REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega obowiązek ubezpieczenia emerytalnego dla rzemieślników

WPHI Konsulatu Generalnego RP w Kolonii
Na czym polega obowiązek ubezpieczenia emerytalnego dla rzemieślników
Na czym polega obowiązek ubezpieczenia emerytalnego dla rzemieślników

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli udało Ci się otworzyć zakłada rzemieślniczy w Niemczech, to nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu emerytalnym. Co do zasady jest ono niezbędne, aby prowadzić działalność. Kiedy można zostać z tego obowiązku zwolnionym?

Osoba wpisana do rejestru izby rzemieślniczej (Handwerksrolle) jako właściciel zakładu rzemieślniczego podlega obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego, jeżeli:
- spełnia przesłanki do wpisania jej do rejestru izby rzemieślniczej oraz
- nie jest ustawowo zwolniona z obowiązku ubezpieczenia lub została zwolniona z owego obowiązku po złożeniu odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek ubezpieczenia emerytalnego powstaje, gdy rzemieślnik faktycznie wykonuje działalność samodzielnie. Rzemieślnicy wpisani do rejestru izby rzemieślniczej prowadzący jedynie uboczną działalność rzemieślniczą nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego.

Rzemieślnik jest na mocy prawa zwolniony z obowiązku ubezpieczenia, jeżeli:
- prowadzi jedynie działalność samodzielną w niewielkim wymiarze, tzn. jeżeli miesięczny przychód jest niższy niż 400,- EUR;
- pobiera pełną emeryturę z ustawowego ubezpieczenia emerytalnego;
- pobiera pensję zgodnie z przepisami urzędniczymi lub kościelnymi albo też świadczenie emerytalne dla grup zawodowych;
- w okresie przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie był ubezpieczony lub też uzyskał zwolnienie od składek po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Polecamy: Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech

Ponadto rzemieślnicy mogą wnioskować o zwolnienie z obowiązku ubezpieczenia emerytalnego, jeżeli wpłacali składki obowiązkowe przez przynajmniej 18 lat (216 miesięcy kalendarzowych). Zwolnienie z obowiązku ubezpieczenia jest ograniczone do danej działalności i kończy się razem z wykreśleniem rzemieślnika z rejestru izby rzemieślniczej. W przypadku późniejszego ponownego wpisu do rejestru izby rzemieślniczej konieczny jest ponowny wniosek o zwolnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego dla rzemieślników dokonuje się w instytucji regionalnego ubezpieczyciela  Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego (Deutsche Rentenversicherung), właściwego dla miejsca zameldowania rzemieślnika.

Ubezpieczyciel emerytalny sprawdza stosunek ubezpieczeniowy każdej osoby w rejestrze izby rzemieślniczej i stwierdza obowiązek ubezpieczenia lub też ewentualne podstawy do odpowiedniego zwolnienia. W tym celu rzemieślnik powinien wypełnić odpowiedni kwestionariusz do stwierdzenia obowiązku ubezpieczenia rzemieślnika lub ewentualnie zwolnienia z tego obowiązku.

Wzór kwestionariusza razem z odpowiednią instrukcją można pobrać ze strony internetowej Niemieckiego Związku Ubezpieczeń Emerytalnych: www.deutsche-rentenversicherung-bund.de

Polecamy: Jak zarejestrować własną firmę w Niemczech

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA