REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?
Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Stwierdzenie, że pojęcie innowacji weszło do powszechnego użycia dzięki funduszom unijnych nie powinno być aż nadto przesadzone. To właśnie dostępność środków finansowych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw nadała temu pojęciu nowego, ostrego znaczenia. Jak zdefiniować innowacje i jak poznać źródła ich finansowania – o tym w poniższym artykule.

Czym jest innowacyjność?

REKLAMA

Nie tylko w polskiej, lecz również międzynarodowej literaturze wnikliwy czytelnik może natknąć się na wiele definicji pojęcia innowacyjności. Brak jednolitego podejścia może powodować zatem trudności interpretacyjne. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym względzie proponuję zatem na potrzeby niniejszego artykułu posłużyć się definicją, którą wskazuje projekt „Strategii innowacyjności i efektywności gospodarki na lata 2011-2015”, który w marcu tego roku był przedmiotem konsultacji i uzgodnień.

REKLAMA

Otóż zgodnie z przywołanym dokumentem, przez innowacyjność gospodarki należy rozumieć zdolność i motywację przedsiębiorstw do ustawicznego poszukiwania i wykorzystywania w praktyce wyników prac badawczych i rozwojowych, nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków. Innowacyjność oznacza również doskonalenie i rozwój istniejących technologii produkcyjnych, eksploatacyjnych i dotyczących sfery usług, wprowadzanie nowych rozwiązań w organizacji i zarządzaniu, doskonalenie i rozwój infrastruktury, zwłaszcza dotyczącej gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji.

Polecamy: E-usługi znów szansą na unijne dotacje

Na potrzeby przygotowania projektów unijnych, warto posłużyć się definicją przywoływaną w podręczniku OECD z 2005 roku dotyczącym zasad gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji. Zgodnie z tym dokumentem innowacja to: wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu, nowej metody marketingowej lub nowej metody organizacyjnej w praktyce gospodarczej, organizacji miejsca pracy lub stosunkach z otoczeniem.

Podręcznik ten wyróżnia cztery typy innowacji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Innowacje produktowe to wprowadzenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub zastosowań.
  • Innowacje procesowe to innowacje w obrębie procesu – wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy.
  • Innowacje marketingowe to wdrożenie nowej metody marketingowej wiążącej się ze znaczącymi zmianami w projekcie/konstrukcji produktu lub w opakowaniu, dystrybucji, promocji lub strategii cenowej.
  • Innowacje organizacyjne to wdrożenie nowej metody organizacyjnej w przyjętych przez firmę zasadach działania, w organizacji miejsca pracy lub w stosunkach z otoczeniem.

Jakie są źródła innowacji?

Popularyzacja działalności innowacyjnej wśród polskich przedsiębiorców nastąpiła w głównej mierze dzięki dostępności środków unijnych. W ramach unijnego budżetu na lata 2007-2013 mają oni możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności innowacyjnej, które uzależnione są m.in. od typu wdrażanego przez nich projektu. W kontekście wyczerpujących się jednak pieniędzy unijnych warto pamiętać, że nie stanowią one jedynego źródła finansowania rozwoju działalności innowacyjnej w Polsce.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Wśród funduszy unijnych najbardziej popularnym źródłem finansowania działalności innowacyjnej jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Program ten jest finansowany jest środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a jego celem wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Cel ten jest realizowany m.in. przez projekty innowacyjne, które są wdrażane w ramach poszczególnych działań programu.

Szczegółowe informacje na temat zasad wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znajdują się na stronie internetowej: http://www.poig.gov.pl/

W ramach tego programu, przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację unijną. na wsparcie m.in.:

  • procesów technologicznych (produkcyjnych), które przyczynią się do stworzenia nowego lub ulepszonego produktu lub usługi (działanie 4.4),
  • udziału w (branżowych) programach promocji w celu nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami gospodarczymi (działanie 6.5),
  • badań przemysłowych i prac rozwojowych, których celem jest opracowanie prototypu, a następnie jego wdrożenie w postaci produktu lub usługi (działanie 1.4 i 4.1).

Regionalne Programy Operacyjne

Wnioskowanie o dofinansowanie w ramach regionalnych programów operacyjnych odbywa się na poziomie każdego z województw, w ramach konkursów ogłaszanych przez poszczególne urzędy marszałkowskie. Szczegółowe informacje na temat zasad naboru projektów znajdują się w ww. urzędach bądź instytucjach specjalnie przez nich oddelegowanych.
Programy te oferują szerokie spektrum możliwości otrzymania dotacji z zakresu rozwoju działalności innowacyjnej np.

  • w województwie mazowieckim istnieje możliwość otrzymania dotacji na przeprowadzenie badań w celu stworzenia prototypu oraz jego wdrożenie (działanie 1.2),
  • w województwie świętokrzyskim – wsparcie mogą otrzymać MŚP, które zrealizują projekty inwestycyjne o charakterze innowacyjnym, których celem będzie wytworzenie nowego produktu, usługi lub wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego (działanie 1.1),
  • w województwie zachodniopomorskim – dotacje dla mikroprzedsiębiorców, których projekty przyczynią się do zwiększenia potencjału i zdolności inwestycyjnej związanej z innowacjami (działanie 1.1).
  • New Connect

REKLAMA

NewConnect to platforma giełdowa dla młodych, dynamicznych spółek, które są zainteresowane debiutem giełdowym, jednak nie spełniają wyśrubowanych kryteriów wejścia na podstawowy rynek Giełdy Papierów Wartościowych. Udany debiut na rynku New Connect może stanowić doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój działalności innowacyjnej dla młodych, dobrze rokujących przedsiębiorstw.

Sprostanie wymaganiom w związku z emisją akcji na tym rynku również nie powinno przysparzać problemów, bowiem cechą charakterystyczną New Connect jest prostota oraz niskie koszty debiutu (brak konieczności przygotowania prospektu emisyjnego).

Szczegółowe informacje dotyczące wymogów wejścia na rynek New connect zawiera strona internetowa pod adresem: www.newconnect.pl.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA