REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?
Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Stwierdzenie, że pojęcie innowacji weszło do powszechnego użycia dzięki funduszom unijnych nie powinno być aż nadto przesadzone. To właśnie dostępność środków finansowych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw nadała temu pojęciu nowego, ostrego znaczenia. Jak zdefiniować innowacje i jak poznać źródła ich finansowania – o tym w poniższym artykule.

Czym jest innowacyjność?

REKLAMA

Nie tylko w polskiej, lecz również międzynarodowej literaturze wnikliwy czytelnik może natknąć się na wiele definicji pojęcia innowacyjności. Brak jednolitego podejścia może powodować zatem trudności interpretacyjne. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tym względzie proponuję zatem na potrzeby niniejszego artykułu posłużyć się definicją, którą wskazuje projekt „Strategii innowacyjności i efektywności gospodarki na lata 2011-2015”, który w marcu tego roku był przedmiotem konsultacji i uzgodnień.

REKLAMA

Otóż zgodnie z przywołanym dokumentem, przez innowacyjność gospodarki należy rozumieć zdolność i motywację przedsiębiorstw do ustawicznego poszukiwania i wykorzystywania w praktyce wyników prac badawczych i rozwojowych, nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków. Innowacyjność oznacza również doskonalenie i rozwój istniejących technologii produkcyjnych, eksploatacyjnych i dotyczących sfery usług, wprowadzanie nowych rozwiązań w organizacji i zarządzaniu, doskonalenie i rozwój infrastruktury, zwłaszcza dotyczącej gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji.

Polecamy: E-usługi znów szansą na unijne dotacje

Na potrzeby przygotowania projektów unijnych, warto posłużyć się definicją przywoływaną w podręczniku OECD z 2005 roku dotyczącym zasad gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji. Zgodnie z tym dokumentem innowacja to: wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu, nowej metody marketingowej lub nowej metody organizacyjnej w praktyce gospodarczej, organizacji miejsca pracy lub stosunkach z otoczeniem.

Podręcznik ten wyróżnia cztery typy innowacji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Innowacje produktowe to wprowadzenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub zastosowań.
 • Innowacje procesowe to innowacje w obrębie procesu – wdrożenie nowej lub znacząco udoskonalonej metody produkcji lub dostawy.
 • Innowacje marketingowe to wdrożenie nowej metody marketingowej wiążącej się ze znaczącymi zmianami w projekcie/konstrukcji produktu lub w opakowaniu, dystrybucji, promocji lub strategii cenowej.
 • Innowacje organizacyjne to wdrożenie nowej metody organizacyjnej w przyjętych przez firmę zasadach działania, w organizacji miejsca pracy lub w stosunkach z otoczeniem.

Jakie są źródła innowacji?

Popularyzacja działalności innowacyjnej wśród polskich przedsiębiorców nastąpiła w głównej mierze dzięki dostępności środków unijnych. W ramach unijnego budżetu na lata 2007-2013 mają oni możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności innowacyjnej, które uzależnione są m.in. od typu wdrażanego przez nich projektu. W kontekście wyczerpujących się jednak pieniędzy unijnych warto pamiętać, że nie stanowią one jedynego źródła finansowania rozwoju działalności innowacyjnej w Polsce.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

Wśród funduszy unijnych najbardziej popularnym źródłem finansowania działalności innowacyjnej jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Program ten jest finansowany jest środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a jego celem wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Cel ten jest realizowany m.in. przez projekty innowacyjne, które są wdrażane w ramach poszczególnych działań programu.

Szczegółowe informacje na temat zasad wdrażania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znajdują się na stronie internetowej: http://www.poig.gov.pl/

W ramach tego programu, przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację unijną. na wsparcie m.in.:

 • procesów technologicznych (produkcyjnych), które przyczynią się do stworzenia nowego lub ulepszonego produktu lub usługi (działanie 4.4),
 • udziału w (branżowych) programach promocji w celu nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami gospodarczymi (działanie 6.5),
 • badań przemysłowych i prac rozwojowych, których celem jest opracowanie prototypu, a następnie jego wdrożenie w postaci produktu lub usługi (działanie 1.4 i 4.1).

Regionalne Programy Operacyjne

Wnioskowanie o dofinansowanie w ramach regionalnych programów operacyjnych odbywa się na poziomie każdego z województw, w ramach konkursów ogłaszanych przez poszczególne urzędy marszałkowskie. Szczegółowe informacje na temat zasad naboru projektów znajdują się w ww. urzędach bądź instytucjach specjalnie przez nich oddelegowanych.
Programy te oferują szerokie spektrum możliwości otrzymania dotacji z zakresu rozwoju działalności innowacyjnej np.

 • w województwie mazowieckim istnieje możliwość otrzymania dotacji na przeprowadzenie badań w celu stworzenia prototypu oraz jego wdrożenie (działanie 1.2),
 • w województwie świętokrzyskim – wsparcie mogą otrzymać MŚP, które zrealizują projekty inwestycyjne o charakterze innowacyjnym, których celem będzie wytworzenie nowego produktu, usługi lub wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego (działanie 1.1),
 • w województwie zachodniopomorskim – dotacje dla mikroprzedsiębiorców, których projekty przyczynią się do zwiększenia potencjału i zdolności inwestycyjnej związanej z innowacjami (działanie 1.1).
 • New Connect

REKLAMA

NewConnect to platforma giełdowa dla młodych, dynamicznych spółek, które są zainteresowane debiutem giełdowym, jednak nie spełniają wyśrubowanych kryteriów wejścia na podstawowy rynek Giełdy Papierów Wartościowych. Udany debiut na rynku New Connect może stanowić doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój działalności innowacyjnej dla młodych, dobrze rokujących przedsiębiorstw.

Sprostanie wymaganiom w związku z emisją akcji na tym rynku również nie powinno przysparzać problemów, bowiem cechą charakterystyczną New Connect jest prostota oraz niskie koszty debiutu (brak konieczności przygotowania prospektu emisyjnego).

Szczegółowe informacje dotyczące wymogów wejścia na rynek New connect zawiera strona internetowa pod adresem: www.newconnect.pl.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  REKLAMA

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA