REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?
Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Stwierdzenie, że pojęcie innowacji weszło do powszechnego użycia dzięki funduszom unijnych nie powinno być aż nadto przesadzone. To właśnie dostępność środków finansowych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw nadała temu pojęciu nowego, ostrego znaczenia. Jak zdefiniować innowacje i jak poznać źródła ich finansowania – o tym w poniższym artykule.

Czym jest innowacyjność?

REKLAMA

Nie tylko w polskiej, lecz również międzynarodowej literaturze wnikliwy czytelnik może natknąć się na wiele definicji pojęcia innowacyjności. Brak jednolitego podejścia może powodować zatem trudności interpretacyjne. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym względzie proponuję zatem na potrzeby niniejszego artykułu posłużyć się definicją, którą wskazuje projekt „Strategii innowacyjności i efektywności gospodarki na lata 2011-2015”, który w marcu tego roku był przedmiotem konsultacji i uzgodnień.

REKLAMA

Otóż zgodnie z przywołanym dokumentem, przez innowacyjność gospodarki należy rozumieć zdolność i motywację przedsiębiorstw do ustawicznego poszukiwania i wykorzystywania w praktyce wyników prac badawczych i rozwojowych, nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków. Innowacyjność oznacza również doskonalenie i rozwój istniejących technologii produkcyjnych, eksploatacyjnych i dotyczących sfery usług, wprowadzanie nowych rozwiązań w organizacji i zarządzaniu, doskonalenie i rozwój infrastruktury, zwłaszcza dotyczącej gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji.

Polecamy: E-usługi znów szansą na unijne dotacje

Na potrzeby przygotowania projektów unijnych, warto posłużyć się definicją przywoływaną w podręczniku OECD z 2005 roku dotyczącym zasad gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji. Zgodnie z tym dokumentem innowacja to: wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu, nowej metody marketingowej lub nowej metody organizacyjnej w praktyce gospodarczej, organizacji miejsca pracy lub stosunkach z otoczeniem.

Podręcznik ten wyróżnia cztery typy innowacji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Innowacje produktowe to wprowadzenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub zastosowań.
  • Innowacje procesowe to innowacje w obrębie procesu – wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy.
  • Innowacje marketingowe to wdrożenie nowej metody marketingowej wiążącej się ze znaczącymi zmianami w projekcie/konstrukcji produktu lub w opakowaniu, dystrybucji, promocji lub strategii cenowej.
  • Innowacje organizacyjne to wdrożenie nowej metody organizacyjnej w przyjętych przez firmę zasadach działania, w organizacji miejsca pracy lub w stosunkach z otoczeniem.

Jakie są źródła innowacji?

Popularyzacja działalności innowacyjnej wśród polskich przedsiębiorców nastąpiła w głównej mierze dzięki dostępności środków unijnych. W ramach unijnego budżetu na lata 2007-2013 mają oni możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności innowacyjnej, które uzależnione są m.in. od typu wdrażanego przez nich projektu. W kontekście wyczerpujących się jednak pieniędzy unijnych warto pamiętać, że nie stanowią one jedynego źródła finansowania rozwoju działalności innowacyjnej w Polsce.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Wśród funduszy unijnych najbardziej popularnym źródłem finansowania działalności innowacyjnej jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Program ten jest finansowany jest środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a jego celem wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Cel ten jest realizowany m.in. przez projekty innowacyjne, które są wdrażane w ramach poszczególnych działań programu.

Szczegółowe informacje na temat zasad wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znajdują się na stronie internetowej: http://www.poig.gov.pl/

W ramach tego programu, przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację unijną. na wsparcie m.in.:

  • procesów technologicznych (produkcyjnych), które przyczynią się do stworzenia nowego lub ulepszonego produktu lub usługi (działanie 4.4),
  • udziału w (branżowych) programach promocji w celu nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami gospodarczymi (działanie 6.5),
  • badań przemysłowych i prac rozwojowych, których celem jest opracowanie prototypu, a następnie jego wdrożenie w postaci produktu lub usługi (działanie 1.4 i 4.1).

Regionalne Programy Operacyjne

Wnioskowanie o dofinansowanie w ramach regionalnych programów operacyjnych odbywa się na poziomie każdego z województw, w ramach konkursów ogłaszanych przez poszczególne urzędy marszałkowskie. Szczegółowe informacje na temat zasad naboru projektów znajdują się w ww. urzędach bądź instytucjach specjalnie przez nich oddelegowanych.
Programy te oferują szerokie spektrum możliwości otrzymania dotacji z zakresu rozwoju działalności innowacyjnej np.

  • w województwie mazowieckim istnieje możliwość otrzymania dotacji na przeprowadzenie badań w celu stworzenia prototypu oraz jego wdrożenie (działanie 1.2),
  • w województwie świętokrzyskim – wsparcie mogą otrzymać MŚP, które zrealizują projekty inwestycyjne o charakterze innowacyjnym, których celem będzie wytworzenie nowego produktu, usługi lub wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego (działanie 1.1),
  • w województwie zachodniopomorskim – dotacje dla mikroprzedsiębiorców, których projekty przyczynią się do zwiększenia potencjału i zdolności inwestycyjnej związanej z innowacjami (działanie 1.1).
  • New Connect

REKLAMA

NewConnect to platforma giełdowa dla młodych, dynamicznych spółek, które są zainteresowane debiutem giełdowym, jednak nie spełniają wyśrubowanych kryteriów wejścia na podstawowy rynek Giełdy Papierów Wartościowych. Udany debiut na rynku New Connect może stanowić doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój działalności innowacyjnej dla młodych, dobrze rokujących przedsiębiorstw.

Sprostanie wymaganiom w związku z emisją akcji na tym rynku również nie powinno przysparzać problemów, bowiem cechą charakterystyczną New Connect jest prostota oraz niskie koszty debiutu (brak konieczności przygotowania prospektu emisyjnego).

Szczegółowe informacje dotyczące wymogów wejścia na rynek New connect zawiera strona internetowa pod adresem: www.newconnect.pl.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA