| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Na czym polega obowiązek ubezpieczenia emerytalnego dla rzemieślników

Na czym polega obowiązek ubezpieczenia emerytalnego dla rzemieślnikówJeżeli udało Ci się otworzyć zakłada rzemieślniczy w Niemczech, to nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu emerytalnym. Co do zasady jest ono niezbędne, aby prowadzić działalność. Kiedy można zostać z tego obowiązku zwolnionym?

Osoba wpisana do rejestru izby rzemieślniczej (Handwerksrolle) jako właściciel zakładu rzemieślniczego podlega obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego, jeżeli:
- spełnia przesłanki do wpisania jej do rejestru izby rzemieślniczej oraz
- nie jest ustawowo zwolniona z obowiązku ubezpieczenia lub została zwolniona z owego obowiązku po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Obowiązek ubezpieczenia emerytalnego powstaje, gdy rzemieślnik faktycznie wykonuje działalność samodzielnie. Rzemieślnicy wpisani do rejestru izby rzemieślniczej prowadzący jedynie uboczną działalność rzemieślniczą nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego.

Rzemieślnik jest na mocy prawa zwolniony z obowiązku ubezpieczenia, jeżeli:
- prowadzi jedynie działalność samodzielną w niewielkim wymiarze, tzn. jeżeli miesięczny przychód jest niższy niż 400,- EUR;
- pobiera pełną emeryturę z ustawowego ubezpieczenia emerytalnego;
- pobiera pensję zgodnie z przepisami urzędniczymi lub kościelnymi albo też świadczenie emerytalne dla grup zawodowych;
- w okresie przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie był ubezpieczony lub też uzyskał zwolnienie od składek po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Polecamy: Jak zostać rzemieślnikiem w Niemczech

Ponadto rzemieślnicy mogą wnioskować o zwolnienie z obowiązku ubezpieczenia emerytalnego, jeżeli wpłacali składki obowiązkowe przez przynajmniej 18 lat (216 miesięcy kalendarzowych). Zwolnienie z obowiązku ubezpieczenia jest ograniczone do danej działalności i kończy się razem z wykreśleniem rzemieślnika z rejestru izby rzemieślniczej. W przypadku późniejszego ponownego wpisu do rejestru izby rzemieślniczej konieczny jest ponowny wniosek o zwolnienie.

Obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego dla rzemieślników dokonuje się w instytucji regionalnego ubezpieczyciela  Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego (Deutsche Rentenversicherung), właściwego dla miejsca zameldowania rzemieślnika.

Ubezpieczyciel emerytalny sprawdza stosunek ubezpieczeniowy każdej osoby w rejestrze izby rzemieślniczej i stwierdza obowiązek ubezpieczenia lub też ewentualne podstawy do odpowiedniego zwolnienia. W tym celu rzemieślnik powinien wypełnić odpowiedni kwestionariusz do stwierdzenia obowiązku ubezpieczenia rzemieślnika lub ewentualnie zwolnienia z tego obowiązku.

Wzór kwestionariusza razem z odpowiednią instrukcją można pobrać ze strony internetowej Niemieckiego Związku Ubezpieczeń Emerytalnych: www.deutsche-rentenversicherung-bund.de

Polecamy: Jak zarejestrować własną firmę w Niemczech

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »