozostać anonimowi nie tylko pomogą uruchomić i rozwinąć firmę, lecz także doradzą, jak postawić pierwsze kroki na rynku.


To nie obawa przed wysokimi podatkami czy zawiłości prawa są obecnie największą przeszkodą w uruchomieniu własnej firmy, ale brak kapitału na start. Tak jest przede wszystkim wtedy, gdy pomysł jest interesujący, ale i zarazem ryzykowny. Banki wolą kredytować bardziej pewne inwestycje. Innowacyjne pomysły, z którymi wiąże się nieco większe ryzyko, nie muszą jednak być skazane na zapomnienie. Można np. zwrócić się o pomoc do tzw. anioła biznesu - doświadczonego menedżera lub przedsiębiorcy, który przy okazji pomocy pomnoży swój prywatny kapitał.

W znalezieniu takiego inwestora mogą pomóc specjalne sieci aniołów biznesu. Tak było w przypadku dr. Michała Bieńka, twórcy firmy Apeiron Synthesis, która dziś ma swoją inaugurację.

Powstała ona dzięki wsparciu Lewiatan Business Angels (LBA).

- Kiedy zwróciłem się do LBA, miałem jedynie wizję utworzenia i rozwoju firmy, biznesowo byłem w tzw. lesie. Otrzymałem całe niezbędne wsparcie, aby przygotować projekt biznesowo, razem tworzyliśmy biznesplan, model biznesowy oraz opracowaliśmy najlepszą drogę rozwoju firmy - opowiada dr Michał Bieniek. Przyznaje, że bez pomocy osoby, która uwierzyła w jego wizję rozwoju firmy, oraz bez wsparcia jakie otrzymał, tak szybki i dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa nie byłby możliwy.

- W chwili obecnej nawiązaliśmy już pierwsze kontakty z klientami, mamy pierwsze transakcje - sprzedaliśmy nasze produkty do bardzo dużej, europejskiej firmy farmaceutycznej. Obecnie zaś prowadzimy rozmowy z dwoma amerykańskimi firmami nad możliwością zastosowania naszych produktów w ich procesie produkcyjnym - mówi dr Michał Bieniek.

Osoba, która zamierza otworzyć sklep spożywczy, czy zakład kosmetyczny, raczej nie ma co liczyć na pomoc anioła biznesu. Duże znaczenie ma innowacyjność projektu. Musi on jednak spełnić kilka kryteriów.

- Napisanie ciekawego, prawidłowo sformułowanego biznesplanu jest warunkiem kluczowym - mówi Jacek Błoński, szef Lewiatan Business Angels. Dodaje, że najważniejszymi kryteriami oceny projektu są także kompetencje i zaangażowanie zespołu oraz innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt. Znaczenie ma także stopień zaawansowania realizacji projektu. Oznacza to, że preferowane są firmy już prowadzące działalność.

Michał Olszewski, członek zarządu Business Angel Seedfund zaznacza, że szansę na zdobycie inwestora mają takie projekty, które rokują dużym potencjałem wzrostu, dającym szansę na zwielokrotnienie zaangażowanych środków w okresie od trzech do pięciu lat.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama