| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak spełnić wymogi wzajemnej zgodności w gospodarstwach rolników?

Jak spełnić wymogi wzajemnej zgodności w gospodarstwach rolników?

Rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie dopłat bezpośrednich lub korzystają z unijnej pomocy zobowiązani są do przestrzegania tzw. zasad wzajemnej zgodności (cross compliance). Przestrzeganie tych zasad poddane jest unijnym kontrolom. Od stycznia tego roku ich zakres został zwiększony.

Co to jest zasada cross compliance?

Wprowadzenie wymogów wzajemnej zgodności wynika z przepisów Unii Europejskiej i są one jednakowe we wszystkich krajach wspólnoty. Dzięki temu dany produkt żywnościowy wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej, niezależnie od kraju producenta, powinien spełniać te same wymogi wzajemnej zgodności, a co za tym idzie być takiej samej jakości. Zasada wzajemnej zgodności obowiązuje rolników ubiegających się o płatności bezpośrednich, a także płatności otrzymywanych w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (PROW 2007–2013) zawartych w osi II, tj. płatności rolnośrodowiskowych, płatności ONW za gospodarowanie na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, a także płatności za zalesianie gruntów rolnych.

W Polsce kontrole z zakresu przestrzegania zasady cross compliance rozpoczęły się od 1 stycznia 2009 r. Przy czym dochodzenie do pełnego zakresu tych kontroli zostało podzielone na 3 etapy.

Przeczytaj również: Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

Jaki jest zakres kontroli w 2011 roku?

Rozpoczynające się od 1 stycznia 2011 r. kontrole w gospodarstwach rolników m.in. pod kątem przestrzegania "zdrowotności roślin" będą dotyczyły np. tego, czy rolnik używa odpowiednich środków ochrony roślin, czyli dopuszczonych do obrotu i czy są one stosowane w odpowiednich dawkach, zgodnie z instrukcją producenta. Badane będzie również, czy sprzęt stosowany do wykonywania prac związanych z ochroną roślin jest sprawny technicznie. Ponadto sprawdzane będą również zasady stosowania produktów biobójczych (np. trutek na gryzonie i na owady). Kontrolowana będzie także ewidencja stosowania takich środków. Od 2011 roku sprawdzany będzie sposób postępowania z niebezpiecznymi odpadami, którymi są np. opakowania po stosowanych środkach chemicznych. Sprawdzeniu podlegało będzie również, czy w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt nie są stosowane niektóre związki o działaniu hormonalnym, tyreostatycznym i beta-agonistycznym oraz w jaki sposób rolnicy wywiązują się z obowiązku zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych przenośnych encefalopatii.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

Jak lepiej przygotować się do kontroli?

Rolnicy, którzy chcą uzyskać ocenę swojego gospodarstwa pod kątem spełniania wymogów wzajemnej zgodności, mogą skorzystać z usług doradczych realizowanych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnicze, czy też inne podmioty, które uzyskały akredytację na prowadzenie takich działań od ministra rolnictwa.

Koszty takich usług mogą być w znacznej części zrefundowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR). Nabór wniosków prowadzą obecnie biura powiatowe ARMiR. Ze środków unijnych może zostać pokryte nawet do 80% kosztów przeprowadzenia oceny.

Do rozdysponowania na ten cel jest jeszcze w budżecie ARMiR kwota w wysokości 470 mln złotych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »