Jakie są obowiązujące logotypy w Programie Kapitał Ludzki w latach 2007-2013?
REKLAMA
REKLAMA
Działania informacyjno-promocyjne w ramach POKL
Obowiązki w zakresie sposobu oznaczania wszystkich projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), a także sposobów oznaczania działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych w ramach projektów dofinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego określają „Wytyczne dotyczące oznaczania projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”.
REKLAMA
Wymóg informowania opinii publicznej o otrzymanej pomocy z UE dotyczy wszystkich beneficjentów projektów realizowanych w ramach POKL, bez względu na tryb ich naboru (indywidualny, konkursowy, systemowy). Obowiązek ten spoczywa na beneficjentach od momentu podpisania umowy o dofinansowanie oraz na beneficjentach, którzy rozpoczęli realizacji projektów przed podpisaniem umowy.
Porównaj: Jak przygotować wniosek o dofinansowanie na wsparcie projektów celowych
Logotypy obowiązujące w ramach POKL
REKLAMA
W Programie Kapitał Ludzki dwoma podstawowymi logotypami są logotyp Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i logotyp Unii Europejskiej z dwoma podpisami Unia Europejska i Europejski Fundusz Społeczny (stosowane w zależności od rodzaju materiału informacyjno-promocyjnego). W przypadku logotypu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dopuszcza się możliwość stosowania zarówno wariantu pełnokolorowego jak i wariantu jednokolorowego (wariant w odcieniach szarości, achromatyczny, monochromatyczny). Warto przypomnieć, że warianty jednokolorowe powinny być stosowane wtedy, gdy wykorzystanie wersji pełnokolorowej jest niemożliwe ze względów technologicznych (na przykład tłoczenie, grawerunek itp.). Forma podstawowa znaku Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest zbudowana z zestawienia znaku graficznego z logotypem w ściśle określonych proporcjach. Podczas umieszczenia logotypu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki należy przestrzegać zasad konstruowania pola podstawowego oraz pola ochronnego znaku POKL.
Pole podstawowe logotypu jest to minimalny zamknięty obszar wokół znaku, w którym znak może być użyty natomiast pole ochronne to obszar wokół znaku, w którym nie może pojawić się żadna obca forma, zarówno graficzna, jak i tekstowa.
Polecamy serwis Umowy
Drugim obowiązkowym elementem, który należy umieszczać promując działania w ramach Programu Kapitał Ludzki, jest znak Unii Europejskiej z odwołaniem słownym do Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Społecznego. Symbol UE składa się z 12 gwiazd. Logo UE ma kształt niebieskiej prostokątnej flagi, której szerokość stanowi półtorej długości wysokości. Gwiazdy są umieszczone w równych odległościach od siebie w taki sposób, że formują niewidzialny okrąg, którego środek jest tworzony poprzez przecięcie się przekątnych prostokąta. Promień okręgu stanowi 1/3 wysokości prostokątnej flagi. Każda gwiazda ma 5 punktów, które umieszczone są na obwodzie „niewidocznego” okręgu. Jego promień wynosi 1/18 wysokości prostokątnej flagi. Gwiazdy są usytuowane pionowo tzn. jedno ramię (wierzchołek) gwiazdy jest pionowe, a dwa przylegające do niego ramiona powinny być usytuowane w linii prostej oraz pod kątem prostym do „masztu” flagi. Gwiazdy powinny być rozmieszczone na okręgu w pozycjach „pełnych” godzin zegarowych.
Jeżeli jedynym dostępnym kolorem jest czarny, prostokąt powinien posiadać czarną obwódkę, natomiast gwiazdy powinny być czarne na białym tle.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.