REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować wniosek o dofinansowanie na wsparcie projektów celowych

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Wniosek o dofinansowanie na wsparcie projektów celowych
Wniosek o dofinansowanie na wsparcie projektów celowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W tegorocznym naborze wniosków w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka do rozdysponowania jest ponad 364 mln PLN. Pieniądze te mogą otrzymać przedsiębiorcy zainteresowani opracowaniem projektu badawczego a następnie wdrożeniem jego efektów w życie.

REKLAMA

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców ogłosiła nabór wniosków do popularnego działania 1.4. POIG. Przypomnijmy, nabór wniosków ma formę zamkniętą i rozpoczyna się 1 października br. O dotacje mogą ubiegać się przedsiębiorcy zainteresowani opracowaniem projektu badawczego, a po uzyskaniu pozytywnej opinii – wdrożeniem efektów prac w życie w postaci innowacyjnego produktu, usługi lub procesu. Aby jednak móc myśleć o przyznaniu dotacji unijnej, konieczne jest wcześniejsze opracowanie wymaganej dokumentacji aplikacyjnej i złożenie jej w wymaganym terminie i do odpowiedniej instytucji. Pamiętajmy, że w tym przypadku nie możemy pozwolić sobie na swobodę – szczegółowe zasady aplikowania o unijne środki są określone w regulaminie konkursu. Co więcej, doświadczenie z poprzednich naborów podpowiada, że warto się śpieszyć z przygotowaniem dokumentów, gdyż zainteresowanie wśród przedsiębiorców jest duże, a pula środków do rozdysponowania pomiędzy nich dość mocno ograniczona.

REKLAMA

Dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie internetowej organizatora, czyli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pod adresem: http://www.parp.gov.pl. Jeżeli nie czujemy się na siłach w przygotowywaniu projektu unijnego i przeraża nas gąszcz przepisów i wymagań, którym należy sprostać, warto rozważyć powierzenie tego zadania zewnętrznemu podmiotowi. Proces opracowywania wymaganych dokumentów aplikacyjnych, w tym wniosku o dofinansowanie i załączników bywa żmudny, a ocena dokumentów dokonywana jest bardzo starannie.

Przeczytaj także: Jakie są obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji

Zasady ubiegania się o wsparcie z działania 1.4 POIG

W tegorocznym naborze wnioskodawca, zainteresowany otrzymaniem unijnej dotacji, wypełnia wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków (zamieszczonym na stronie PARP). Wniosek powinien zostać wypełniony w sposób opisany w Instrukcji wypełniania wniosków o dofinansowanie. Wniosek o dofinansowanie uważa się za wypełniony z chwilą zablokowania, po dokonaniu pozytywnej walidacji.

Wniosek o dofinansowanie wypełniony w inny sposób niż za pomocą Generatora Wniosków będzie wykluczony z procesu oceny i w efekcie z możliwości przyznania dotacji unijnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Umowy w firmie

REKLAMA

Wniosek uważa się za złożony dopiero po naciśnięciu przycisku „Złóż wniosek” w Generatorze Wniosków.  Po złożeniu wniosku za pomocą Generatora wszelkie zmiany nie będą mogły być już wprowadzone. Podczas tegorocznego naboru dopuszcza się możliwość składania wniosków w formie elektronicznej lub za pomocą papierowego wydruku. W przypadku pierwszej z opcji wymagane jest posiadanie przez wnioskodawcę elektronicznego bezpiecznego podpisu z certyfikatem kwalifikowanym.  W przypadku braku elektronicznego bezpiecznego podpisu z certyfikatem kwalifikowanym konieczne jest podpisanie wydruku wniosku oraz złożenie załączników do wniosku w formie papierowej. Wnioski należy złożyć do Regionalnej Instytucji Finansującej właściwej dla lokalizacji projektu.

W przypadku realizacji projektu na terenie różnych gmin, powiatów, województw należy uznać, że miejscem realizacji projektu jest miejsce, gdzie realizowana jest jego największa wartościowo lub, jeśli nie jest możliwe ustalenie największej wartościowo części, najistotniejsza część. W takim przypadku miejsce to będzie rozstrzygało o właściwości RIF.

Wnioski złożone do niewłaściwej RIF zostaną odrzucone na etapie oceny formalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA