REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
W 2011 roku można spodziewać się także naboru projektów wspierających działania proeksportowe wśród polskich przedsiębiorców
W 2011 roku można spodziewać się także naboru projektów wspierających działania proeksportowe wśród polskich przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2011 będzie kolejnym rokiem wdrażania funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Będzie to kolejny rok w ramach, którego przedsiębiorcy będą mogli starać się o unijne dotacje dla swoich firm. Konkursy będą organizowane zarówno w ramach krajowych jak i regionalnych programów operacyjnych. Gdzie szukać dotacji dla przedsiębiorców w 2011 roku – o tym w artykule.

Regionalne programy operacyjne

W ramach regionalnych programów operacyjnych możliwości finansowania dużych przedsięwzięć inwestycyjnych w przedsiębiorstwach są już mocno ograniczone. Pamiętajmy, że w przypadku regionalnych programów operacyjnych decyzję o alokacji środków na poszczególne lata podejmowane są przez instytucje zarządzające, czyli zarządy województw. Cześć województw znając zapotrzebowanie przedsiębiorców na kapitał, rozlokowało środki finansowe równomiernie na poszczególne lata wdrażania perspektywy 2007-2013, inne w ramach pierwszych konkursów wyczerpały już możliwości finansowania takich inwestycji. W przypadku, gdy w ramach danego programu regionalnego zostały już wyczerpane możliwości finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, warto poszukać innych źródeł na ten cel wśród np. programów krajowych lub źródeł komercyjnych.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego

REKLAMA

W roku 2011 zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia finansowego, jakie oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego. Tutaj do dyspozycji przedsiębiorców w 2011 roku znajdzie się łącznie około 48 mln euro. Pieniądze te będzie można przeznaczyć zarówno na przedsięwzięcia inwestycyjne w MŚP jak również udział w targach i wystawach międzynarodowych oraz transfer wiedzy i technologii.

Największego zainteresowania wśród przedsiębiorców należy spodziewać się w ramach działania 1.2.4, gdzie dostępna pula środków wyniesie 20 mln złotych. Dotację z działania 1.2.4 będzie można przeznaczyć na rozbudowę i modernizację przedsiębiorstwa oraz zakup usług doradczych. Konkursy będą systematycznie ogłaszane od II kwartału 2011 roku. Aktualnych informacji należy szukać pod adresem strony internetowej: http://rpo.slaskie.pl/

Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego 

O dotacje unijne w 2011 roku będą mogli rywalizować także lubelscy przedsiębiorcy. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców będzie łącznie około 28 mln euro. Środki te będą mogły zostać wykorzystane zarówno przez nowopowstałe mikroprzedsiębiorstwa jak również inne firmy z sektora MŚP. W 2011 roku dofinansowaniu ze środków RPO WL będą mogły podlegać projekty inwestycyjne i modernizacyjne w przedsiębiorstwach, inwestycje w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska, projekty badawcze oraz doradcze. Największego zainteresowania należy spodziewać się podczas konkursu dla mikroprzedsiębiorców (działanie 1.2) oraz małych i średnich przedsiębiorców (działanie 1.3). W przypadku tych drugich, nabór wniosków został zaplanowany już na marzec 2011 roku. Aktualne informacje oraz terminy naborów znajdują się na stronach internetowych: http://www.rpo.lubelskie.pl oraz http://www.lawp.lubelskie.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Podobną kwotę do rozdysponowania wśród przedsiębiorców przewiduje się w Małopolsce. Tutaj w ramach 4 konkursów planowanych do ogłoszenia w 2011 roku o przyznanie unijnej dotacji będą mogły rywalizować zarówno mikro-, małe jak i średnie przedsiębiorstwa. Pierwszy konkurs dla małych przedsiębiorstw ma ruszyć już w kwietniu 2011 roku. Na bezpośrednie wsparcie małych przedsiębiorców (działanie 2.1) zarezerwowano kwotę ponad 11 mln euro. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: http://www.mcp.malopolska.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego

REKLAMA

Do wyścigu po unijną dotację będą mogli stawić się także przedsiębiorcy z województwa podlaskiego. Powinni oni pozostać w gotowości, gdyż pierwsze nabory zaplanowano już na okres kwietnia-czerwca przyszłego roku. Dodatkowo przedsiębiorcy z województwa podlaskiego będą mogli skorzystać z dotacji w ramach działań 1.1 oraz 1.2, gdzie przedłużono nabór wniosków do momentu całkowitego wyczerpania dostępnej alokacji. Szczegółowych informacji należy szukać pod adresem internetowych: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl

Nie przewiduje się natomiast ogłaszania konkursów dla przedsiębiorców w województwie lubuskim, podkarpackim, opolskim i świętokrzyskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Dostępna tam pula środków została już w pełni rozdysponowana w ramach wcześniejszych konkursów.

Oprócz programów regionalnych, gdzie warunkiem przyznania dotacji jest realizacja projektu na terenie danego województwa, przedsiębiorcy mogą sięgnąć po wsparcie oferowane w ramach programów krajowych. Największą popularnością cieszą się wciąż dotacje oferowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zainteresowani, którzy liczą na dodatkowe środki w ramach tego programu nie powinni czuć się zawiedzeni, ponieważ Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała dla nich kilka interesujących propozycji.

Przeczytaj także: Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

W 2011 roku do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest kwota ponad 1,6 mld złotych. To dużo w porównaniu z możliwościami oferowanymi w ramach regionalnych programów operacyjnych, ale mając na uwadze zapotrzebowanie przedsiębiorców oraz fakt, że jest to program krajowy kwota ta nie powinna przyprawić o ból głowy. Dobrą wiadomością jest to, że część tych środków trafi do przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem e-biznesu. To ważne biorąc po uwagę ogromne zainteresowanie konkursami ogłaszanymi w ramach VIII osi priorytetowej. Pamiętajmy, jednak że od września tego roku obowiązują nowe wymagania dotyczące realizacji tego typu projektów, gdzie wdrażane e-usługi powinny charakteryzować się innowacyjnością na poziomie krajowym lub światowym i być skierowane do grupy niszowej, której potrzeb nie zaspokoił żaden podmiot. Brakuje informacji czy priorytetowo (wyższy poziom dofinansowania z UE) będą traktowani wnioskodawcy do 27 roku życia. W przypadku działania 8.1 planowany termin naboru wniosków o dofinansowanie to 9 maja 2011 roku. Dla działania 8.2 zaplanowano w 2011 organizację dwóch naborów tj. w kwietniu oraz październiku. Aktualne informacje dotyczące naboru projektów z tych działań będą publikowane na stronach internetowych PARP, pod adresem: http://poig.parp.gov.pl .

W 2011 roku można spodziewać się także naboru projektów wspierających działania proeksportowe wśród polskich przedsiębiorców. W ramach planowanego do ogłoszenia konkursu przedsiębiorcy będą zobligowani do przygotowania planu rozwoju eksportu a następnie jego wdrożenia. Dotację unijną będzie można przeznaczyć na udział w imprezach targowo-wystawienniczych, organizację i udział w misjach gospodarczych za granicą oraz wyszukiwanie i dobór kontrahentów. W ramach działania 6.1 zaplanowano organizację w 2011 roku trzech nabór wniosków o dofinansowanie tj. w lutym, czerwcu oraz październiku.

Przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem badań również nie powinni czuć się zawiedzeni. W roku 2011 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaplanowała dla nich organizację dwóch naborów wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.4. Pierwszy nabór ma rozpocząć się już na początku marca, drugi jeszcze w sierpniu 2011 roku.

Warto zaznaczyć, że są to dopiero wstępne szacunki, które mogą zależeć np. od rozdysponowania alokacji w ramach trwających konkursów. Aktualnych informacji należy szukać na stronach internetowych instytucji zarządzających.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA